Dnešní svět je přetechnizovaný. Děti se rodí s iPhonem v ruce a když jim jsou čtyři roky, zvládají na počítači více než programátor před dvaceti lety. Ať už si o tom myslíme, co chceme, nejspíš s tím nic nenaděláme. Takže nám nezbývá než se přizpůsobit. A jedním z kroků je, že aktualizujeme náš seznam pohádek a obohatíme jej o moderní, pro děti atraktivní tituly. Série Dobrodružství Minecraftu může být jeden z nich.

 

min2Po vydání prvního dílu této série, Povstání Herobrina, jeho autorovi S. D. Stuartovi patrně hezky ztloustlo konto, protože se nebál po hlavě skočit do dalších dílů. A tak tu máme hned tři: Portál, Den Plížilů a Pozor, draci! Hra Minecraft je vůbec autorovu hlavní disciplínou, byť si občas odskočí například do steampunkových světů.

mine3Pokud jste se dostali až sem, můžou platit dvě varianty. Buď jste rodič dítěte, chtivě se natahujícího po klávesnici, nebo hráč Minecraftu. Pokud platí první varianta, čtěte dál. Pokud druhá, jen bych vás upozornil, že série je určena pro menší děti, takže pokud vám je patnáct, nejspíš na ní nic moc kouzelného nenajdete.

Kostičkový epos každopádně pokračuje! V minulém díle jsme viděli, jak proradný Herobrine, umělá inteligence vytvořená jen a pouze pro hraní Minecraftu, ukradl tělo nebohého školáka Joshe. A protože neumí nic jiného než tančit s minecraftovými kostičkami čardáš, namíří si to rovnou do jednoho z virtuálních světů s cílem vypálit jej do základů a uvrhnout do věčného chaosu. A to si kladní hrdinové nemohou nechat líbit! Napojují se proto do kyberprostoru (kromě Joshe, jehož vědomí tam už přebývá) a vydávají se na dlouhou pouť s cílem Herobrina zastavit. Cestou potkají mnoho postav, RPG stylem se pokusí vyřešit několik místních problémů – a dozvídají se, co všechno už záludný Herobrine dokázal napáchat. Podaří se jim ho zastavit dřív, než bude pozdě?

mine4Jak jste již určitě pochopili, série je zaměřená na malé pařany, kteří se ve světě Minecraftu cítí jako doma. Právě ti ocení propojení herních principů a obsahu s dobrodružným příběhem. My jsme mívali Káju Maříka, dnešní ratolesti mají Minecraft. Nic proti ničemu.

Co se týče atributů samotné knihy, musíte počítat s tím, že přelomové dílo, které ovlivní dějiny dětské literatury, před vámi patrně neleží. Příběhy jsou jednoduché, aby je pochopil i pětiletý skřítek. Jazyk je víceméně hovorový, nicméně je jako jehelníček prošpikovaný různými minecraftovými termíny a běda tomu, kdo se pokusí dílko zdolat bez alespoň základních znalostí hry. Postavy jsou poměrně ploché, pokud je označíme jako malé hráče Minecraftu, řekneme tím úplně všechno, co o nich potřebujete vědět. Ale o to vůbec nejde!

Pokud máte doma dítě – hráče, nejspíš jste rádi, když alespoň na chvíli vypne svoje stroje bez protestů a řevu. A právě v tomto se skrývá potenciál Dobrodružství Minecraftu. Může sloužit jako perfektní startovací droga pro závislost se jménem čtení, která s sebou nese spoustu vedlejších efektů – kreativní myšlení, schopnost analyzovat text (v současné době hojně testovaná při přijímačkách na školy), rozšířená slovní zásoba, schopnost vcítit se do myšlení jiných jedinců.

 

To vše může přijít prakticky samo. Stačí jen dobře začít.

 

Vydal: Computer Press
Autor: S. D. Stuart
ISBN: 978-80-251-4332-2 (Portál), 978-80-251-4410-7 (Den Plížilů), 978-80-251-4411-4 (Pozor, draci!)
EAN: 9788025143322 (Portál), 9788025144107 (Den Plížilů), 9788025144114 (Pozor, draci!)
Počet stran: 80 (všechny knihy)