Tentokrát se děj neodehrává v Dělové ulici v docela malém městě Oslo v Norsku. V této poslední knize s doktorem Proktorem se vydáme do jiné malé země s velkým názvem – Velké Británie a do jejího hlavního města. Ano, přesně tak, do Londýna!

DoktorProctoravelkaloupezzlataKrál Norska se dozví od nejtajnější služby, že velký norský poklad byl ukraden! A nejhorší na tom všem je, že má za týden přijet inspekce ze světové banky a to bude průšvih, pokud se cihla nenajde! Král má hrůzu z nejhoršího. Nechce být totiž chudý jako Východní Rakousko, protože tam si nemůžou dovolit extra auto na nákupy pro manželku nebo nemají ani na chatu na horách. A to je nepřípustné! A koho si myslíte, že si král povolá, aby diskrétně nalezl a přivezl poklad z Anglie? Samozřejmě že naše hrdiny doktora Proktora, Bulíka a Lízu. Na této cestě si užijí zase spoustu dobrodružství, kdy se například Bulík bude seznamovat s bratry Křoupavými a jejich mámou Křoupavou. A víte, jaká je spojitost mezi loupeží zlata a fotbalovým zápasem mezi Chelchestrem City a Rotten Hamem? To se dozvíte při přečtení!

Naši hrdinové mě nezklamali. Opět jsem se od srdce zasmála tomu, co Bulík dělá za rošťárny. A jak třeba vymysleli plán, kde se doktor Proktor převlékl za starou babičku a Líza za nemluvně a pak je v tomto převleku uviděl policista. Vtipné vám to nemusí připadat, ale nejvíce směšné na tom bylo, že policistovi vůbec nebylo divné, že babička má velký vous a ohromně chlupaté nohy! Líza byla zase ta chytrá a přemýšlivá, i když by se taky chtěla pouštět do dobrodružství bez rozmyslu jako Bulík. A doktor Proktor? Ten nám do Anglie vzal spoustu nových vynálezů, které se opravdu k něčemu hodily!

Kniha se mi moc líbila. Je příjemně odpočinková jako předešlé tři díly. Co je však pro mě velké zklamání, je to, že se zase nic moc nedočteme o snoubence doktora Proktora – Julietě Margarínové. A jelikož je toto poslední díl, tak už nemáme nejspíš nejmenší naději se ani něco dozvědět. Ale kdo ví, nechci nic zakřiknout, kdyby se náhodou Jo Nesbo rozmyslel. Kromě téhle drobnosti bylo vše naprosto super. Přečetla jsem čtvrtý díl jedním dechem, protože se mi kniha ani nechtěla dávat z ruky, jak byla zajímavá.

Ilustrace stejně jako v předešlých dílech nakreslil Per Dybvig. A jako vždy se mi to ke všemu hodilo. Třeba máma Křoupavá. Ta byla tak děsivá, až jsem měla strach, že nejde ani zobrazit a hle. Náš ilustrátor to dokázal! Hurááá! Jinak u Bulíka se nic nezměnilo, je pořád stejně maličký, doktor Proktor je pořád bláznivý na své vynálezy a neustále nosí své plavecké brýle. A Líza? Ta má i nyní své roztomilé dva culíky.

S doktorem Proktorem a s jeho kamarády se budu velmi těžko loučit, protože i když je to kniha pro děti, tak je škoda, že už je jí tak rychle konec. Ale kdo ví? Možná si to (doufám) Nesbo opravdu rozmyslí.

A kdo je Jo Nesbo? Většina lidí už ho určitě zná, ale nikdy není na škodu si o něm něco připomenout.  Narodil se v Oslu, kde vystudoval ekonomiku a finanční analytiku. Proslul hlavně svými detektivními romány s hlavním hrdinou Harrym Holem. Kromě krimi románu napsal i sérii knih s naším již známým doktorem Proktorem, která zaznamenala mezinárodní úspěch a získala významná literární ocenění.

 

Vydal: Jota; 2013
Autor: Jo Nesbo
Překladatel: Eva Dohnálková
ISBN: 978-80-7462-423-0
EAN: 9788074624230
Počet stran: 2012