Vivian na první pohled vypadá jako obyčejná puberťačka. Vybírá si divné oblečení, ráda se nahlas směje a jejím hlavním koníčkem je okukovat chlapce, nejlépe ty urostlé a nebezpečně přitažlivé. Ale Vivian žije dvojím životem. Není totiž člověk, ale démon, stojící na straně světla. Až doteď byl život jen hrou – ale s jejími osmnáctými narozeninami přichází zkouška dospělosti, a nemyslíme tím maturitu. Tentokrát půjde o život doopravdy…

Monika Šurinová je ve světě literatury zatím neznámým pojmem a kniha Z deníku ohnivé démonky je jejím debutem. I když se otírá o fantastiku, dalekohled na pušce míří především na náctileté slečny, které spíše než po literární dokonalosti touží po červené knihovně.

denik_demonkyZ deníku ohnivé démonky, ač se zde bojuje, až se od čepelí jiskří, je totiž převážně love story – což je ale dvojsečná zbraň. Nejprve se podíváme na to pěkné. Autorka se podle mého názoru dobře trefila do uvažování dnešní mládeže a věrně popisuje nesnáze mladé puberťačky. Domnívám se, že z tohoto pohledu se kniha poměrně vydařila a její cílová skupina bude uspokojena.

Pro normálního čtenáře ale knížka moc není. Dějová linie není ani hluboká, ani originální, ani vtipná či napínavá a nejvíc ze všeho jsme zvědaví, kdo že Vivian poprvé stáhne kalhotky. Kolem sice probíhá nějaký souboj dobra a zla, ale jednak jej stejně jako vypravěčka moc nechápeme, jednak není tak zábavný, abychom se na něj zaměřili. Prostředí není špatné, démoni, vlkodlaci, magické i šermířské souboje, s tím vším jsem byl spokojen – ale zase, více než boj o splnění závěrečné zkoušky čtenáři vrtá hlavou, kdy už Vivian přestane dělat dámičku a rozdá trochu té lásky.

Hlavním problémem knihy tedy je, že děj se kolem Vivian točí tak nějak „mimochodem“, aniž by do něj výrazněji zasahovala. Možná by potřeboval více zvratů, více informací či vyladit styl psaní, ale je vám zkrátka tak nějak ukradený, což není úplně dobře.

Co se týká charakteristiky postav, počítejte s tím, že jsou poněkud šablonovité. Vivian je drsná, ale citlivá dívka, její kamarádky jsou – těžko říct jaké, prostě nejlepší kamarádky – a její potenciální partneři, mezi kterými volí, jsou hodný, zlý a ošklivý. A můžete hádat třikrát, koho si – zcela v rozporu s realitou – vybere.

Velkým nedostatkem, který svědčí o lajdácké práci vydavatele, jsou ale gramatické chyby. Já nejsem grammar nazi a vím, jak je čeština ošemetná, ale shoda přísudku s podmětem snad není nic, co by nešlo zvládnout. Kdyby taková chyba byla v knize jedna, dejme tomu, ale že jsou v každé druhé kapitole, to rozhodně není na chlubení.

Debut Moniky Šurinové není úplně špatnou knihou, ale i do průměru kousek chybí. Myslím, že má smysl jen pro cílovou skupinu, tedy slečny, které se čerstvě přestaly cítit dětmi. Na víc to zatím není. Každopádně budu autorce držet palce – pokud na sobě bude pracovat, rozhodně to může někam dotáhnout.

Autor: Monika Šurinová
Vydal: CPress; 2015
ISBN: 978-80-264-0787-4
EAN: 9788026407874
Počet stran: 184