Když byla America vybrána do Selekce, tak ani ve snu by ji nenapadlo, že by se ocitla na dosah samotné koruny, natož k srdci prince Maxona. S blížícím se koncem soutěže narůstají hrozby za branami paláce a America si uvědomuje, jak je lehké všechno ztratit a jak těžce bude muset za svou budoucnost bojovat.

První: SelekceKiera Cass je americká spisovatelka narozená v Jižní Karolíně. V roce 2009 vydala svou první knihu s názvem Siréna, ta však neměla takový úspěch jako její nadcházející trilogie Selekce, která se stala bestsellerem. V roce 2014 oznámila, že bude v knižní sérii pokračovat s dalšími díly, které se chystá publikovat příští rok.

V předešlých dvou dílech této napínavé série jsme dostali jen ochutnávku toho, kam až jsou rebelové schopni zajít. V Selekci se seznamujeme s jejich potenciálem, v Elitě zjišťujeme, že jsou schopni vážných škod, ale teprve až v První se věci dávají do pohybu. Utvářejí se nečekaná spojenectví, komplikují vztahy a bojuje se o přežití kast. Ale ne všichni lidé mají čisté úmysly.

Na rozdíl od předešlých knih, třetí pokračování série Selekce nabízí zajímavý pohled na politiku království. V předešlých dílech jsme si jí moc neužili, a proto ti, kteří ji postrádali stejně jako já, budou určitě nadšeni. Děj pěkně obohacuje a kniha se nezabývá pouze samotnou selekcí a vztahem Maxona se soutěžícími dívkami, ale taky začínající revolucí. Nastávají události, při kterých se začíná kousek po kousku odhalovat pravda. A právě s ní má America Singerová problém.

America nemusí být sice zrovna nejsebevědomější dívkou v přítomnosti prince Maxona, ale pokud jde o budoucnost království, nenechává se nikým manipulovat. Dělá to, co považuje za správné navzdory příkazům krále a možné výhře.

Maxon však od Americy očekává naprostou oddanost, vůči němu i králi, a tak vznikají důvody pro hádky a pochybnosti vůči jejich lásce. Navíc America se ještě úplně nepřenesla přes svého bývalého přítele Aspena a Maxon má další tři dívky, na kterých mu velice záleží. Jenže pomalu se přibližuje princovo konečné rozhodnutí, do kterého začíná zasahovat samotný král.

Cass píše velice poutavě. I přestože America s Maxonem dokáží být občas otravní, nikdy mě jejich akce či rozhodnutí neodradily od čtení. Vždycky jsem se ke knížce s chutí vrátila. Nejedná se sice o závěrečnou knihu série, ale o poslední knihu, která je vyprávěná z pohledu Ameriky, a tak jsem byla na trní, jestli soutěž skutečně vyhraje, stane se princeznou a všechno dobře dopadne.

Závěrečný díl mě celkově příjemně překvapil. Nejedná se o nic nervy drásajícího či dech beroucího, ale jako ukončení trilogie je velice uspokojující. Pokud se vám líbily předešlé dva díly a nejste plně přesvědčeni, jestli si přečíst i ten třetí, určitě bych doporučila pokračovat v sérii. První je velmi podařené ukončení příběhu Americy Singerové.

Vydal: Cooboo; 2015
Autor: Kiera Cass
Překlad: Jana Doležalová-Montorio
ISBN: 9788074471001
EAN: 978-80-7447-100-1
Počet stran: 312

About The Author