Jsem v Bosně. Hlavou jsem si prohnal místní pivo. Za poslední roky značně ubylo cedulí s nápisem „pozor miny“ a tak se nemusím bát, že budu rozporcován na kousky pokaždé, když půjdu na procházku. I když? Číhá na mě mnohem větší nebezpečí, než jsou miny. Nebezpečí, které se skrývá v mém batohu a plíživě na mě zaútočí ve chvíli, kdy se posilněn výsledkem práce místních pivovarníků odvážím batoh otevřít.

Pekelna_sleha_FRONTZdá se Vám to jako divný začátek knižní recenze? Tak to jste jedni z mála, kteří ještě neznají spisovatele Martina D. Antonína. Byť jsem měl v Bosně jen dva dny na přečtení jeho nejnovější knihy ze série Kladivo na čaroděje s názvem Pekelná šleha, začetl jsem se natolik, že mi tyto dva dny stačily k zhltnutí celého obsahu více než dvou set stránek napětí, šílenosti a drsného humoru. Nutno dodat, že vše zmíněné je zamíchané do jednolitého kompletu, ve kterém se všechny tyto charakteristické rysy mísily do nerozeznatelných dějových linií.

Knížka začíná poměrně nenápadně, až by se dalo říci – romanticky. Vážně jsem napsal to slovo? No co, každý romantiku vidí v něčem jiném, tak proč ne? Každopádně děj, odehrávající se v centru Prahy a přilehlém okolí, vzbuzuje v mé osobě vzpomínky na nedávnou dobu, kdy jsem ještě v Praze bydlel a zažíval stejná dobrodružství jako hlavní hrdinové knížky. No, oni jich zažívají o kapku více než já.

Knižní recenze jsou kapitola sama pro sebe. Jak napsat recenzi, ale přitom takzvaně neprovalit nějaké důležité věci, ke kterým by se čtenář měl dobrat sám. Třeba že vrahem je komorník, nebo zahradník. Myslím si, že u Pekelné šlehy se příliš bát nemusím, protože kdo nepřečte, ten nepochopí. Martin D. Antonín nenásilně v ději postupně odhaluje hlavní postavy a budete velmi překvapení, kdo všechno se z nich může vyklubat. A jejich zmíněná dobrodružství jsou plná akce, nápadů a nekonečné zábavy.

antonin_cbRomantickým začátkem děje jsem myslel zamilování jedné z hrdinek do jednoho z protagonistů. Tím však romantická část končí a začíná ta druhá. Ocitáme se v detektivní kanceláři, do které vtrhne vystrašený muž (říkejme mu pracovně třeba úchyl) a prosí partičku extravagantních detektivů, aby mu pomohli najít jeho milou, která zmizela za podivných okolností. Detektivové se případu ujmou hned po štědré odměně, kterou jim úchyl vyplatí na místě v hotovosti. To je ovšem zatáhne do kolotoče takových průšvihů, že si to ani oni sami nedokázali pedstavit. Není však pravdou, že by se na takovou akci netěšili. Čím více se dostávali do běhu událostí, tím více byli ve svém vlastním živlu.

Od přečtení této knihy si zásadně budu už navždy pamatovat, že k přežití nutně potřebuji mrtvého datla, k zbohatnutí svou nabíječku na mobil v cizí zásuvce, proč ještě nefunguje tunel Blanka, a kdo jsou ti mírumilovní mniši, které občas potkáváme v centru a proč je potřeba střílet po poštovních dodávkách. To je víc, než mi dala celá základní škola. Vzhledem k tomu, že jsem díky Martinu D. Antonínovi chytřejší než celá Rada hlavního města, která stále neví jak Blanku zprovoznit, myslím si, že peníze investované do této knížky se mi vyplatily nastotisíckrát.

Dopíjím své poslední bosenské pivo a chystám se zpět do vlasti. Pekelná šleha mě provázela mými cestami a rozhodně to byl dobrý společník.

 

Vydal: Epocha; 2015
Autor: Martin D. Antonín
ISBN: 978-80-7425-247-1
EAN: 9788074252471
Počet stran: 216

 

AUDIOUKÁZKA ZDE

KŘEST PEKELNÉ ŠLEHY ZDE

Komentáře

komentářů