O hněvu bohů ví antičtí hrdinové i Josephine Angelini své. Bohyně Afrodité rozzuřilo použití incestního klišé a autorce nezbývá, než si ji usmířit, než bude pozdě. Zahraniční úspěch Starcrossed a druhá nyní vydávaná trilogie s názvem The Worldwalker Trilogy naznačují, že slavila úspěch. Znamená to však, že si Beze snů užije i čtenářka, která dychtí po pravidelné dávce emocí v antickém hávu?

bezesnuNa posledních stránkách Proroctví od sebe Helen a Lucase oderval zlý osud a provařené „když nevíte, coby, udělejte ze všech jednu velkou rodinu“. Půvabná Následnice se náhle spíš než o žhavé pohledy na školní chodbě musí zajímat o jiné zápletky… Aspoň většinou. Konflikty se vyhrocují ve stylu antických tragédií, kolem se ochomýtá nesmrtelný stalker a řečtí bohové rozhodně neřekli poslední slovo. Přesto se těžištěm děje stává Helen a její výpravy do podsvětí, kdy má za cíl nalézt a usmířit Fúrie. Zní to dobře? Ne, naprosto skvěle! Takhle shrnuté.

V praxi se dle mého dojmu Beze snů nese spíše ve znamení přešlapování na místě. Helen noc co noc mizí v říši mrtvých. Thébský rod se schází na sněmu, na kterém se nic nevyřeší. Sem tam se děje něco divného. To samo o sobě by nemuselo být problém, pokud by všechny dějové linie měly atmosféru, šmrnc a šlapaly na sto dvacet procent. Olympanům žel, tak se pro mě neděje.

Nezáleží na tom, jak málo pečlivě si nakonec autorka nastudovala antickou mytologii (byť v příběhu, kde se neustále odvolává na inspiraci starověkými příběhy a operuje s motivy rodových kleteb, působí chybné začlenění některých hrdinů jako značné WTF). Ohrožena je pro mě samotná podstata věrohodnosti. I svět Harryho Pottera stavěl spíše, než na solidních základech, na schopnosti čtenářů prostě věřit a užívat si příběh.

Ve snaze přitvrdit, být dramatičtější a víc „cool“ opustila Angelini většinu toho, co bylo pro mou osobu v Proroctví zábavné. Ději nepomohl ani přesun na větší jeviště, díky němuž se čtenář dozvídá i to, co se děje mimo rodinný krb Délosových. Bohužel můj dojem z příběhu nezachránilo ani zjevení dalšího Následníka, Oriona. Sympatický mladík si sice zaslouží svůj fanklub víc než všechna omladina Thébského rodu dohromady, jeho charisma však nestačí. A to ani tehdy, když se k tomu přihodí dramatické finále a zásadní změna světa, jak jej protagonisté znali.

Základní otázka položená nad Beze snů nakonec zní – a jaký je třetí díl? Anotace slibuje, kromě milostného trojúhelníku, i válku s bohy a definitivní vyřešení všech prastarých proroctví. Zdá se, že na autorku dopadla klasická kletba druhých dílů trilogií: nutná (a relativně nudná) příprava vlastního velkého finále. Finále, které pro mě slibuje více než slintací obálku.

 Vydal: CooBoo; 2014
Autorka: Josephine Angelini
Překladatelka: Jana Jašová
ISBN: 978-80-7447-693-8
EAN: 9788074476938
Počet stran: 368