David Šenk není čtenářům Edice Pevnost neznámý; v roce 2011 mu v ní vyšla sbírka povídek Smrtelní bohové, o dva roky později sborník Proudové šílenství. 24. 4. 2015 se na pulty knihkupectví dostane třetí povídková kniha Srdce ledu. I v ní zůstal autor věrný žánru science fiction, sbírka však potěší všechny milovníky nápaditých, čtivých příběhů.

Čím tento žánr Davida Šenka tak fascinuje, že mu zasvětil celou svou tvorbu?

DavidSenk„Myslím, že to byla Ursula Le Guinová, která přirovnala sci-fi k jakési nadřazené literatuře, protože obsahuje všechny motivy a výrazové prostředky realismu a doplňuje je baterií snů, fantazií a vesmírných hyperbol. Člověk to samozřejmě nesmí brát moc vážně, ale i tak, slovy Eliota Rosewatera, jsou sci-fi spisovatelé jediní, kteří píší o tom, co s námi dělají stroje, války, města, katastrofy a nehody a uvědomují si, že život je jedna velká cesta vesmírem.“

Srdce_leduŠenk sám sebe popisuje jako zarputilého technooptimistu, který věří v zářivou budoucnost Země. Debutoval v roce 2000 povídkou Poslední con, kterou publikoval v časopise Ikarie. Od té doby mu vyšly přes tři desítky kratších prací, jež najdete kromě Ikarie i v jejím nástupci, měsíčníku XB-1, v časopise Pevnost a v antologiích (2101: Česká odysea, 2006: Česká sci-fi, Tváře budoucnosti, a.j.). V roce 2002 se umístil na druhém místě v literární soutěži Cena Karla Čapka s příběhem Sochy předků,  v roce 2008 zvítězil v literární soutěži Ikaros, pořádané měsíčníkem Ikarie, s povídkou Ze dna Tucuruí.

Hrdiny jeho povídek jsou obyčejní lidé, kteří se ocitají v neobvyklých situacích, snažící se čelit osudu a neslevit při tom ze svého lidství.

Autorova třetí sbírka vás zavede k Poslednímu soudu, ukáže vám cestu paralelními světy a nechá napospas mimozemské invazi. Kromě toho budete moci navštívit poslední galaktický con, zúčastnit se projektu na probuzení Boha a po boku slavného detektiva, vychovaného mimozemšťany, sestoupit na povrch zapovězené planety. A pokud vám to stále ještě bude málo, dozvíte se pravdu o jednom světovém konfliktu.

Šenk doporučuje sbírku především milovníkům klasické science fiction. „Jsem odkojený příběhy Zlatého a věku a doufám, že něco z jejich atmosféry do mých vesmírů proniklo.“

About The Author