Po dramatických událostech předchozích dílů si internátní škola v Turlinghamu získala pověst bezpečného útočiště pro čaroděje. Bylo jen otázkou času, kdy přibyde nový, magicky nadaný žák. Abbie Clarková je úžasná, dokonalá… a má zálusk na kluka Sophiiny nejlepší kamarádky. To znamená válku! 

Ellie Boswellová se počtvrté vrací k Sophii Morrowové a je ve formě. Kouzelná truhlice má všechny ingredience úspěšné série pro teprve se rozečítající čtenářky. Kombinace jednoduchého jazyku a spousty dialogů umožňuje snadno zaseknout pozornost. Příběh se vyvíjí rychle – na vkus sečtělého dospěláka až překotně – a přímočaře. Spíš než napínavý postup bludištěm připomíná horskou dráhu. U knihy postavené na postupném odhalování tajemství by to byl problém, jenže nic takového čtenář obeznámený s předchozími díly série neočekává. Boswellová od začátku sází na to, že zaháčkuje jeho pozornost a přinutí jej hltat stránky, aniž by příliš uvažoval, cože na nich vlastně je.

kouzelnatruhliceNa autorčino přání, a na štičí rozkázání, se totiž svět nejpozději v Čárách a tajemstvích změnil v generátor bizarních zápletek, které mají jedinou výhodu – opravdu dobře se o nich čte, dokud nepřijde někdo ošklivý a nezačne klást drzé otázky. Kupříkladu proč, když lovci čarodějek svou kořist skutečně tak nenávidí, nezmobilizují síly a nepodniknou frontální útok na místo, kde se skrývá jeden z nejhledanějších kouzelníků. Nebo proč se všichni dospělí chovají… jako by o nich psalo pubertální dítě. Odnáší to zejména Sophiini rodiče, jejichž řešení problémů by mnohdy bylo na zavolání magické sociálky.

Ve středu pozornosti jsou především kluci, holčičí šuškanda a školní záležitosti, to vše prokládané ve své podstatě hororovými zvraty, které by z hlediska prosté logiky měly vše ostatní paralyzovat a vynutit si řešení z jiných stran než je školou povinný trojlístek. Ano, mladí detektivové Enid Blytonové tuhle hranici při honbě za pašeráky překračovali často a cílové skupině to nijak nevadilo. Je nicméně otázkou, jak daleko a kam hodlá autorka zajít, protože tímhle tempem na konci série budou v turlinghamu servírovat “těstoviny s chobotnicí” ze zbytků Cthulhu, který se zničeho nic zjevil v dívčích sprchách a začal tropit neplechu.

Příběhy Sophie a jejích přátel si přinejmenším drží úroveň a míru zábavnosti. V Kouzelné truhlici se však pohybují za hranou toho, nad čím je dospělý schopný přimhouřit oči a prostě a jednoduše se bavit. Ne nelogicky; Ellie Boswellová očekává čtenáře s fantazií neohraničenou životními zkušenostmi, ne s cynismem hodným Johna Constantina. A na to je dobré při vstupu do hájemství dětské literatury pamatovat.  

Vydal: CooBoo; 2015
Autor: Ellie Boswellová
ISBN: 978-80-7447-832-1
EAN: 9788074478321
Počet stran: 192