Starý svět. Evropu ovládají Vikingové a národy i bohové se střetávají s nástupem nové civilizace. Leif, syn bývalého dánského krále, který byl zabit v souboji, je vyhnán ze země. Avšak jeho touha získat trůn zpět je silná. Nicméně aby se tak stalo, musí obstát v těžké zkoušce, při které prokáže sílu, odvahu a důvtip.

Český spisovatel Jaroslav Mostecký se narodil v Zábřehu na Moravě. Jako první v České republice odstartoval tzv. historické fantasy, v jejímž rámci se kniha Jdi a přines hlavu krále stala klasikou. Při tvorbě mu také pomáhá výborná znalost dějin. Mezi jeho další díla patří například Jed bratra mého, příběh o nenávisti mezi knížetem Václavem a jeho bratrem Boleslavem.

„Mstěte se ocelí, umřela loď.“

 

Vlci_vek_01_FRONT_05_finalJdi a přines hlavu krále se bude jistě líbit velkému okruhu čtenářů, a to nejen příznivcům historie a severské mytologie, jelikož má opravdu co nabídnout. Od nelehkého příběhu mladého dědice trůnu, několika erotických dobrodružství až po krvavé souboje.

Mostecký dokázal krásně popsat a detailně si pohrát snad se všemi scénami. Nejedná se však o zdlouhavé líčení krajiny, kdy na nebi pomalu plují bělavé mraky a hlavní hrdina oplývá emocemi a vzpomínkami na své dětství. Pro mě osobně byly nejlépe vykresleny zejména bojové scény jeden proti jednomu.

V tomto případě mají při čtení tohoto díla výhodu ti z nás, kteří se zajímáme o severskou mytologii. Například pojem Nilfheim nemusí znát každý. Každopádně jeho význam pochopíte po přečtení knihy. Rozšíříte si tak své obzory a znalosti.

Z hlavního protagonisty, Leifa, mám spíše smíšené pocity. Je to ten typ hrdiny, u kterého nevíte, zda mu fandit či jej nenávidět. Musíte jej zkrátka posoudit dle vlastního vkusu. Také mi velice připomíná hrdinu jiného fantasy románu – Jeoffreyho ze série Píseň ledu a ohně (známá také pod názvem Hra o trůny). Nicméně je mezi nimi jeden zásadní rozdíl. Jeoffrey je zbabělec a nechal za sebe vždy bojovat druhé a Leif je hrdý válečník, který chce za každou cenu předvést svou sílu a zdatnost.

Mimo putování a soubojů prožívá hlavní hrdina i romantické okamžiky, které knihu pěkně obohatily a mohou na její čtení přilákat i příznivce milostné literatury.

Celkově je příběh plynulý a autor nepoužívá zbytečně dlouhé věty a souvětí, což čtenář jistě ocení. A jelikož je Jdi a přines hlavu krále teprve prvním dílem série Vlčí věk, můžeme se těšit na jeho pokračování nesoucí název Lars, Šťavnatá lebka.

Vydal: Epocha; 2015
Autor: Jaroslav Mostecký
ISBN: 978-80-7425-251-8
EAN: 9788074252518
Počet stran: 248