Darren Shan, vlatním jménem Darren O´Shaugnessy, je irský spisovatel fantasy a hororu. Na svém kontě má již více než třicet knih a je tak přezdívám mistrem hororu pro mládež.  Můžete znát například dvanáctidílnou upírskou sérii Příběhy Darrena Shana, Ságu Lartena Hroozleyho či Demonatu, která se zaměřuje na vlkodlaky a démony. Nicméně Shan nepíše pouze pro mládež, velký úspěch sklidila i trilogie Město, tentokrát zaměřena na dospělé čtenáře. V České republice nově vychází série o zombiích, s prvním dílem nazvaným Zom-B.

USAZomB1second_draftKdyž se na internetové stránce YouTube objeví první záběry útoků zombií, nikdo se zbytečně nevzrušuje. I když se najde pár lidí, co těmto záběrům doopravdy věří, většina obyvatel je považuje za výplod filmového průmyslu. Avšak B má jiné starosti. Musí přežít střední školu a týraní jejího otce alkoholika. Nicméně se zombie objeví v její škole. Nyní je důležitá jen jedna věc. Přežít!

Coby milovnice a obdivovatelka tvorby Darrena Shana jsem se nemohla dočkat vydání jeho další série. A i když je Zom-B orientováno spíše na dospívající mládež a zkušeného čtenáře by mohla tímto odradit, byla jsem při jeho čtení velmi spokojena. Autor opět nezklamal a vytvořil dobrý příběh. Shanovi opravdu fantazie a motivy neschází a co je nejdůležitější – neopakují se. Jednou krvelační zombie devastují město, podruhé se musí mladý upír vypořádat se svým osudem upírova pomocníka (Příběhy Darrena Shana).

Hned první kapitola příběhu začíná krvavým útokem zombií. Nutno zmínit, že autorovo líčení situací je kniha od knihy brutálnější a nešetří podrobnostmi o sežraných pažích či mozcích. Ale i tak je stále dílo vhodné pro náctileté čtenáře. Divné, že? Zde se nabízí i otázka, která série, zda Demonata či Zom-B, oplývá více těmito scénami?

Ale samozřejmě tato kniha není jen o násilí. Hlavní protagonistkou je středoškolačka B. B je spolu se svou matkou od mala týrána otcem alkoholikem, a tak není divu, že je její chování někdy v rozporu se zákonem. Zvláště kvůli alkoholu a vulgarismům, které jsou skoro na denním pořádku.

Nicméně zde nalezneme docela slušnou dávku humoru, a to nejen britského. Měli bychom jej však brát s nadsázkou. Ne každému je příjemné urážení lidi s jinou barvou pleti, i když jsou dobrými přáteli a nemyslí se to ve zlém.

Snad jediná věc, která mě na tomto díle zklamala, byl rozsah stran. Sto šedesát šest stran se mi zdá, i když je kniha určena pro mládež, poněkud málo. A to i přesto, že Shanovy knihy nemývají mnohdy více než dvě stě padesát stran. Je to trochu ochuzení čtenáře. Jen si představte, co všechno by se mohlo ještě odehrát v pár dalších kapitolách?

Každopádně, i přes hromadu valících se končetina a vnitřností, byla Zom-B dobrým počtením, a pokud jste fanoušek tohoto irského spisovatele, připravte se na další pokračovaní této série, které budou postupně překládány do češtiny. Z anglického originálu například Zom-B Underground.

A proč má kniha takový zvláštní název Zom-B? Dozvíte se po přečtení.

Vydal: CooBoo; 2015
Překlad: Jakub Kalina
ISBN:978-80-7447-779-9
EAN:9788074477799
Počet stran:168