Rosa Alcantarová přilétá na Sicílii ke své rodině, aby tam začala nový život. Během letu poznává Alessandra Carnevare. Jeho chladný půvab a elegance nenechávají Rosu klidnou, nicméně ještě netuší, že oba pocházejí z nepřátelských mafiánských rodin, které proti sobě bojují již po mnoho let. Rosa se začíná učit pravidla hry nemilosrdné mafie a zjišťuje šokující pravdu o sicilských klanech, které jsou součástí takzvaných arkádských dynastií, jež mají počátek ve starých antických bajkách. V obou mladých lidech se ukrývá záhadné dědictví. Dědictví, které není ze světa lidí. Dokáže láska překonat staletou nenávist?

Kai Meyer se narodil roku 1969 a mnoho z jeho děl se odehrává v Itálii. Tuto skutečnost si sám uvědomil až při psaní trilogie Arkádie. Mezi jeho nejúspěšnější romány patří Vodní královna a Alchymistka, oba z prostředí Benátek. A jeho vztah k Sicílii, kde se odehrává příběh z Procitnutí, je velmi vřelý, jelikož se zde prý vždy dobře najedl.

 

„Jednoho dne,“ prohlásila, „pochytám sny jako motýly.“
„A pak?“ zeptal se. „Vložím je mezi stránky nějaké tlusté knížky a vylisuju z nich slova.“
„A co když někdo sní pořád jen o tobě?“
„Tak to už jsme možná oba jen slova v knížce. Dvě jména mezi všemi ostatními.“

 

arkadie1Rosa a Alessandro, dva mladí lidé z nesvářených mafiánských klanů. Už jen při této větě se snad každému vybaví ono slavné Shakespearovské dílo Romeo a Julie. Oba příběhy se odehrávají v Itálii a v obou případech není mladé lásce přáno. Těžko říct, zda taková podobnost byl autorův záměr či nikoliv, avšak není prvním a troufám si říci, že ani posledním, kdo se tímto anglickým dramatikem inspiroval a pokusil se vytvořit jeho tzv. „remake“. Bohužel kniha Procitnutí, ať už s ní autor zamýšlel cokoliv, mě docela zklamala.

I když je Procitnutí psáno jednoduchým a svižným stylem, bylo pro mě těžké udržet při jeho čtení pozornost. Prvních několik kapitol se (jednoduše řečeno) vůbec nic zajímavého neděje. Rosa se seznamuje s rodinou a okolím a sbližuje se s Alessandrem. Každopádně když se těmito stránkami prokoušete, narazíte na pár zajímavých zvratů, které děj hodně oživily. Avšak to bych již prozradila mnoho.

Co se týče hlavních protagonistů – Rosy a Alessandra, tak bohužel mi ani oni příliš nesedli jako hlavní postavy. Rosa mi svým skoro až dětinským chováním již od začátku byla velmi nesympatická a Alessandro byl snad až moc prostoduchý oproti zbytku jeho mafiánské rodiny. Ostatní členové klanu byli dosti svérázní a sebevědomí.

Nicméně ne všechno je na této knize špatné. Velice se mi líbila myšlenka zasadit děj na Sicílii, do mafiánského prostředí, jelikož na toto téma jsem doposud žádné dílo nepřečetla a vnáší to do díla jistou exotičnost a opět nás to vrací k Romeovi a Julii, jejichž příběh se taktéž odehrával v Itálii. Zkrátka pro nostalgiky to bude to pravé ořechové.

Ale jelikož je Procitnutí teprve první částí z trilogie Arkádie, autor nás stále může překvapit a posunout obsah knihy do zcela nových a lepší rozměrů. Nezbývá nic jiného, než si počkat na vydání překladu druhého dílu Arkadien brennt.

 

Vydal: Fragment; 2015
Autor: Kai Meyer
EAN: 9788025323496
ISBN: 978-80-253-2349-6
Počet stran: 344