Lars Bergeson je Lupič. Vkrádá se do vyššího světa lidí, kteří se kdysi sami povýšili na bohy a tím způsobili zánik světa, jak jsme ho znali, a jako bájný Prométheus jim krade technologie a přináší je lidem na Zemi. Při jedné takové výpravě však jeho výpad zkříží Miriam, dívka, jež přechází do vyššího světa sama od sebe, aniž by své nadání ovládala. A od onoho setkání se Larsův svět obrátí naruby. Po událostech popsaných v prvním díle se Lars vydává na cestu, na kterou ho stále volá záhadný Strom. Ten po něm chce, aby našel Řád Světa Kraje, organizaci, která sdružuje lidi se schopnostmi a odhodláním odporu proti uzurpátorům moci. Ale je Řád opravdu tím cílem? Nebo leží ještě víc na sever, v naprosté divočině?

rad2Druhý díl dilogie Řád Kraje Světa začíná víceméně tam, kde první skončil. Lars vyrazil na cestu za tajemstvím, na jejímž konci doufá, že najde odpovědi na otázky a snad i lék pro smrtelně nemocnou Miriam. Cestou na údajně opuštěný sever nalézá množství lidských společenství. Narazí na divoké kmeny, jejichž členové už zapomněli základy lidské řeči a na Amazonky pořádající lidské oběti božské matce. A po chvíli na to se ocitne na území univerzity, jejíž osazenstvo shromažďuje vědomosti. Kdo z těch, co potká na své cestě, je víc šílený? To je otázka za dvacet bludišťáků.

Larsovo putování je skvělou příležitostí, jak představit postapokalyptický svět v celé jeho syrovosti. A v reálném světě se odehrává většina knihy. Ten, kdo si oblíbil minule tak umně pospané výpady do vyššího světa, bude zklamán. Tentokrát žádné loupežné výpady s překonáváním smrtelných pastí, ale žádný strach, o boj se Zářícími a jejich služebníky nepřijdete.

Kniha se dá rozdělit na dva dějově nevyrovnané úseky. Dvě třetiny druhého dílu putuje Lars ke Stromu, aby v jeho poslední části prošel jakousi iniciací. To jinými slovy říká, že dobrých padesát stran bude popis Larsových halucinací a dalších padesát mu potom budou halucinace vysvětlovány.

Koho teď napadá otázka, kdy dojde k svrhnutí Zářících a návratu civilizace na zemi, toho musím zklamat. V druhém díle tedy rozhodně ne. A to je největší problém celé dilogie. Závěr. Když dočtete do konce, zavřete knihu a musíte se zákonně zeptat: A to je jako všechno? Bohužel zatím ano.

Je to osobité, originální, atmosférické. Ale dvě knihy na to, jak hlavní hrdina vyšších schopností došel, to je přece jen málo. Leda snad, jestli Kossakowská nemá v plánu udělat celou sérii, v které pak Lars povede odpor proti Zářícím a dovede celou tuto anabázi do konce, jak má být.

Druhý díl, který se více soustředí na prostředí postapokalyptického světa, jehož konec vyvolá více otázek a očekávání, než by se hodilo. Každopádně autorka si tady připravila pole pro sérii, která by se mohla stát kultem, tak doufám, že někdy sedne a dopíše to.

Název: Řád Kraje Světa, svazek druhý
Autor: Maja Lidia Kossakowská
Překlad: Pavel Weigel
Obálka: Renata Brtnická
Počet stran:  312
Vazba: vázaná
Vydavatelství: Triton; 2012
Doporučená cena: 299 Kč
ISBN: 978-80-7387-627-2

Komentáře

komentářů