Jste mladá dáma, která je tak trochu rebelka? Pak jen vstupte s touto knihou do námořního dobrodružství. Náš příběh začíná v momentě, kdy se slečna Hilary Westfieldová, dcera admirála Westfielda, který nesnáší piráty, hlásí do pirátského cechu. Jelikož je to mladá dáma, tak ji pirátská liga nechce přijmout, a tak její žádost zamítá. To Hilary neodradí od jejího pirátského snu, i když se to trochu komplikuje tím, že musí do internátní školy paní Pimmové, kde se mladé dámy učí háčkování nebo třeba omdlévání. Naštěstí uteče a dostane se do posádky Postrachu Jižních teritorií Jaspera Fletchera. A o tom, co bylo dál, si musíte přečíst už vy sami.

Poklad čarodějky ze severu napsala Caroline Carlsonová, která je americká autorka knih pro děti. Na literární scénu vstoupila právě tímto dílem. Kniha dosud vyšla v sedmi zemích a pyšní se řadou ocenění, např. Nejlepší kniha pro děti za rok 2013 podle Asociace amerických knihkupců.

Carlsonova--Poklad-carodejky-zo-severu--Potah.inddV tomto příběhu se nachází velké množství postav, a tak bylo pro mě docela těžké vybrat tu, která by se mi líbila nejvíce. Nakonec jsem si ale zvolila slečnu Greysonovou, která je guvernantkou Hilary. V některých věcech mě rozesmívalo, jak byla vážná, pořád důstojná a hlavně se musela vždy chovat jako správná dáma. K tomu vedla i Hilary, takže jí dávala lekce i na pirátské výpravě. Ale její svěřenkyně byla úplně jiná a místo toho, aby se učila háčkovat, tak procvičovala námořnické uzly a učila se šermovat. Což je na mladou dámu zcela nepřijatelné, i když na takovou, která je pirát, to přijatelné je až až.

V knize se nacházejí i ilustrace, které doprovázejí určité kapitoly. Už tím, že je každá kapitola uvedená obrázkem, tak už víme, o čem asi bude. Jestli se bude odehrávat na lodi nebo třeba v internátu paní Pimmové. Taky je docela fajn, že když je v textu nějaká vyhláška nebo dopis, tak je to napsáno jinými písmeny. Beru to jako velké plus, protože pro čtenáře se hned stala kniha přehlednější. A tím více, když je to psáno právě pro děti.

Hodně se setkáváme se zvířátky, protože třeba Jasper má jako správný pirát papouška. No dobře, tak teda spíš andulku. Jen je trochu škoda, že papoušek, pardon, teda andulka, nemá naše hrdiny moc v lásce a jediný, s kým se snese, je kapitán Jasper Fletcher. Naše hlavní hrdinka Hilary má tedy chrliče, i když to není klasický mazlíček, tak je to takové jiné, obživlé a kamenné zvířátko. Umí dokonce i mluvit, takže jeho dialogy vedené s Hilary jsou taky hodně srandovní. Takový chrlič třeba jí pavouky, ale ne každý by je jedl. Je pěkné i zábavné pro čtenáře, že když Hilary není příliš dobře, tak se jí snaží zlepšit náladu tím, že jí nabídne svoje pavouky k večeři.

Kniha se mi moc líbila. Je to zase takové odreagování a celá se mi četla jedním dechem. I když je to četba pro děti, tak si myslím, že si v tom hodně lidí najde svoje. Ale pro rodiče je to určitě dobrá volba, protože jejich malé ratolesti se už na druhý den nebudou moci dočkat, co se dalšího v příběhu bude odehrávat. Takže já určitě doporučuji nejen pro děti, ale jednoduše pro všechny, kteří mají rádi piráty a hledání pokladů.

Ale pozor, ať nedostanete mořskou nemoc!

Vydal: Host; 2014
Autor: Caroline Carlsonová
Překlad: Michal Mráz
ISBN: 978-80-7491-069-2
EAN: 9788074910692
Počet stran: 312