Před třemi lety se sešla šestice komiksových superhrdinů ve složení Hulk, Kapitán Amerika, Iron Man, Thor, Hawkeye a Black Widow, kteří si říkají Avengers. Letos se do kin vrací s pokračováním, které nese podtitul Age of Ultron. Jak je v názvu napsáno, hlavním padouchem filmu je robot Ultron, kterého vyrobil Tony Stark v rámci programu, jenž měl pomoci k udržení celosvětového míru. Jak to tak bývá, program se nezdařil a před Avengers stojí hrozba, která tu ještě nebyla. Robot, který chce Avengers zneškodnit a poté zničit celý svět. Navíc Ultron má pomocníky, geneticky upravené dvojčata Scarlet Witch a Quicksilvera, kteří svými schopnostmi (zejména Scarlet Witch) donutí Avengers sáhnout si na samé dno svých sil. Zejména u některých postav je to nepěkná představa, co způsobují nebo způsobili.

553e8900451e9

Režisér filmu, boss Whedon, ještě před natáčením prohlásil, že nás nečeká úplně klasické pokračování a že postavy si projdou vývojem, film bude zaměřen na určité jedince a snímek bude působit daleko pochmurněji a osobněji. Do jisté míry se mu to podařilo. Whedon jede na jistotu a bohužel pro diváka nenabídne nic nečekaného nebo nového, co by šokovalo. Je to škoda, jelikož potenciál tu na novinky je, v některých scénách se to dost nabízí, ale bohužel na převratné novinky u projektů studia Marvel moc prostoru není.

Film začíná akcí, kdy divák sleduje Avengers v akci jako tým a ta je přehledná a má určitou dynamiku, spád a nechybí komediální vsuvky. Divák také ocení práci s kamerou, kdy zase na konci je krásný pohled na všechny hrdiny, jak se doplňují a využívají své schopnosti pro poražení protivníka. Výborným doplňkem tu je hudba od dua Brian Tyler a Danny Elfman, která je hravá a k hrdinům patří. Dojde i na dialogy, které ovšem diváka nemohou nudit, jsou zkratkovité nebo doplněné o již zmíněný marvelácký humor a tempo je díky tomu svěží a nikde není možné se zaseknout. Navíc jak fanoušci studia Marvel ví, tak i zde se objevuje poměrně dosti odkazů na filmy minulé, ale také (a to zejména) na filmy budoucí, které nás teprve čekají. Nejvíce asi na pokračování Captain America s podtitulem Civil War anebo na další sešlost hrdinů Avengers: Infinity War. Film je také plný cameo rolí, které rovněž potěší, nijak neobtěžují a do příběhu zapadají. Malinko se tu rozvijí i nějaké postavové linie, například rodina Hawkeye nebo milostný vztah Bannera a Black Widow, který (bohužel osobně si myslím) je spíše na obtíž, ale je to také tím, že není někam dotažen.

552d9a15d7092

Hlavním tahákem filmu jsou ovšem postavy a jejich představitelé. Robert Downey Jr. hraje klasického miliardáře a filantropa, mužný Chris Hemsworth, stále krásnější Scarlett Johansson, velící Chris Evans, výborný a zábavný Jeremy Renner a nakonec vynikající zelený šílenec Mark Ruffalo. K nim je potřeba přidat i ostatní vedlejší postavy, jako jsou Samuel L. Jackson, Cobie Smulders a Dona Cheadla, kteří odvádí svoji práci na výbornou. Naši hrdinové již jsou tak sžití se svými postavami, že čistě nechávají působit svá charismata a baví se tím vším. Při natáčení snímku muselo být velmi veselo.

Samotnou kapitolou jsou pak nové postavy a to včetně hlavního padoucha, kterého namluvil James Spader a volba to byla vynikající, jelikož jeho hlas zejména zpočátku dodává postavě neskutečné charisma a potenciál, který se vyvíjí stejně jako sám Ultron, kterému nechybí ani humor. Dalšími nováčky jsou Aaron Taylor-Johnson a Elizabeth Olsen, představitelé již zmíněných dvojčat, kteří podávají dobrý výkon a zejména u Olsen je to velmi zdařilé, má to vývoj a v akčních scénách se vůbec neztrácí. Bohužel co dvojčatům ubližuje, je jejich prostor na place, kterého je u nich opravdu málo a je to škoda. Ano, původ tu máme, navíc ti, kteří sledují seriál Agents of SHIELD, ví o něco více než běžný návštěvník kina, vysvětlení jejich schopností též, ale nějaký průbojnější moment tu není. Nováčkem je také postava jménem Vision, původem Starkův Jarvis, kterého hraje Paul Bettany a roli si užívá, jeho hlas je věhlasný a i tak postava vypadá ve filmu a navíc prostor, který ve filmu má, by po trailerech řekl málokdo.

552d914a309df

Rozhodně nelze čekat nějakou temnotu nebo depresi, ale to se asi ani nedá očekávat od studia Marvel. I když druhý Cap byl velmi příjemné překvapení. Další překážkou může být návaznost filmů, kdy některý divák nemusí snímek zcela pochopit. Není tedy dobré začít sledovat filmy studia Marvel zrovna tímhle snímkem. Druhý díl Avengers se dá srovnat s prvním dílem. Výsledný počin je stejný, daleko více. Bohužel trochu zamrzí méně prostoru pro některé postavy (dvojčata nebo Hulk) a hlavně pevnější děj, který se během dění ve filmu rozsypal. Do jisté míry za to může režisér a i scénárista Whedon, ale také studio, které do svých filmů rádo kecá. Ač je film nadprůměr, tak za sebe mohu říci, že jsem očekával daleko více a Whedon se v tom, ač třeba nevědomky, celkem dosti utopil, ale návštěvu kina mohu s klidným srdcem doporučit. Čeká Vás plno přehledné akce a mnoho zábavných momentů.

Hodnocení: 80%