Opět se podíváme do malé zemičky Norska do Dělové ulice za našimi kamarády: Lízou, Bulíkem a doktorem Proktorem. Ale jestli si myslíte, že všechna dobrodružství už prožili, tak se neskutečně mýlíte! A to hlavně proto, že naši Zemi chtějí napadnout měsíční chameleoni, kteří se vyskytují v knize „Zvířata, jejichž existenci byste si raději nepřáli“ a to už zavání pořádným průserem. Tak naše hrdiny čeká zase parádní dobrodružství, kdy se setkají s velmi zajímavými lidmi a dokonce i s panem králem.

Doktor_Proctor_a_konec_svetaMusím říct, že na tomto díle jsem se zase ohromně pobavila. Setkáme se s novými tvářemi jako třeba s panem králem nebo novým učitelem s přezdívkou Škytal, který je velmi zajímavý. Do dobrodružství se zapojí dokonce i paní učitelka Strobeová! A Bulík a Líza nás znovu nezklamou.

Líza už i s minulým dílem je mi čím dál tím sympatičtější, protože jí to dost pálí. Na většinu věcí, kterými sobě i ostatním zachránila zadek, přišla sama a dřív než všichni ostatní. A hlavně ostatní nijak neodsuzovala, i když ke konci k tomu měla příležitost, kdy se mohla pomstít holce z její třídy, která se jí vždycky smála.

Ani Bulík nebyl úplně pozadu. Moc mě bavil jeho sedminohý peruánský savý pavouk, který po vypití energetického nápoje doktora Proktora otevřel snad každý zámek a udělal tu nejpevnější pavučinu, jakou kdy dokázal. Bulík se zase pouštěl do experimentů doktora Proktora nadšeně jako blázen, ale na tom není nic špatného, když jim to v mnoha situacích pomohlo.

Jen mě zklamalo, že se tam neobjevila již snoubenka doktora Proktora – Julie Margarínová. Nějak jsem už počítala s tím, že bude bydlet v Norsku, nebo že už je dávno po svatbě. Bohužel jsme se nedozvěděli ani jedno, takže když budeme mít štěstí, tak v další knize by mohla být aspoň zmínka o svatbě. A Líza by třeba mohla být družička, ale to se samozřejmě dozvíme, až budeme držet v rukou další díl.

Kniha byla prostě jedním slovem skvělá. I když mám pocit, že když Jo Nesbo napíše novou knihu, tak jako kdyby schválně přidával více stran. Což není špatné a je to jen dobře. Samozřejmě je to kniha pro děti, ale budu to opakovat stále – když si ji zakoupí i dospělí, tak neudělají chybu. Jen se vrátí do svých mladých let a budou se chtít stát Lízou nebo Bulíkem a zkoušet ujeté vynálezy doktora Proktora. A ještě se budou chtít naučit karamelový pudink, který také bohužel ještě neumím. Za mě tedy na sto procent doporučení.

 

Vydal: Jota; 2013
Autor: Jo Nesbo
Překladatel: Jiří Vyorálek
ISBN: 978-80-7462-307-3
EAN: 9788074623073
Počet stran: 303

 

nesboKnížku napsal náš oblíbený autor Jo Nesbo, který se narodil Oslu. Vystudoval ekonomiku a finanční analytiku. Proslul hlavně detektivními romány s hlavním hrdinou Harrym Holem. Vedle detektivek napsal i sérii dětských knih s hlavním hrdinou doktorem Proktorem a jeho kamarády Lízou a Bulíkem. Po prvním díle, kdy měla jeho kniha obrovské ohlasy, se rozhodl, že napíše ještě další knihy. Naštěstí pro nás všechny se dočkáme ještě čtvrtého dílu, který se jmenuje Doktor Proktor a velká zlatá loupež.