Poslední bitva se blíží. Ať dopadne, jak dopadne, svět se i tak převrátí vzhůru nohama. Corwin, který na svém koni projíždí pekelnou jízdou jeden stín za druhým, má ale jasno. Pokud se nestihne dostat včas ke Dvorům chaosu, k začátku a konci známého vesmíru, zbydou místo Amberu jen trosky a chladnoucí těla. Závod o osud světa začíná…

amber5Až otevřete Dvory chaosu, budete se cítit smutní. Mezi vámi a koncem Corwinova příběhu od Rogera Zelaznyho už stojí posledních dvě stě stran! Máme pro vás i pozitivní zprávy – amberovská série pokračuje tzv. Merlinovým cyklem, takže pokud ještě nemáte dost, můžete si přidat. A samozřejmě – pátý díl je důstojnou svíčkou na dortu a než jej sníte, ještě se pořádně pobavíte.

Děj je zde již pevně nastaven. Když se Corwin dozví, co musí udělat, aby měl svět naději, neváhá a vydává se na dlouhou pouť. Dvory chaosu jsou jednak záznamem této cesty, jednak dějištěm velkého finále a závěrečné bitvy.

Corwinova cesta je do jisté míry alegorická a plná literárních aluzí a myšlenek. Princ Amberu si musí ujasnit spoustu věcí (například vztahy mezi příbuznými, které u amberských nebyly nikdy příliš slavné), a kromě toho, čeká jej řada zajímavých setkání, při kterých zabrousíme do mytologie, pohádek a příběhů. Dvory chaosu jsou těchto odkazů tak plné, že si klidně můžete dělat čárku pokaždé, když nějaký rozluštíte – a nepochybuji o tom, že jich ještě pár neodhalených zbude.

Velké finále není příliš akční, i když o napětí nebude nouze. Rozhodně se u něj ale pobavíte. Souboj Corwina s šermířským mistrem Chaosu mi vyloženě spravil náladu, a takových momentů se najde víc. Závěrečný souboj, odehrávající se ve fyzické i mentální rovině, je dostatečně dramatický, aby ve vás vzbudil strach o jednotlivé aktéry.

Dvory chaosu připomínají tiché rozjímaní a pomalé pokuřování cigarety na zahradě, zatímco sledujete meteory, jak ničí planetu. Jako kdyby hrdinové sami cítili, že klid a moudrost mají na dosah; že doba neustálých bratrovražedných konfliktů skončí, dobře či špatně, ale skončí. A pokaždé, když něco starého končí, něco nového začíná – a z popela a starých kostí se zrodí budoucnost. V tomto ohledu je dílo optimistické až s laskavým vyzněním.

Dvory chaosu nabízí důstojnou tečku za jednou z nejlepších sérií, která kdy oblažovala prosté smrtelníky. Za ta léta se z ní stal kult a já nepochybuji o tom, že se bude stále vracet a ukazovat svá kouzla novým generacím čtenářům.

Autor: Roger Zelazny
Série: Amber 5
Vydal: Straky na vrbě, 2009
ISBN: 978-80-87364-03-1
EAN: 9788087364031
Počet stran: 200