Městečkem Mariefred obchází strach… lépe řečeno, obcházel by, pokud by pro všechny události neexistovalo přirozené vysvětlení. Tajemná psovitá šelma napadající lidi a kuchající jeleny v oboře musí být nějaké toulavé psisko! Strážci tajemné knihovny a jejich nezletilí pomocníci o tom však ví své. V okolí řádí děsivý GRIM!

Adobe Photoshop PDFVydávat aspoň dva díly ze série pohromadě je dobrý nápad už proto, že autorky pojaly PAX jako jeden velký příběh. Mezi jednotlivými částmi není žádná pauza, Grim přízrak navazuje přesně tam, kde Hůl prokletí skončila a obřímu cliffhangeru, který vyvolává hlad po pokračování, neunikneme ani tentokrát.

Překladatelka se musela se ctí poprat s názvem. V Čechách si pod pojmem „grim“ představíme buď jednoho z německých sběratelů pohádek nebo stejnojmenný seriál, ale rozhodně ne děsivou nestvůru připomínající psa.

Řádění vořecha ze všech pekel tentokrát zdatně sekunduje návštěva externisty – putujícího čaroděje z Kruhu nemajetných válečníků. Díky Damírovi si na své přijdou i maminky, které nad podobnými týpky slintají nad stránkami knih pro dospěláky. Tajemný, zasmušilý motorkář na výpravě na vodního draka s pár ošklivými tajemstvími by slušel i mnohé urban fantasy. Ase Larssonové a Ingele Korsellové se jej podařilo nastřelit tak, že by stál za fanfikci. O hříchu nemluvě.

pax-ilustraceSe severským folkórem obeznámený rodič si užije i spoustu narážek na Fenrira, Lokiho nepříliš vydařeného vlčího potomka. Prastaré trpasličí mistry by z Alrikovy a Viggovy výroby kouzelného pouta klepla pepka, nicméně železná logika puberťáků vítězí nad recepturami z dávných věků způsobem, který zanechává na tváři pobavený úsměv. Ten však mrzne nad scénami, v nich nadpřirozeno ustupuje věcem zcela běžným a přirozeným. Bratři totiž v Mariefredu nejsou tak docela vítáni a zejména vrstevníci dokážou být skutečně krutí. Když se k tomu přidají i pozvolna se vyplavující rodinná traumata, přestává být PAX veselým čtením. Po každé podobné pasáži však následuje další dávka akce, humoru a napětí. Přesto zachází dál, než by bylo příjemně bezstarostné.

Grim přízrak je na poměry knih pro děti opravdu docela temný, to však ničemu nevadí. Tam, kde byl první díl tradiční, až to bolelo, se druhý nebojí otevřít pohled do hloubky. Dospělý by mohl v PAX vychytávat lecjaké mouchy, ale tahle série není pro dospělé. Byť se zdá, že s přibývajícími díly bude stále více „adult-friendly“.

 

Vydal: Host; 2015
Autor: Asa Larssonová, Ingela Korsellová
Překlad: Marie Voslářová
ISBN: 978-80-7491-435-5
EAN: 9788074914355
Počet stran: 181