Vikingové byli vždycky fenoménem. Udatní bojovníci s rohatými helmami (ty technicky vzato nenosili, ale už k nim patří jako turban k fakírovi) a vzteklou povahou, kteří uctívají Odina a rádi plení křesťanské kostely, jsou v dnešní době populárnější než za mých mladých let Pokémoni. Jejich sláva také ožívá se seriálem, nazvaným prozaicky Vikingové. A pokud máme pořád chuť na pořádného vikinga, můžeme sáhnout třeba po této knize.

Vlci_vek_01_FRONT_05_finalJaroslav Mostecký je nestorem české historické fantasy, který už překročil rámec „obyčejného“ spisovatele a stal se jménem z učebnic a teoretických statí o české fantastické tvorbě. Jeho vikinská trilogie Vlčí věk se zrodila roku 1995, v současnosti Epocha nabízí již třetí vydání. Kromě seveřanů Mostecký také rád pracuje s Přemyslovci, zmiňme jeho knihu Jed bratra mého o konfliktu mezi Václavem a Boleslavem.

Ve středu pozornosti se ocitne syn bývalého dánského krále Leif. Když samozvanec Godfred zabil jeho otce a na hlavu si nasadil korunu, Leif jej vyzval na souboj a prohrál. Godfred jej ale nezabije; pouze vyžene ze země s tím, že chce-li Leif vládnout Dánsku, pak musí splnit zkoušku a přinést Godfredovi hlavu některého z králů zbytku světa. Zamkněte trůnní sály a držte si svoje hranostaje, Dánové vyráží na lov!

Co nás tedy čeká? Vlčí věk je především historická fantasy. Nadpřirozené jevy tu sice občas přeběhnou přes cestu jako černá kočka, ale rozhodně nepočítejte s nějakou velkou porcí magie, příšer či jiných nadpřirozených jevů. Zato příjemně nakoukneme do období temného středověku, kdy v Evropě začal vládnout Kristus, ale jeho moc nesahala příliš daleko a vůbec ne do Skandinávie. Pozitivní je, že hrdinové hodně cestují, takže nás vedle severu čeká také setkání s druidy či válka o Anglii. Kniha se nesnaží reflektovat žádné známější historické události, byť si některé reálie vypůjčuje; spíše jí jde o celistvý pohled na dobu a především chování tehdejších hrdinů.

Samozřejmě, každá správná fantasy cinká čepelemi, a i zde se dočkáme celé řady soubojů a akce. Kniha má hodně dynamické tempo a postavy sotva stíhají mezi jednotlivými dobrodružstvími svačit, což by mohlo zaujmout i čtenáře, které jinak historické reálie příliš nelákají.

Suma sumárum, s Jdi a přines hlavu krále se nám do ruky dostává poctivá četba, která možná nešokuje originalitou nebo hloubkou, zato nabízí příjemné chvíle, jež vás zchladí třeba na dovolené u moře. Kdoví, možná v šoku nad drzostí nebo v údivu nad odvahou mladého Leifa zapomenete na Ragnara Lothbroka…

Vydal: Epocha; 2015
Autor: Jaroslav Mostecký
ISBN: 978-80-7425-251-8
EAN: 9788074252518
Počet stran: 248