Démon z East EnduNakladatelství Brokilon letos v nové edici „Brokilon Alternativa“ přináší první díl cyklu samostatných steampunkových románů s detektivní zápletkou ze světa alternativního viktoriánského Londýna.

Londýn je zahlcen neprostupnou mlhou, v níž se procházejí dámy v honosných šatech i gentlemani v cylindrech a nocí se pohybují temné a zlověstné stíny. Po ulicích se plíží stvůry, laboratoře šílených vědců chrlí armády monster, parní revoluce je v plném proudu a věřit se nedá nikomu, někdy ani sobě samému. Městské podsvětí je plné okultních tajemství i převratných objevů a politických piklí ohrožujících královnu i celé Impérium.

Příběh začíná v temných uličkách East Endu, kde se dva vyšetřovatelé, Liliana a Viktor Kelbyovi, snaží vypátrat zloděje, jenž z královských sbírek odcizil velmi vzácný exemplář zlatého brouka. Tito dva sourozenci se však nedají jen tak přechytračit a díky svým vyšetřovacím metodám se dokáží dostat i tam, kde by obyčejný detektiv dávno ztratil stopu. Po zdárném dokončení případu dostanou jiný, ještě složitější a zapeklitější. Jedná se o vraždy v nejchudších částech zapadlých dělnických čtvrtí, kde umírají děti a ztrácejí se lidé. Mezi obětmi není žádná spojitost a Viktor, jenž je vědcem a intelektuálem odmítá, že by na vině mohlo být cokoliv nadpřirozeného. Liliana, která je spíš okultního zaměření, se naopak snaží dokázat, že existují zlé síly, jimž člověk nemůže porozumět, natož je racionálně vysvětlit. Vše se ještě zkomplikuje, když baronka Kelbyová potká Michaela Sterlinga. Tedy muže, jenž se jí kdysi dvořil, a s nímž by měla vztah za předpokladu, že by je od sebe nedělila rozdílná společenská postavení a nepříjemná tajemství týkající se prokletí Lilianiny krve. Michael, bývalý vůdce královské osobní gardy a tělesný strážce královny Viktorie však, jak se zdá, vyšetřuje případ s návazností na ten jejich, takže nezbývá, než spolupracovat.

Hrdinové se potýkají jak s dvorskými intrikami, zákeřnými vynálezy a nadpřirozenými jevy, tak s vlastními problémy a minulostí. V temných uličkách odhalují tajná spiknutí i hranice svých možností, protože všichni démoni nejsou jen venku v ulicích, někteří jsou i uvnitř nás samotných…

Na knize Démon z East Endu autorka pracovala několik let a jedná se o vůbec první český steampunkový cyklus, a jeden z mála českých ryze steampunkových románů. Objevuje se zde viktoriánský zájem o okultismus, není opomíjena ani tehdejší záliba ve sběratelství, prostituci, záhadách, Orientu a nových vynálezech jako takových.

O autorce:

Petra SlovákováPetra Slováková se narodila na jaře roku 1987 v Ostravě. Původně začínala s poetickou tvorbou, kterou publikovala v denním tisku a soutěžních sbornících. V roce 2013 vyšlo souborné vydání jejích poetických textů u vydavatelství Epika pod názvem Básně. Její příspěvky z oblasti fantastiky se umisťovaly na předních pozicích různých literárních soutěží. Přispěla svými povídkami také do mnoha sborníků i tematických časopisů. Roku 2012 byla ve sborníku Mlok vydána novela Cvrček v krabičce, za kterou získala cenu Pulec v prestižní Ceně Karla Čapka. V prosinci roku 2013 jí vyšla ve vydavatelství Rogerbooks sbírka povídek Železonoc a jiné podivnosti a samostatná kniha Cvrček v krabičce u slovenského vydavatelství Hydra. Démon z East Endu je její první kniha u českého vydavatele. Petra Slováková se steampunku věnuje mnoho let. O těchto tématech také přednáší na festivalech i komornějších nefantastických akcích. Steampunk nejen píše, ale také ji inspiruje v tvorbě obrazů, šperků a kostýmů.

 

Doplňky:

Oficiální anotace a informace od vydavatele

http://www.brokilon.cz/cs/articles/238/petra-slovakova-demon-z-east-endu

Stránky autorky: https://www.facebook.com/gabrielletaroka

Trailer, který vznikl ve spolupráci s módní značkou Victorian Catherine a ateliérem Dark Vision studio

Trailer 1:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=LW_8JYlp_rU

Trailer 2:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rQ7LslQ4iMk

Ukázka z románu: http://www.casopisxb1.cz/aktuality/slovakova-demon-ukazka/

Audioukázka – načetl Vojtěch Hamerský: http://www.kniznikukatko.cz/2015/03/petra-slovakova-demon-z-east-endu.html

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=StEgam8WiNk

Komics by Eva Maria Ondová

komix2

komix3