Kiera Cass je americká spisovatelka narozená v Jižní Karolíně. V roce 2009 vydala svou první knihu s názvem Siréna, ta však neměla takový úspěch jako její nadcházející trilogie Selekce, která se stala bestsellerem. V roce 2014 oznámila, že bude v knižní sérii pokračovat s dalšími díly, které se chystá publikovat tento rok.

elita1Třicet pět dívek přišlo do paláce soutěžit v Selekci. Všechny až na šest byly poslány domů. A jen jedna se provdá za prince Maxona a bude korunována princeznou Illey. America si pořád není jistá, kde leží její srdce. Když je s Maxonem, nechává se unášet jejich novou dechberoucí reakcí a nesní o ničem jiném, než být s ním. Ale kdykoliv vidí Aspena vykonávajícího práci strážce v paláci, je strhávána vzpomínkami na společný život, který si plánovali. Jak se skupinka zmenšila na Elitu, jsou ostatní dívky ještě odhodlanější získat Maxona – a Americe běží čas na rozhodnutí.

Když jsem minulý rok měla možnost si poprvé přečíst první díl Selekce, nenapadlo mě, že zrovna tato kniha mě velice zaujme. Možná to bylo skutečností, že na ní bylo v zahraničí mnoho negativních ohlasů nebo také tím, že ve mně myšlenka na post-apokalyptickou romantickou knihu nevyvolala příliš velké nadšení. Ať už to bylo jakkoliv, nečekala jsem od knihy příliš mnoho. Jenže jak to občas bývá, zdání klame a já si ji oblíbila. A když jsem do ruky dostala druhý díl, Elitu, s radostí jsem se do něj pustila. A musím říct, že rozhodně nezklamal.

Stále se jedná o příjemné oddychové čtení, nyní ovšem s více akčními momenty než v předešlé knize. Děj je sice trochu pomalejší, ale rozhodně zajímavý natolik, aby vás donutil číst dál. Líbí se mi, že se Elita nesoustředí nejen na samotnou selekci, ale zároveň se snaží připomenout, že království je jen malá část země a skutečné problémy se odehrávají až za branami hradu. Objevují se totiž rebelové ze Severu a Jihu s nečistými úmysly a napadají tak poklidný život smetánky.

Kniha se však stále převážně zaměřuje na vztahy hlavní hrdinky Ameriky, takže žádné nervy drásající momenty nečekejte. V prvním díle si Amerika získala důvěru prince Maxona přátelstvím, v tomto díle se však jejich vzájemné city prohlubují. Maxon slibuje Americe věrnost, ona se ovšem nedokáže ubránit tajným schůzkám se svým bývalým přítelem Aspenem, který nyní slouží v království jako strážce. A pokud Amerika byla v prvním díle nerozhodná, v Elitě zcela ztrácí přehled o svých citech. Maxon může na první pohled působit jako princ na bílém koni, ale spolu s Aspenem mají i své slabé stránky.

Jediné zklamání mi přinesli ostatní soutěžící. Na můj vkus nejsou jejich charaktery příliš rozvinuté, a já si stojím za tím, když řeknu, že hlavní hrdinové jsou stejně důležití pro příběh jako ti vedlejší. Pokud si ale vystačíte s jednoduchým vykreslením vedlejších postav, nebudete mít co namítnout.

Amerika je nejen sympatickou hrdinkou, ale také vypravěčkou. Kiera Cass píše velice poutavě, a i přestože se nejedná o žádný knižní klenot, druhý díl se jí rozhodně povedl.

Vydal: Cooboo; 2015
Autorka: Kiera Cass
EAN: 9788074478611
ISBN: 978-80-7447-861-1
Počet stran: 312