Olympané jsou zpět, ve formě a nepříliš dobře naladění. Proti nim stojí hrstka Následníků pod, ehm, proroctvím vynuceným vedením trojlístku teenagerů, řešícím si milostný geometrický obrazec. Blíží se katastrofa – a je otázkou, jak přesně se s ní Josephine Angelini dokáže v Bohyni vypořádat. 

bohyneV antickém dramatu se pod slovem “katastrofa” skrývá prosté rozuzlení, z logiky věci často tragické. Hrdinové se dostávají na konec cesty, pobíhají si mezi mlýnskými kameny osudu a před neodvratnou zkázou je už nezachrání ani bůh ze stroje. Helen Hamiltonová po svržení Área do hlubin Tartaru opravdu nemá radostné vyhlídky. Může jen doufat, že když Angelini píše young adult romanci, pod “katastrofou” si představuje spíš něco na způsob velké polobožské řecké svatby.

Po zakolísání v podobě Beze snů se autorka vrací ke všemu, v čem v prvním díle excelovala. Toulky podsvětím nahradila retrospektiva do časů dávných a dávnějších, vše se netočí jen kolem Helen a její neodolatelnosti pro druhé pohlaví a všechno se vrátilo v plné síle. Strhující emoce, interakce mezi hrdiny (i na jiné než fňukací úrovni) a koktejl červené knihovny s osudovostí antické tragédie, který dokázal zaapelovat na sentimentální stránku osobnosti. Svůj part sehrají i Helenini “smrtelní kamarádi”, v minulé části odstrčení takřka na okraj dění.

Samostatnou kapitolou je samozřejmě svět, v němž se (nejen) antická mytologie liší od toho, co známe – a ne málo. Z původního příběhu zůstalo pouze torzo. Existovala nějaká Helena, měla pletky s Paridem, byla kvůli ní obléhána Trója… ale rozhodně kvůli krásnému princi neopustila manžela a dcerušku v kolébce. Úplně stejným způsobem se liší příběh Artuše, Lancelota a Guinevery, který mimochodem přijde též na přetřes.

Upřímně řečeno, pokud by se autorka odvážila nějakým způsobem události trójské války naservírovat čtenářům dříve a nehýřila (pseudo)odkazy na Homéra a klasické mýty, ušetřila by všem zúčastněným spoustu prekérních situací. Očividně má v hlavě srovnáno, co se kdy dělo, proč a jak to souvisí s jinými cykly jejího světa – a vesele zapomíná, že její myšlenky jsou pouze její, nikdo jí je nepřečte a pokud láká na hru s hledáním souvislostí, čtenář se nechá polapit a rád.

Bohyně je přesně taková, jaká měla být celá trilogie. Napínavá, nabitá emocemi, plně využívající potenciál autorkou vytvořeného prostředí. Milostné zápletky se proplétají dějem a slouží jako plnohodnotné hybné síly – ne v duchu “José Armando miluje Rozálii, jenže ta se snaží svést Juanita”, ale v duchu prastarých příběhů o osudových láskách a princích schopných polibkem zachránit princeznu i celé království. A ať už Beze snů bylo jakékoli, závěrečné velké finále rozhodně stojí za pozornost.

Vydal: CooBoo; 2015
Autor: Josephine Angelini
ISBN: 978-80-7447-833-8
EAN: 9788074478338
Počet stran: 328