Od té doby, co na svět spadly bomby, není nic jako dřív. Většina lidí zmutovala, z některých se staly krvelačné bestie bez inteligence. Poslední naděje, velké opevnění zvané Dóm, které mělo být sídlem andělů, se ukázalo být semeništěm zla. Hlavní hrdinové, Pressia s vrostlou panenkou místo ruky, El Capitan s bratrem Helmudem přirostlým k zádům, Bradwell s ptáky v zádech a čistí Lyda a Partridge, mají každý svůj důvod, proč zlo zastavit. Ale jsou jen sotva víc než děti. Jakou mají šanci uspět v partii, kde je jejich protihráčem geniální mozek muže bez lítosti?

splynutí

Takže, co se nám to děje s postavami? Partridge je nucen vrátit se do Dómu, kde je nyní zajatcem. Netuší, jaká je jeho role, ale velmi brzy zjistí, že by měl chodit zády ke stěně, protože kolem něj se něco děje. Falešná milenka ve falešném domě, dvojití agenti a úkol zabít vlastního otce mu motají hlavou jako na kolotoči a osobně musím říct, že jeho dějová linie se mi líbila nejvíc. Pressia, Bradwell a El Capitano tvoří nejen společenstvo kvůli misi, která je dovede až na jiný kontinent, ale také milostný trojúhelník (možná i čtyřúhelník, vezmeme-li v úvahu Helmuda na El Capitanových zádech). A Lyda se stává členkou společenství šílených matek, které zabíjí muže na potkání – a to ještě není její opravdový problém…

Jinak žádné šokující novinky nečekejte. Vesmír se nezmění, žádná z hlavních postav se extrémně nezmění, styl psaní se nezmění, jazyk vyprávění a svět také ne. Kniha Splynutí není rozhodně špatná, má jen smůlu, kterou si nesou všechny druhé díly série. Je mostem, spojujícím expozici a závěr, a jako taková není předurčena k velkým dějovým zvratům a šokujícím odhalením. Svoji roli nicméně splnila dobře, posune děj dost dopředu, aby se pomalu začalo rozehrávat finále, a naváže na rozehrané vztahy mezi postavami. Nejde o elektřinou nabitou knížku, ale taky ne o sprostou výplň s cílem vyrýžovat trochu navíc (zdravíme Petera Jacksona).

Až budete za pár let vzpomínat na sérii Čistý a někdo řekne: „Který díl se ti nejvíc líbil?“, nejspíš vás druhý nenapadne (pokud tedy třetí nebude něco tragického, ale jsem celkem klidný). Nejspíš si ani nebudete jistí, co se v něm vlastně odehrálo. Role druhého dílu trilogie je míň vděčná než práce prezidentova mluvčího. Splynutí je i přes to solidní knihou, průměrným dílem z nadprůměrné série, a v tom vidím její roli. Po tom, co jsem si ji přečetl, mám totiž na další chod v podobě Ohně ještě větší chuť.

 

Autor: Julianna Baggott
Série: Čistý
Vydal: Jota; 2015
Počet stran: 512
Překlad: Naďa Funioková
EAN: 9788074627392
ISBN: 978-80-7462-739-2

 

baggottJulianna Baggott je americká spisovatelka a vysokoškolská učitelka tvůrčího psaní, která vstoupila do popředí zájmu českých fanoušků scifi a fantasy svou novelou Čistý, kde nabídla depresivní vizi postapokalyptického světa plného mutantů, nestvůr a lidí s pokrouceným charakterem. Kniha Splynutí je druhým dílem této trilogie vrcholící knihou Oheň, jež by se měla dočkat vydání ještě letos.