Připravovaná třetí část Zahrady má podtitul Návrat. Do děje tentokrát vstupujeme v okamžiku, kdy snad už odezněla největší bolest po ztrátě jednoho z hlavních hrdinů a ti, kteří jej oplakávali, se snaží konečně si uspořádat život, i když to leckdy znamená “sňatky z rozumu”. Osud má však stále v záloze nečekaná překvapení, a tak mnohá racionální předsevzetí a kompromisy brzy vezmou za své. Nakonec ani splněná přání nemusejí přinést vždy jen štěstí a radost, jak brzy pozná Mara. Pohádka o zásnubách s vysněným ruským princem v sobě skrývá nejeden ostrý háček a od zásnubní hostiny někdy bývá jen krůček ke krajíci odříkaného režného chleba.

obalka-zahrada-navrat

UKÁZKY Z KNIHY:

Návrat: Zemětřesení

Návrat: Zemětřesení [1]

Kde je ta ryba?
Kočka ji snědla.
Kde je ta kočka?
V lesy zaběhla.
Kde jsou ty lesy?
Na prach shořely.

Anna vklouzla domů, do svého bytu. Hlasitý povznesený zpěv slyšela už na chodbě. Aha, Joške a jeho kamarádi se ještě baví, na programu jsou už hospodské písničky. Ona využije příležitosti, proklouzne tiše jako myška k sobě a půjde na kutě. Na otcovské kázání nebyla zvědavá, už si jich během posledních dní užila vrchovatě. Výtěžnost dnešního večera s Tomášem byla vysoká, konstatovala. Opravdu jí pomohl, přinutil ji k maximálnímu soustředění. Když bude dál pokračovat stejně intenzivně, možná by se těch státnic nemusela tak hrozně děsit. Táta během té doby, co u ní pobýval, několikrát dost vehementně zaútočil na její známost s Tomášem a ona Toma se stejnou vervou hájila. Ne, nenechá si do svých věcí od nikoho mluvit. Tomáš si získal její přátelství, vážila si ho a měla ho ráda. Pokud by ho chtěl někdo napadnout či znevážit, i kdyby to byl její vlastní otec, byla připravena za něj a za jeho čest tvrdě bojovat. Celá ukázka zde!

Návrat: Nález

Návrat: Nález [2]

„Nyní se s panem králem těš,
těš se s ním, kterakkoli chceš.“

J. Erben, Zlatý kolovrat

„Nikolaj přiveze Maru, abys nezůstala sama. Zamkněte se a počkejte, než se vrátíme,“ připomněl Anně starostlivě, zatímco čekal na otce. „Kdyby se cokoli podezřelého dělo, i kdyby to byl třeba jen pocit, okamžitě volej policii. Nepouštějte se samy do žádných dobrodružství. Tím myslím hlavně Maru. Tady máš číslo,“ položil na stůl vizitku. „Budu zpátky co nejdřív.“ Objal ji, vyplašené srdce v kleci křehkého hrudníku. Pak mu upravovala košili a něco přitom říkala, jenže to moc nevnímal. Otec byl připraven a poté, co dorazil Nikolaj, bez meškání vyjeli. Dostali zprávu, že kapitán počká u severního exitu. Celá ukázka zde!

Návrat: Především

Návrat: Především [3]

Toť tvé lidské věno,
a
to musíš píti,
tím, co uvařeno,
jazyk zdřevění ti.

Jaroslav Kvapil, Rusalka

 „Pojďme, vypadněme z domu. Povečeříme venku, co říkáš?“ navrhl Maře téhož večera Nikolaj. Odpoledne měl delší telefonát s Michalem. Znova si kladl otázku, proč mu musejí zásadní věci ohledně jeho vztahu s Mášou skoro pokaždé sdělovat jiní. Jak je možné, že je nevidí sám? Neposlouchalo se to dobře, sebevzhlíživý egocentrik, diktátor. Z jakého důvodu nevnímá, že je tak nešťastná? Oblékla se do odpoledních šatů a učesala si vlasy do elegantního uzlu. Takhle ji už dlouho neviděl, od doby, kdy se u Hajduků přestala scházet společnost. Nebylo to sice kdovíco, ale teď jejich život ztratil jeden důležitý rozměr. Posedávání v obývácích přátel a vedení více nebo méně zajímavých řečí tu díru nemohlo zaplácnout. Celá ukázka zde!

 

richterovaMgr. Jana Richterová se narodila se roku 1967 v Opavě. Absolvovala humanitně a výtvarně zaměřená studia a pětiletý psychoterapeutický výcvik v hlubinné a psychodynamické psychoterapii. Pracovala řadu let v oblasti zdravotnictví jako arteterapeutka, je členkou České arteterapeutické asociace.

Věnovala se také pedagogické činnosti v ZUŠ jako učitelka výtvarného oboru a na Ostravské univerzitě, kde externě vyučovala arteterapii. Od roku 2014 je členkou Obce spisovatelů České republiky. Žije a pracuje v Opavě.