Spojené státy Americké, třicátá léta. Ale trochu jiná, než jaká známe z hodin dějepisu. První světová válka sice skončila porážkou císařského Německa, ale to po prohrané válce zdárně sekunduje stále mocnější říši vycházejícího slunce. Jediná moc, která ještě drží na uzdě dobyvačné choutky Kancléře, nejmocnějšího muže Nipponu, je právě Amerika a její Mírové paprsky.

Navíc od konce devatenáctého století se na zemi začali objevovat lidé nadaní Mocí. Jejich počet rok od roku stoupá stejně jako spektrum jejich schopností. Netrvá dlouho a Aktivní, jak se takovým lidem říká, se dostávají i do pozic, z kterých mohou ovlivňovat vývoj společnosti na další desítky let. Magie se tak stává další silou, s kterou je třeba v dalším vývoji lidstva počítat.

drsnamagieLarry Correia je českým čtenářům velmi dobře znám svou sérií Lovci monster. Nyní rozbíhá svou druhou knižní sérii pod názvem Grimnoirské kroniky. Jak si s ní stojí?

Hlavní sílou knihy, potažmo celé série, je a bude její svět. Svět Ameriky třicátých let je pro českého čtenáře velmi exotický. Časté odkazy na osobnosti a události té doby jsou naštěstí doplňovány poznámkami, takže žádný z vtípků nezůstane nepochopen.

Noirovskou atmosféru navíc doplňuje i nádech steam-punku nebo spíše diesel-punku. Magické schopnosti lidí umožňují vývoji techniky pokračovat i směrem, který se v „normální“ historii ukázal jako slepý. Běžný transport a vojenskou sílu víc než námořnictvo zajišťují vzducholodě. Závěrečná bitva, ve které se utkají rychlé a hbité vzducholodě s bitevními plavidly s několika trupy, by se rozhodně v žádném x-punkovém románu neztratila.

Děj a postavy jako by vypadly z oka Lovcům monster. Máme tu hlavního hrdinu, Jakea Sullivena, fyzicky silného chlapáka, který stojí vždy a všude na té správné straně. Tajnou společnost věnující se boji proti ještě tajnějšímu zlu. Spiknutí na nejvyšší úrovni. Prostě vše, co už jsme jednou četli.

Ale nakonec, proč ne? Navíc to, co v Lovcích působilo někdy až překombinovaně, tak v Drsné magii má přesně své místo a sedí to jak pověstné pozadí na hrnci.

Celkově se Drsná magie čte mnohem lehčeji než předchozí autorovo romány. Skoro mi přijde, že si Correia touto knihou plnil nějaký sen, protože z celé knihy je cítit radost, s jakou splétal příběh dohromady.

Závěrem mohu jen říct, že tam, kde mě Lovci monster zklamali, tak mě Drsná magie nadchla. Atmosférický příběh, zajímavý svět s velmi promyšlenými mechanismy, osobité postavy a lehkost vyprávění, která se jen tak nevidí, jsou těmi základními kameny k dobrému příběhu. Další díl si rozhodně nenechám ujít.

Název: Drsná magie
Autor: Correia Larry
Obálka: Petr Willert
Překlad: Jakub Mařík
Počet stran: 328
Vazba: brožovaná
Vydavatelství: Fantom Print; 2015
Doporučená cena: 289 Kč