Připravovaná třetí část Zahrady má podtitul Návrat. Do děje tentokrát vstupujeme v okamžiku, kdy snad už odezněla největší bolest po ztrátě jednoho z hlavních hrdinů a ti, kteří jej oplakávali, se snaží konečně si uspořádat život, i když to leckdy znamená “sňatky z rozumu”. Osud má však stále v záloze nečekaná překvapení, a tak mnohá racionální předsevzetí a kompromisy brzy vezmou za své. Nakonec ani splněná přání nemusejí přinést vždy jen štěstí a radost, jak brzy pozná Mara. Pohádka o zásnubách s vysněným ruským princem v sobě skrývá nejeden ostrý háček a od zásnubní hostiny někdy bývá jen krůček ke krajíci odříkaného režného chleba.

Na smutek, který charakterizoval závěr druhého dílu, reaguje každý z našich mladých přátel po svém – Anna se drží osvědčených opor, práce a přátelství, Nikolaj zase pro změnu své víry, což mu občas poněkud brání v tom, aby věci spatřil také očima své snoubenky Mary, střízlivé Anny či kolegy Roháče.

návratAle protože je tento díl je ve znamení návratu, žádná ztráta nemusí být definitivní, i zmizelý a pohřbený může opět vstoupit na scénu. Tato převratná událost i vše, co rozpoutala, zasahuje celou skupinu a můžeme sledovat, jak se jednotliví hrdinové podle svého založení s celou situací vyrovnávají. Mladá Julie zažívá nečekanou radost zároveň s pořádnou deziluzí, Michal Zahradník nečekaně tone v bolestných citových zmatcích a Tomáš si zase jednou potvrdí, že co svět světem stojí, platí quod licet Iovi, non licet bovi. Ale to je pouze předehra, protože právě na něj tentokrát čeká zkouška ohněm. Shoří v ní docela, nebo se v popelu přece jenom zablýskne zlaté zrnko?

Pokud se v Lovci nad městem stahovala mračna a obloha temněla, nyní již se hrozivě blýská, fičí studený vítr a ulicemi se dunivě prohání divoká jízda, která za sebou zanechává nepochopitelnou krvavou spoušť. Násilí je náhle zjevné jako obnažené ostří nože a vybírá první krutou daň. Alarmující situace cele zaměstnává nejen Michala a jeho přátele, ale také policii a šéfy městského podsvětí. Každý se snaží zjistit, kdo si zde vyřizuje účty, ale málokdo přitom myslí na tajemnou Komendu. Jde snad o nějaké záměry těchto samozvaných dobrodinců lidstva, či spíše o plány samotného ctižádostivého Longina? Hledá ještě ztraceného Lovce? A k čemu směřuje jeho spojenectví s Karolinou Hajdukovou? Nebezpečí se pohybuje nejen městem, ale i Lesem za zvuků lovu a dusotu kopyt. Zdá se, že Les v sobě ukrývá mnohé vražedné pasti a že jeho moc a spojení s tímto světem sílí. Kdo bude mít sílu vymanit se z jeho úponků a kdo zkropí lesní půdu svou krví, najdou naši přátelé zbraně, které by je chránily i za oponou snu?

A nebyla by to Zahrada, kdyby i tato část příběhu podobně jako kouzelná krabička neměla další, zatím sotva tušené dno…

Zahrada je románová pentalogie na pomezí mětské fantasy a magického realismu, jejímiž hrdiny jsou dnešní mladí lidé volně sdružení do přátelské skupiny. Příběh, v němž se všední současnost proplétá s motivy legend, mýtů, lidové kultury, hudby, doteky svatých knih a děl světové literatury. Vážnost, humor, realita a fantazie, romantické city spolu se sňatky z rozumu, skoro detektivní záhada i hororové obrazy v jednom.

Ve třetím dílu s podtitulem Návrat se přátelství, žárlivost i láska mísí a proměňují jako barvy v alchymistově křivuli. Zmizelé a pohřbené opět vstupují na scénu, aby zpochybnilo všechny předchozí dohody a rozumné plány. Někdo se navrací jasně a čitelně, jiný v sotva postřehnutelných náznacích a po špičkách, dosud skrytý za kulisami. A protože had v rajské zahradě nikdy nespí, na Tomáše Roháče čeká jedna velmi těžká zkouška.

O autorce:

richterovaMgr. Jana Richterová se narodila se roku 1967 v Opavě. Absolvovala humanitně a výtvarně zaměřená studia a pětiletý psychoterapeutický výcvik v hlubinné a psychodynamické psychoterapii. Pracovala řadu let v oblasti zdravotnictví jako arteterapeutka, je členkou České arteterapeutické asociace.

Věnovala se také pedagogické činnosti v ZUŠ jako učitelka výtvarného oboru a na Ostravské univerzitě, kde externě vyučovala arteterapii. Od roku 2014 je členkou Obce spisovatelů České republiky. Žije a pracuje v Opavě.

Připravuje se

Připravuje se čtvrtý díl série Zahrada – Velmistr, v němž do děje vstupují noví hrdinové, bohémský muzikant Áron a skeptická lékařka Nina. Nikolaj s Marou proplouvají bouřlivými peřejemi a někdo musí být hozen přes palubu. Michal Zahradník v krajní nouzi uzavírá obchod s ďáblem a Johanův nemilosrdný protihráč konečně odhaluje svou tvář. Juliiny křehké sny jsou nárazem skutečnosti rozdrceny na prach, jenže si nemůže dovolit podlehnout smutku. Anna je v očekávání a celá družina se musí pevně semknout, aby chránila přicházející život před úklady Velmistra i rudovlasé čarodějnice.