PragoFFest 2015 je sice už dávno za námi, nicméně zbyl mi z něj ještě jeden rest. V reportu jsem se zmínil o rozhovoru s Janem Urbanem (známým také jako kpt. Jack), autorem trilogie Pragocalypsa. Na MFantasy jste již mohli číst recenzi na první díl Strážci brány a druhý s názvem Krev padlých andělů. Řeč přišla nejen na Pragocalypsu, ale také na ThroneCon, který kpt. Jack spoluorganizuje, a fantastiku obecně.

Jak dlouho ti trvalo napsat Pragocalypsu? Kdy jsi začal a co tě vlastně inspirovalo?

První díl byl jsem začal vytvářet kolem roku 2011, kdy jsem skončil školu a neměl práci, tak jsem si říkal, že by bylo dobré opřít se do svých koníčků a zkusit štěstí. Prvotní myšlenka byla napsat městskou fantasy o konci světa v Praze, protože toho se u nás, kupodivu, ještě nikdo nechytil. Mám dojem, že žánr městské fantasy má v Česku určitou historii, lidi to mají rádi. A tak vznikla Pragocalypsa. První díl byl hotový zhruba za 6 měsíců, do toho nepočítám korektury, které trvaly další 3 měsíce – autorské i nakladatelské. Zhruba tak čtyři až pět měsíců mi trvá než napíšu jeden díl. Tedy, pokud mám na psaní dost času.

Nepřipadá ti chování a hlášky některých postav občas až za hranou? (Narážím na scénu na záchodě v druhém díle)

Sám uznávám, že ta scéna je lehce přes čáru, ale zase si nemyslím, že je přes čáru až tolik, ostatně četl jsem i knížky, kde se popisovaly i mnohem kontroverznější věci. Tohle prostě patří k charakteru Vyvyana, on je prostě takovej. Já ho nechtěl moc cenzurovat, stejně jako Kamila. Proč taky? Přinesla snad někdy cenzura něco dobrého? Rozhodně se nebojím psát scény, od kterých jiní autoři raději upustí, aby zůstali “čistí”.

(Během této otázky se ozval sám Vyvyan (viz obrázek v galerii :)), že je na druhou stranu fajn a docela originální pokud někdo myslí na trávicí a vylučovací ústrojí svých hrdinů. Jen pro ujasnění, nenarážím se scénu samotnou, jako s dialogem/monologem, který tam Vyvyan vede)

Kdy vyjde třetí díl?

21. května 2015 bude křest opět jako loni v knihkupectví Fantasya v Praze. Kdo chce, má čas a dychtivě lační po prozatímním zakončení pragocalyptické trilogie, ten je na něm vřele vítán.

Plánuješ povídkovou sbírku z minulosti postav? Potenciál pro něco takového je tam přeci jen obrovský.

Plánuji povídkou knihu ze světa Pragocalypsy, která bude mít několik příběhů. V každém příběhu bude jen jeden hlavní hrdina, na kterého se bude soustředit děj. Tohle je ovšem otázka tak dvou let. Plánuji toho samozřejmě víc, ale o tom třeba jindy.

Pragocalypsa je tvoje prvotina, co bys doporučil začínajícím autorům?

Hlavě se obrnit trpělivostí a dbát každé rady, které vám kdo dá. I když je to porotce v soutěži, kritický/á kamarád/ka nebo betatester. A pokusit se vyhovět všem, ale ne za každou cenu, a zároveň si uchovat svůj styl. Dát si tu práci, aby to bylo prostě jako opera. Abyste měli pocit, že když píšete knížku, že komponujete, že to prostě uslyší velká spousta lidí, která se podle vašeho opusu pak rozhodne, zda půjde na další představení, nebo zajde ke konkurenci.

GRRM občas říká, že jeho postavy si občas začnou žít vlastním životem, Sapkowski naopak nedávno řekl, že autor, který si nechá postavy přerůst přes hlavu je pitomec (Pevnost 12/2014). Stalo se to někdy tobě, že jsi třeba nedokázal nějakou postavu nechat mrtvou?

To bych trochu spoiloval, co se stane ve třetím díle, ale abych to shrnul, tak mám tam své oblíbené i neoblíbené postavy (i když všechny mé postavy jsou oblíbené, protože jsou moje). To má asi každý. Oblíbenec GRRM je Tyrion a Sapkowski nechal Geralta umřít jen proto, aby ho zas v další knize, byť prequelové, opět oživil.
Nedělá mi problém někoho odpravit. Třeba jen proto, aby se děj někam posunul. Nicméně musí to být určitý zlomový moment, který čtenáře zaujme. Když mi někdo umře, tak prostě umře. Možná. Na nějaký čas. Hehe… ehm. Další otázka?

Jak jsi se dostal k fantastice a jak k Písni ledu a ohně? Co tě motivovalo k pořádání ThroneConu a proč ti vlastně říkají kpt. Jack?

Jak jsem se dostal k fantastice? Jezdil jsem na LARPy a bitvy a tam mi jedna kamarádka řekla, že existuje Festival Fantazie, a že je to něco přesně pro mě. A hned na svém prvním FFku jsem měl kostým kapitána Jacka Sparrowa a jelikož jsem v něm chodil všude, tak mi začali říkat Jacku, což mi už zůstalo. Ke Hře o trůny jsem se dostal tak, že jsem v roce 2011 během půl roku přelouskal všechny knížky Písně ledu a ohně. To bylo ještě před seriálem a tehdy jsem ani nevěděl, že nějaký bude. Přišla mi trestuhodná škoda, že na Festivalu Fantazie žádná linie věnovaná Písni ledu a ohně není. Tak jsem se zeptal Vaška Pravdy, jestli by do toho nešel. A jelikož Vašek už o vznikajícím seriálu věděl a stejně tak o široké fanouškovské základně, souhlasil.

Co říkáš na televizní adaptaci Hry o Trůny? Těšíš se na pátou sérii?

Já jsem zastánce spíš knižní verze a moc se mi nelíbí jak to různě poupravují, protože nové díly si jedou vlastní cestou, než jak  je tomu v knížce. Většinou jsem zvědavý, jak z jednotlivých předělaných situací tvůrci vybruslí. Většinou dost krkolomně. Řekněme, že svým způsobem se na pátou sérii i těším, ale čistě jen proto, abych ji mohl zanalyzovat ve smyslu “co tvůrci překopali tentokrát”. Chápu že se seriál někomu líbí takový, jaký je, a chápu, že jsou lidi, kteří to nechtějí číst, protože jsou to tlusté bichle. Nicméně, že bych byl ze seriálu nějak supernadšený, to zrovna nejsem.

Máš i jiné oblíbené fantasy? A co science fiction?

Tak určitě mám rád Zaklínače, Trhlinové války od Raymonda E. Feista anebo Rogera Zelazneho a jeho Amber. Nicméně začínal jsem na Richardu A. Knaakovi, který píše chytlavou a velmi čtivou fantasy. Samozřejmě čtu i další autory. A když už sci-fi, tak to se spíš podívám na nějaký seriál. Space opery mě nikdy moc nebavily – a že jsem jich pár přelouskal! České autory nicméně moc nečtu, spíš jen výjimečně. Bojím se, abych v jejich dílech nenašel něco, například nápad, co jsem sám napsal nebo se ho teprve chystám zrealizovat. Uvědomění, že mě někdo předběhl, by docela bolelo.

Sleduješ náš web mfantasy.cz?

Jasně, že sleduji. MFantasy známe někdy od roku 2008 nebo 2009. Nicméně líbil se mi spíš předešlý design stránek, ale to proto, že jsem na něj byl zvyklý. A ne všechny změny jsou vždy k lepšímu.

Tak to by bylo k rozhovoru vše. Pokud se chcete s autorem vidět a zeptat se ho na něco osobně, určitě nezapomeňte navštívit křest třetího dílu Pragocalypsy – Dědictví zkázy 21. 5. 2015 v knihkupectví Fantasya na Vinohradech. Jan Urban bude také na veletrhu Svěk knihy 15. 5. 2015. A pokud ani to nestihnete, samozřejmě tu bude ThroneCone na 20. Festivalu Fantazie v Chotěboři 2. – 6. 7. 2015. A na co byste se kpt. Jacka zeptali Vy? Dejte nám vědět v komentářích.

Komentáře

komentářů

About The Author

Člen redakce od roku 2005 a nově vedoucí povídkové sekce. Čtenář, divák a posluchač fantasy a science fiction, ale hlavně vášnivý hráč počítačových her.

17 komentářů

 1. Akoba

  Vážení,

  na takové příspěvky na Mfantasy nejsem zvyklý a zvykat si na ně nehodlám. Zejména obviňování mých redaktorů, že jim někdo něco platí, mi přijde nevhodné, přestože to může být myšleno v legraci. Každý redaktor Mfantasy věnuje čas ostatním, kteří mají zájem jeho články číst. Za to si zaslouží minimálně slušné jednání.

  Pokud se podívám na množství komentářů u tohoto článku, je nezvykle velké. Takže mi to silně připadá, že si tu kdosi řeší nějaké osobní spory a to se mi vůbec nelíbí. Mfantasy vždy bylo a je místo, na kterém se k sobě lidé navzájem chovají přátelsky, nebo alespoň slušně. Rád bych, aby to tak zůstalo.

  šéfredaktor

  • VelkyVont

   Nějak nechápu Váš příspěvek. V příspěvcích jsem nenašel obvinění, že Vašim redaktorům někdo něco platí. Pouze lidé říkají, že kniha se jim nelíbila, a že obsahuje gramatické chyby. Nic víc, nic míň. Já osobně autora neznám, tudíž si tu neléčím nějaký komplex z čehož jsou tu lidé neustále obviňováni. To přijde zase nevhodné mě. Nikdo sprostě nenadává, pouze se píší názory čtenářů, to snad špatné není, ne?

   • Akoba

    Pokud nechápete můj příspěvek – není to má vina. Pokud jste nenašel obviňování mých redaktorů v této diskuzi – není to má vina. Pokud jste si nevšiml, že tento standardní článek vyvolal zde naprosto nestandardní reakce – není to má vina. Pokud jste si nevšiml nevhodných příspěvků – není to má vina.
    V prvním příspěvku jsem napsal svůj názor, na ten mám právo. Pokud budu číst příspěvky o výkalech a protahování trubek, tak se ozvu a je mi úplně jedno, u kterého to bude článku.

 2. Petko

  Jj. Taky už jsem slyšel, jak Urban některý lidi štve, že mu vyšly během jednoho půlroku dvě knížky a do roka vyjde třetí. To se holt v Čechách neodpouští. Jeď, Jacku! Pégécéčka jsou skvělý a na prequely se těším stejně jako na trojku! Vyvyan forever!

   • Stanislav Hudský

    Jakožto šéfredaktora mě začala tahle diskuse docela zajímat a tak bych rád uvedl na pravou míru Vaši dezinformaci – Pragocalypsu vydává naše nakladatelství naším nákladem, nikoliv nákladem autora. A třetí díl během jednoho roku vydáváme prostě proto, že to byla třetí nejprodávanější knížka z loňských 120 titulů, co jsme vydali (aktuálně je úplně nejprodávanější), a prvního dílu už se chystá třetí dotisk. Jsme komerční nakladatelství, a kdyby knížku čtenáři nekupovali, tak bychom rozhodně nevydávali další pokračování tak rychle (pochybuji, že by autor dal během jednoho roku dohromady finance na vydání tří knih, navíc s ilustracemi Dominika Bronieka, který žije v zahraničí, a kterému platíme „zahraniční“ honoráře). Samotného mě překvapuje antikampaň, kterou evidentně vede nějaká skupinka lidí na českých webech. Zajímalo by mě proč, za pětadvacet let svojí praxe to totiž vidím poprvé – ale vlastně se tím docela bavím. (Z kuloárů ovšem vím, že jsou v tom prý jakési zhrzené lásky. 😉 )

   • Panoramix

    Pane Stanislave, Vy si ze mě snad střílíte? Tenhle argument myslíte doopravdy vážně? Kampaň? Zhrzené lásky? Ale jděte. O autorovi slyším díky jeho veledílu prvně, neznám ho, a po některých jeho neadekvátních reakcích na konstruktivní čtenářskou kritiku ho upřímně řečeno ani poznat netoužím. Mám toho za život načteno dost a troufnu si říct, že rozeznám kvalitní knihu od braku a snad jen úplný literární analfabet nevidí, že tahle kniha je špatná. A opravdu hodně špatná, což bohužel vrhá negativní světlo nejen na autora samého, ale i na jeho vydavatele. Korekturami textu se živím a za ty neskutečné faily, které se objevují v knize prakticky na každé druhé straně, by mě už dávno vyhodili. Nemluvě o ději jako takovém, to je kapitola sama pro sebe. Takže dopřejte, prosím, čtenářům jejich vlastní názor. Ne za každým negativním komentářem nutně stojí nějaké iluminátské spiknutí. Nejsme totiž v Pragocalypse, že… 😉

   • Romanea

    Stanislav: Stmívání a 50 odstínů je taky úspěšné po prodejní stránce, ale to neznamená, že je to kvalitní literatura. Tohle „veledílo“ je zhruba na stejné úrovni, je to tak blbé, až je to zábavné.

   • Velký Vont

    No, včera jsem ji protáhl trubky pro jistotu pětkrát, a pořád si myslí, že ta kniha je neoriginální vykrádačka. Takže mozkem to asi nebude. Co radíš dál?

   • Jan Tleskač

    Re: Velký Vont: Jenom pětkrát? Tak to seš žabař. Volím Mažňáka! 😀

  • Hanka

   Co to plácáte? Četla jsem oba díly a jestli tam byl někde nějaký překlep, což bývá vždycky, tak mě to rozhodně do oka „netrklo“ (mám obor ČJ/VV na PedFUK). A nakladatelství, které vydává sto knížek ročně, má určitě dost dobré korektory. Jan Urban je hlavně vtipný autor, který si rozhodně nehraje na „bůhví co“. Zatímco z vašeho komentu čiší „kyselé hrozny“. 😉

   • Kopretina

    Tak pokud máte obor ČJ na peďáku, tak byste se měla vrátit do školy, protože očividně neumíte gramatiku stejně jako autor nebo jeho korektor ;). Na gramatiku si, co se pamatuju, stěžovalo více lidí i na facebookové stránce knihy. A já žádnou spešl školu na češtinu nemám, ale chyby v mě/mně teda ještě poznám ;).
    A z vašeho komentáře zase přímo čiší snaha se autora zastávat za každou cenu a najít něco na každém, kdo nesouhlasí s tím, že je Jan Urban naprosto božský, vtipný a dokonalý, i když slečna (předpokládám dle přezdívky) výše pouze vyjádřila svůj názor a pak formulovala (slušně) otázku, jak k tomu vybízí článek.

   • Gudrun

    Shouhlasím, já si tam třeba žádních hrubek ani nevšimla, co se do něj pořát strefujete jen závidíte vy trupky!!

Leave a Reply