Dobrodružství s doktorem Proktorem a našimi hrdiny Lízou a Bulíkem ještě neskončilo! A upřímně jsem i ráda, protože doktor Proktor a naši přátelé mě opravdu baví. V druhém díle s názvem Doktor Proktor a vana času se opět nacházíme v Norsku v Dělové ulici, ale doktora Proktora už dlouho nikdo neviděl. Líze přijde pohled až z roku 1888 a od koho jiného může být než od doktora Proktora. Náš milý doktor vymyslel vanu času, aby pozměnil minulost, kdy mu o vlásek unikla jeho osudová láska. Líze a Bulíkovi posílá pohled, na kterém je zašifrovaná zpráva. Jeho známku mají prodat a koupit si pak letenky do Paříže. Zde jsou posláni do obchodu „Hodinářství u dlouhého kabátu“, kde potkají velmi zajímavou osobu jménem Rašple. A tím začíná dobrodružství, které bude přepisovat dějiny… A to opravdu!

Jo Nesbo se narodil v Oslu. Vystudoval ekonomiku a finanční analytiku a kromě velmi úspěšných detektivních románů s hlavním hrdinou Harrym Holem sepsal i série pro děti s doktorem Proktorem. Tyto knihy se dočkaly mezinárodního úspěchu nejen u dětí, ale také u dospělých a získaly mnohá ocenění.

Doktor Proktor a vana časuMusím uznat, že kniha mě nezklamala. I když se s doktorem Proktorem setkáme až v půlce knihy, tak to neznamená, že se po tu dobu budeme nudit. Právě naopak. Bulík a Líza se nám o zábavu postarají dokonale. Samozřejmě, že Bulík o trochu více… V jedné kapitole se totiž s vanou času ocitne v kabaretu, kde tanečnice tančí kankán a díky svorkám na nos dokonce mluví plynně francouzsky, takže mu nedělá žádný problém se s děvčaty domluvit.

Mou nejoblíbenější postavou se stal opět Bulík. Byl zase zábavný, ale spíš jsem měla pocit, že více rozumu v této knize měla Líza, protože spíš ji napadaly věci, které je tahaly z bryndy a zdála se mi tak trochu dospělejší. Setkáváme se s novými postavami a to s Julií Margarínovou a Rašplí. Jedna je dobrá, jedna je špatná. Jsou to takové protiklady, které oba milují doktora Proktora. A i když jsem Rašpli neměla moc ráda, protože jsem si myslela, že chce doktoru Proktorovi a Julii jen škodit, tak na závěr mě velmi mile překvapila.

V knize se znovu setkáváme s ilustracemi, které nakreslil Petr Dybvig. Mně osobně zase do příběhu úžasně zapadaly a jejich přítomnost jsem jen uvítala. Třeba Rašple byla vyobrazena naprosto dokonale, přestože dokonalá rozhodně nebyla. Pak jsou tu znovu Bulík, Líza, doktor Proktor a dokonce i padouši a Julieta Margarínová, která je zde zvláštního, avšak přitažlivého vzezření, takže se ani nedivíme, proč se do ní náš doktor Proktor zamiloval.

Mně se kniha četla jedna báseň, a i když je určená pro děti, myslím, že by chybu neudělali ani dospělí, kdyby se do ní pustili. Kniha není nějak dlouhá a hlavně se nikde nezadrhne, takže příběh letí jako blázen. S překvapením se dostanete na konec a říkáte si: „A to bylo všechno? Proč to nebylo delší? A bude se někdy v Dělové ulici ještě něco dít? A žijí spolu Julieta a Proktor v Norsku, nebo jsou ve Francii?“ Je tu mnoho otázek, které doufám bude Jo Nesbo schopný zodpovědět v další knize s názvem Doktor Proktor a konec světa… Možná. Za mě tedy určitě doporučuji – kdo přečte, tak neprohloupí a naopak se dobře pobaví a odreaguje.

Vydal: Jota; 2012
Autor: Jo Nesbo
Překladatel: Jiří Vyorálek
ISBN: 978-80-7462-149-9
EAN: 9788074621499
Počet stran: 284