S touto knihou se dostáváme až do Říma. Zde bydlí mladá dívka jménem Aurora, která je úplný blázen do knížek. A když už jí zavřeli její oblíbené knihkupectví, tak narazí na jedno ještě neobjevené, tak nějak kouzelné. A ono opravdu kouzelné je. Tím, že se tam dostala a jedna čarodějka ji nechtěně ukázala, že umí kouzlit, dostane 100 přání, které může komukoli splnit. A tak začíná plnění přání dobrých a vtipných, ale i těch otravných, které třeba vysloví její mladší bratr. A díky jednomu od své kamarádky se seznámí i s vysněným klukem. A co prožívala dále, tak to si musíte přečíst.

 

 „Je vám 13 a máte možnost splnit 100 přání.

Víte, co to znamená?

Hodně vzrušujících chvil.“

 

Autorkou této knihy je Erica Bertelegniová. 100 přání napsala, když jí bylo pouhých třináct let! Bydlí v Itálii v Oltrepo Pavese se svou rodinou a milovaným dalmatinem. Jak ona sama říká, tak je obrovskou čtenářkou a jiné koníčky kromě čtení snad ani nemá. Vlastně má. Ještě to je psaní, aby nic nezapomněla, hraní na kytaru Penelopu, která je hrozně rozladěná a plavání, které ji nejlépe uklidní.

natisk_100 prani.inddNa to, že to psala třináctiletá dívka, tak klobouk dolů. Její styl psaní se mi moc líbí. Při čtení jsem si připadala, jako by mi bylo opět třináct. A taky si myslím, že s holkou, jako je Aurora, bych se krásně dokázala ztotožnit. Hlavní hrdinka je blázen do čtení, o kluky se moc nezajímá a ve sportovních aktivitách, kromě plavání, není kdovíjak úžasná. Prostě taková milá holka to pro mě je.

Kluka, kterého si přála Aurořina kamarádka Zuza, aby jí ukradl srdce, bych si opravdu přála vidět. Protože takoví mladíci podle mě v tak mladém věku neexistují. Nechci být na nikoho zlá nebo někomu křivdit, to chraň Bůh, ale aby měl chlapec tolik rozumu a byl tak ohleduplný, milý, no prostě tak absolutně k sežrání a ještě k tomu by byl opravdu hezký, to ne. V Česku podle mě neexistuje takový druh ani náhodou, pokud je mu jen třináct. Alejandro byl pro mě tudíž takový sen, ale je pravda, že si ho Aurora tak představila, takže proč ne?

V knize se nesetkáme s nějakými ilustracemi, ale myslím si, že to není žádnou překážkou. Postavy jsou dobře popsány, a kdyby zde byly nějaké obrázky, tak je možné, že by to celkový dojem mohlo spíše pozkazit. Ale je zase pravdou, že by to možná díky nim zaujalo i mladší diváky. Protože cílová skupina je spíše jedenáct až šestnáct let, tak můj názor je, že 100 přání by mohlo být výborným dárkem třeba k narozeninám, který by mohli rodiče s klidným srdcem pořídit i svým dospívajícím dětem.

Mně osobně se kniha velmi líbila, i když já už jsem skupina dospěláků. Ale tak nějak mě to vrátilo do mladšího věku. Proto jsem velmi ráda, že mohu dílo zařadit do mé knihovny a budu se k němu moc ráda vracet.

Vydal: Jota; 2014
Autor: Erica Bertelegniová
Překlad: Zdeňka Strigaro
ISBN: 978-80-7462-705-7
EAN: 9788074627057
Počet stran: 264