Rok 2059. Paige Mahoneyová, která pracuje jako „spojka“ v londýnském podsvětí, je krajinochodec – zvláštní druh jasnovidce, který se díky svým schopnostem může vnořit do mysli druhých lidí. Bohužel ve světě, kde vládne režim Scionu, není pro Paige a jí podobné místo. Její život se ze dne na den obrací naruby, byla přepadena a unesena. Je převezena do místa, dříve známého jako Oxford, a vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější a zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala.

„Ráda si představuju, že nás na začátku bylo víc.
Nejspíš ne moc. Ale určitě víc, než nás je teď.“

Samantha Shannová se narodila roku 1991 v Západním Londýně. Vystudovala anglický jazyk a literaturu na Oxfordské univerzitě. Se psaním začala již v patnácti letech a román Kostičas je jejím prvním publikovaným románem. Zároveň je toto dílo prvním z plánované sedmidílné série. Kniha hned po vydání obsadila přední příčky bestsellerů deníku The New York Times. Autorce se záhy začalo přezdívat „nová Rowlingová“. Práva na filmovou adaptaci již koupilo studio 20th Century Fox.

913I když se Shannonové přezdívá „nová Rowlingová“, podobnost se sérií knih o Harrym Potterovi opravdu nečekejte. Je tím myšlena spíše kariéra spisovatelky, protože autorka má rozhodně našlápnuto správným směrem. A lze to poznat hned po přečtení první kapitoly.

Tato kniha mě opravdu nadchla. Byla nabita akcí, bojovými scénami, ale také i hodně emocemi. Těžko uvěřit, že je to autorčino první publikované dílo, jelikož styl psaní je srovnatelný i s více zkušenými autory. Hlavně dokázala detailně popisovat a líčit prostředí a přitom člověka k smrti neznudit, což bývá u mnohých knih velkým problémem.

Prvně jsem se obávala, že půjde o další dystopické dílo typu Divergence a Hunger games (čímž samozřejmě tyto dvě díla neodsuzuji), ale byla jsem opravdu mile překvapena, jelikož se zde objevuje mnohem více prvků fantasy a sci-fi, než v obou zmíněných dílech dohromady.

Také velice chválím propracovanost charakterů a chování postav. Autorka si pohrála s psychologií samotných protagonistů, které se tak jeví mnohem realističtější. Mezi širokou škálou jasnovidců a dalších „tvorů“ mě nejvíce zaujala hlavní postava Paige. Na její věk (devatenáct let) je dost sebevědomá, odvážná a snaží se pomáhat ostatním, což se v onom drsném světě ne vždy vyplatí.

Jako bonus v tomto díle naleznete na začátku nakreslenou mapu Prvního šeolu a na konci slovníček použitých výrazů a schéma hierarchicky uspořádaných řádů jasnovidnosti. Což je velice nápomocné k lepšímu pochopení souvislostí v knize, a naopak obrázky bez přečtení knihy mohou být pro některé nepochopitelné.

A proč právě nese kniha název Kostičas? Dozvíte se po přečtení.

Vydal: Host; 2014
Autor: Samantha Shannonová
Překlad: Lenka Kapsová
ISBN: 978-80-7294-902-1
EAN: 9788072949021
Počet stran: 479