Ridley Scott se ujal adaptace úspěšného bestselleru spisovatele Andyho Weira, Marťan a dokázal ji vyždímat na maximum a po nepříliš přesvědčivém Prometheovi a rozpačitém Exodusu dokázal, že do starého železa nepatří.

Příběh začíná na planetě Mars, kde skupina astronautů plní misi Ares 3 americké organizace NASA. Ta se při bouři zvrtne a náš tým je nucen rychle opustit planetu. Při bouři bohužel posádka přijde o člena, botanika Marka Watneyho (Matt Damon). Jak se, ale ukáže po pár minutách filmu, Mark není mrtvý a je sám na celém Marsu. Při bouři utrpěl zraněný, je sám, musí se vyrovnat s nízkými teplotami, nemalému množství prachu a vědomím, že je desítky milionů kilometrů daleko od domova a pomoc jen tak nepřiletí.

THE MARTIAN

Spisovatel Andy Weir se ve své knize dává záležet, aby byla věda, kterou prezentuje co možná nejvíce realistická. Knihy se v roce 2013 ujalo studio 20th Century Fox a bylo oznámeno, že vznikne film. Prvním režisérem byl Drew Goddard, ale nakonec na režisérskou židli usedl Scott, Goddard zůstal u scénáře. Snímek se veze na vlně vesmírných dobrodružstvích a zájmu o vesmír. Nedávno se tak prezentovala precizní Gravitace a dechberoucí Interstellar.

Z ukázek by se dalo říci, že půjde hlavně o one-man show Matta Damona, ale není tomu tak. I ostatní herci na place mají co říct. Na Zemi, která do příběhu příjemně vplouvá se řeší snaha o rychlou záchrannou akci a zde je krásně vidět jak se někteří pánové a dámy z NASA vyrovnávají s veřejným míněním a také s osudy Watneyho kolegů. Mezitím na Marsu Mark bojuje o život. Vypočítá si na jak dlouho mu vydrží zásoby a začne s pěstováním, jelikož je to BOTANIK! Samotnou kapitolou je pak právě herectví Matta Damona, který Marka hraje. Touha přežít, nepropadnout zoufalství a držet si naději, kterou hlavní hrdina kombinuje s špetkou humoru. Nelze mu nefandit a čím více se blíží k cíli, tedy cestě domů, tím více mu jste blíž a blíž. Matt Damon tak trochu připomíná Toma Hankse v Trosečníkovi.

O svoji pozornost se mimo Damona nejvíce perou Chiwetel Ejiofor, který má stále šťastnou ruku na dobré role, Sean Bean, který to si dovolím prozradit neumře. Jeho postava spolu s Ejioforovou se nejvíce snaží o Marku záchranu! Z posádky mise Ares 3 nejvíce zaujme překrásná Jessica Chastain, ať už vzhledem tak hlavně silným charakterem své postavy a na odlehčení atmosféry tu je Michael Peña a jeho Martinez. Zejména scéna, kdy se prvně spojuje posádka s Markem stojí za to. Ostatní postavy nemají tolik prostoru, ale i tak ho perfektně využívají a doplňují pozadí filmu. Jmenovitě Kristen Wiig, Kate Mara, Sebastian Stan a Aksel Hennie.

THE MARTIAN

Film funguje výtečně také jako dobrodružná výprava, dechberoucí pohledy na krajinu Marsu jen dokazují, že využití praktických efektů v kombinaci s nemalou dávkou CGI není vůbec marný pokus a výprava je tu skvostná. Uvěřitelnost je velká a to i co se týče reality. K té se vyjádřil i český odborník Jan Šifner, že sice k nějakým nepatrným odklonům došlo, ale jinak se jedná precizní práci v tomhle ohledu. Natáčení filmu probíhalo v Jordánsku, jenž je skvělým místem právě pro natáčení lokací, které jsou spojeny s rudou planetou. Důležitá ve filmu je také hudba, kterou má na svědomí Harry Gregson-Williams. Ve filmu také zaznívá celá řada legendárních hitů z 60. až 80. let a při některých scénách velmi vtipně zapadá do děje. Atmosféra filmu je v těžkých pasážích vážná, ale nechybí právě ani ono odlehčení, kdy se divák baví spolu s Mattem Damonem, jak si to jede přes krajinu na Marsu a u toho poslouchá Love Train od The O’Jays nebo Waterloo od skupiny ABBA.

Snímek je skvělé dobrodružství na Marsu, který uchvátí svojí krásnou krajinou. K hlavnímu hrdinovi si od začátku budujete vztah a pak mu zatraceně fandíte, aby se z té samoty dostal a utrpení dostal. Vedlejší postavy skvěle doplňují krásně rozehranou hru a vše postupně zapadá do mozaiky, která se na začátku filmu rozpadla. Pevná režie Ridleyho Scotta tomu jen a jen pomáhá a potvrzuje, že režisér je stále v první režisérské lize.

Hodnocení: 100%