Gavin Guile je nejmocnějším mužem světa. Jakožto arcimág zastává významnou náboženskou a politickou funkci – a samozřejmě nelze ignorovat ani fakt, že samotná síla jeho magie má jen málo hranic. Jenomže to má háček – jako arcimág ví, že bude žít už jen pět let, a za tu dobu musí dosáhnout pěti nemožných cílů. Navíc se objevuje jeho levoboček – a pokud vyplavou na povrch hříchy z války, bude se svět třást v základech…

Brent Weeks se do podvědomí čtenářů zapsal svojí trilogií Noční anděl, vyprávějící o nájemném zabijákovi. Byť měl jeho debut slabší stránky, rozhodně se podařil a díky atraktivnímu zpracování dosáhl u čtenářů velké obliby. Série Světlonoš je jeho dalším počinem.

Tentokrát se přesuneme ze střech domů a stok, kde řádí assasinové, mezi společenskou smetánku, tedy mágy. Těch je ve světě knihy, v Sedmi satrapiích, celá řada a dělí se podle barevného spektra, dokážou totiž zhmotňovat barvy v hmotu zvanou luxin a tímto způsobem čarovat. Většině mágů je jejich barva dána a jen ti nejtalentovanější jich zvládnou zhmotnit víc. A jen arcimág zvládá všechny lusknutím prstu. Magický talent je vzácností a všichni mocní muži a ženy světa si pečlivě hlídají, aby disponovali více mágy než jejich kolegové.

arcimágStejně jako v Nočním andělovi, i zde se setkáme se syrovou fantasy s propracovaným světem. Sedm satrapií se stále vzpamatovává z posledního konfliktu, Války arcimágů, která vyrobila kromě tisíců vdov a sirotků bez naděje na zlepšení situace (Weeks sociální podtext zdůrazňuje a jeho vyprávění často zasahuje až do „dickensovské“ roviny) také řadu sporů, obvykle utajených. Můžeme se tak těšit na zákulisní souboje plné intrik, lží a polopravd.

Hlavní postavy knihy jsou dvě – Gavin Gauile a jeho panchart Kip. Zatímco Kip představuje klasický archetyp zelenáče s nesmírným, avšak hluboko skrytým talentem, který se vzdělává v oboru kouzelnictví, Gavin Guile je prakticky nesmrtelným, všemocným člověkem. Jenže není zase bohem, a kdyby se proti němu obrátili ostatní mágové či by polevil v ostražitosti, byl by mrtvý dřív, než řekneš luxin. Některá tajemství, která si odnesl z Války arcimágů, kde bojoval proti vlastnímu bratrovi, by jeho odpůrcům nabrousila nože.

Vedle sebe jsou tak stavěny dvě postavy – jedna, která v daném oboru už dosáhla maxima, a druhá, stojící na počátku kariéry, přičemž jejich interakce celou situaci komplikuje i zjednodušuje. Nejde o klasický vztah mezi mistrem a učedníkem, jednak se oba profilují jako hlavní postavy a jednak Kip v prvním díle působí spíše jako Gavinův terč, přes který by nebylo špatné vystřelit si po arcimágovi.

On si za to, koneckonců, může sám. Postava Kipa vás pobaví svou sebekritičností, ale jinak z ní dvakrát na větvi nebudete, alespoň ne zezačátku – s tím, jak se rozvíjí, nabývá zajímavějších obrysů a jsem zvědavý na druhý díl. Gavin Guile je naproti tomu skvělý charakter, který si hned od startu oblíbíte. Trochu rebel, trochu dobrodruh, nejméně zodpovědný arcimág, který kdy lidem tlumočil vůli Orholamovu. Muž, který ze všeho nejlépe umí válčit, a za jeho dětskou bezstarostností se skrývá bolest a smrt. Gavin Guile je skvělým hrdinou, který knížku táhne s úsměvem na rtech a peklem za zády.

Samotný děj je jednoduše výborný. Miliony odkazů do minulosti světa dohromady tvoří komplexní pohled na jeho historii, která je v učebnicích dějepisu trošku poupravená, a jen prostřednictvím postav se dozvídáme, jaká byla pravda. Často se tak setkáme s nečekanými rozuzleními, desetiletí se táhnoucími spory a zápletkami a s řadou překvapení. Sotva se linka rozběhne, už dychtivě čekáte na každou informaci o světě a postavách, a sotva ji dostanete, vyskočí pět nových otazníků, což vás neustále udržuje v napětí.

Černý arcimág má celou řadu dalších kladů, ale není třeba je všechny vyjmenovávat. Jisté je, že Brent Weeks během psaní Nočního anděla vyzrál natolik, že napsal knihu famózních parametrů. Černý arcimág je perfektním prvním dílem doufejme perfektní série a je jasné, že čekat na něj budeme velmi, velmi netrpělivě.

Autor: Brent Weeks
Vydal: Fantom Print; 2013
Série: Světlonoš 1
ISBN: 978-80-7398-242-3
EAN: 9788073982423
Počet stran: 512