Příhraničí je drsné a nepřátelské místo. Místo, kde existuje magie, vládne mráz a po krajině se potulují ta nejděsivější a nejhorší monstra z legend. Nicméně lidé pořád zůstali lidmi. Statečnost, čestnost a pomoc bližnímu svému? Tyto vlastnosti v Příhraničí nehledejte. Led – hlavní hrdina – moc dobře ví, co znamená být člověk člověku vlkem, a když se mu do ruky náhodou dostane magický artefakt, po kterém nepase jen jeho mrtvá babička, začíná boj o život. Každopádně Led zůstává tuhým protivníkem, co pro podraz, kulku mezi oči a stakan vodky nikdy nejde daleko…

Pavel Korněv se narodil roku 1978 v ruském Čeljabinsku. Studoval na Vysoké škole ekonomické. Román Led byl pro jeho spisovatelskou kariéru klíčový, také za něj obdržel ocenění Meč beze jména od nakladatelství Alf-kniga. Kromě pentalogie Příhraničí, napsal také cyklus Exorcista a Město Podzim

 

„Pomsta chutná nejlépe za studena.
Doslova.“

 

ledHned první dobrý dojem z knihy jsem si vytvořila při pohledu na její obálku. Muž, zahalený do tlusté zakrvácené bundy se zbraní v ruce, brodící se sněhovou závějí, toto dílo zcela vystihuje. Příhraničí je totiž sněhem zaváté a nehostinné prostředí, kde není snadné přežít. Zvlášť když se okolo potulují, vlkodlaci, lykani, vampýři anebo zombie.

Sice jsou upíři a vlkodlaci v dnešní době tak trochu klišé, jelikož se v knihách objevují hojně, avšak tato stvoření nejsou v Ledu romantickými hrdiny, nýbrž krvelačnými zabijáky. Korněv věděl, jak je zasadit do příběhu a přidáním magie vzniklo dílo, které místy až bere dech.

Autor je ruské národnosti a v příběhu se to velmi projevuje. Nejenom že popisy ledové krajiny jsou detailní, jelikož nejspíš zná tu pravou ruskou zimu, o které si my Češi můžeme nechat zdát, ale také zde teče proudem vodka a o hromadě vulgárních slov nemluvě. A proto bych tuto knihu doporučila spíše čtenářům od patnácti let nahoru.

Celkově Korněv používá krátké a úderné věty, takže se kniha čte jedním dechem. Také hojně využívá hovorové mluvy, která se k hrdinům velice hodí, protože, kdo by se staral, zda mluví spisovně, když se na něj zrovna hrne skupina zombie a hlavnímu hrdinovi došly mu náboje?

Samotný příběh je nabitý akcí a krev zde teče proudem. A to nejen z monster. Avšak dle mého názoru si autor mohl více pohrát se zápletkou, jelikož byla oproti hlavnímu příběhu jednoduchá. Nicméně nebudu více prozrazovat, abych nezkazila napětí, které z knihy vychází.

Co se hlavního protagonisty týče, nejvíce mě zaujalo asi jeho jméno – Led. Docela příznačné vzhledem k tomu, kde se příběh odehrává. Jinak je to sympatický muž, který se s ničím a hlavně s nikým nepárá a dokáže se i přes nepřízeň osudu vypořádat s hrozícím nebezpečím. Takže pokud máte rádi krev, monstra, zbraně a alkohol, je Led pro vás tou správnou knihou.

Vydal: FANTOM Print; 2015
Autor: Pavel Korněv
Překlad: Markéta Klobásová
ISBN: 978-80-7398-303-1
EAN: 9788073983031
Počet stran: 367