Autorka představuje druhý díl svého románu Zahrada, příběhu na pomezí fantasy a magického realismu. Oproti Sféře, v níž je kotlík zvolna zahříván, se v Lovci začíná kaše opravdu vařit. Vše je v pohybu, postavy i jejich vztahy, hororové a detektivní motivy s romantickými. Hrdinové vnikají hlouběji do tajemství záhadného Lesa, sny se proplétají s realitou čím dál intenzivněji.

 

zahrada-lovecDruhá část románové pentalogie Zahrada nese podtitul Lovec. Pokud bychom předchozí Sféru, uvádějící nás do světa hlavních hrdinů s jejich tajemstvími, láskami i nesnášenlivostmi, přirovnali ke kotlíku, který je postupně plněn a zahříván, ve druhém díle kaše od samého začátku poměrně prudce vaří. Dosud pevné hranice obou světů postupně mizí a ztrácí se jednoznačnost citů i osob. Fotografka Mara osciluje mezi svérázným Tomášem a romantickým Nikolajem, až málem neví, kdo z nich je kdo, a chvílemi to nevědí ani oni sami, potkávajíce se tady i tam. Vzájemné vztahy se stávají natolik rozporuplnými, že hněv a láska, rivalita a přátelství se svou intenzitou téměř vyrovnávají.

Do děje opět vstupuje Johan vracející se po řadě týdnů ze svých tajemných cest v doprovodu neznámých mužů vedených přísným Longinem, který je tělem i duší oddaný ideálům Komendy, tajného spolčení činícího si nárok na to, aby své bližní vedlo po dobrém či po zlém k světlým zítřkům podle svých vlastních představ. Johanův nevítaný doprovod se usadí u Hajdukových a vše alespoň na povrchu pokračuje stejně jako předtím. Annin život rozkvete štěstím, přesto se nad našimi přáteli i nad městem rychle stahují temná mračna. Tajemným nočním lesem, který láká spáče jako lampa můry, se stále častěji prohání maskovaný Lovec, doprovázený divokou smečkou honců a psů.

Hry definitivně přestávají být hrami a utržené rány jsou náhle děsivě skutečné. Kdo je tu však vlastně lovcem a kdo kořistí? Hranice mezi predátory a oběťmi je možná prostupnější, než by se zdálo. Jak noční lovy souvisí s rostoucím výskytem náhlých úmrtí ve spánku doprovázených podezřelými okolnostmi, nad kterými si lékaři z městské nemocnice marně lámou hlavy? Než se hrstka statečných kolem Michala Zahradníka dostatečně zorientuje v matoucích mlhách Lesa i vlastních zmatků, neodhadnutelná Karolina a fanatický Longin uzavírají zvláštní spojenectví. Situace rychle graduje k nutnosti radikálního řešení. Johan se veřejně pohádá s Marou a v hněvu opouští večírek, pořádaný u příležitosti křtin postiženého dítěte manželů Novákových, aby zmizel v noční temnotě. Zavře se za ním voda a na scénu vstupuje jeho sestra Julie, vnímavá a spontánní devatenáctiletá dívka, aby zamíchala kartami všech zúčastněných. Co se svým životem udělá žalem zničená Anna? A bude stačit oběť jednoho muže, aby to, co uhání Lesem, bylo ukonejšeno?

Ohlasy na knihu se můžete dočíst na stránkách autorky!

Postavy:

Tomáš Roháč je urostlý jednatřicetiletý architekt moravského původu, valašský patriot a muzikant. Tvrdý, ctižádostivý dříč a požitkářský milovník nenáročných potěšení, jakými jsou ženy, slivovice, zpěv a motorky. Na své přímočaré, razantní cestě za úspěchem se s nikým a ničím příliš nepárá. Nemá rád feministické projevy a cokoli zbytečně intelektuálního.

Nikolaj Alexandrovič Zorin je rovněž slušně urostlý jednatřicetiletý architekt ruského původu. Charismatický, pohledný muž mnoha nadání, snivý a romantický. Usiluje o osobní dokonalost podle vlastních náročných představ, pomíjeje přitom drobnosti jako například nutnost vyplňovat stohy úředních formulářů a dodržovat závazné termíny.

Mara Solná je studentka a umělkyně, blondýna, dvaadvacetiletá. Krásná a nadaná dívka žijící bohémským životem. Přitahuje muže jako zralé ovoce vosy a naopak nezískává mnoho přízně žen, snad s výjimkou Karoliny Hajdukové. Bojuje s více osobními a vztahovými problémy, než by se na první pohled zdálo.

Anna Pokorná je pracující dívka, bruneta, třiadvacetiletá. Zabývá se podle svého vlastního názoru jen jednoduchými, přízemními a praktickými věcmi, jako je například kvalita potravin, které vkládá při vaření do hrnce. Nenápadná a důsledná bojovnice proti padoušství, dívka s oběma nohama na zemi, spoléhající se na své vlastní zdravé smysly a selský rozum.

Johan Hajduk, řečený Pastorek, je obratný právník, ještě urostlejší než oba architekti, stár třiatřicet let. Vyhledávaný poradce lidí nemajících zrovna čisté svědomí. Syn Rudolfa Hajduka, zbohatlíka a mafiána, pobývajícího v zahraničí. Žije pod jednou střechou se svou macechou Karolinou. Muž se šarmem barakudy, ikona městské zlaté mládeže.

Michal Zahradnák je osamělý muž záhadného věku a původu, dlouhodobě usazený ve městě. Vysokoškolský učitel a psychoterapeut v jedné osobě. Muž provokativních, často politicky nekorektních názorů. Člověk s několika zajímavými osobními zvláštnostmi a Nikolajův přítel.

Julie Hajduková je drobná osmnáctiletá dívka, o mnoho let mladší sestra Johana Hajduka. Dívka s tajemstvím, mající dvousečný talent dohánět lidi do vyhraněných situací, v nichž se věci ukazují v nečekaném světle a dlouho skrývaní kostlivci vypadávají ze skříní.

Karolina Hajduková je manželka Rudolfa Hajduka, pětatřicetiletá rusovláska. Macecha Johana Hajduka, se kterým si báječně rozumí, a Julie Hajdukové, s níž si rozumí o poznání hůře. Spíše zajímavá než krásná žena, sebevědomá a originální osobnost organizující místní společenský život. Galeristka a sběratelka umění s několika nevšedními zálibami.

O autorce:

richterovaMgr. Jana Richterová se narodila se roku 1967 v Opavě. Absolvovala humanitně a výtvarně zaměřená studia a pětiletý psychoterapeutický výcvik v hlubinné a psychodynamické psychoterapii. Pracovala řadu let v oblasti zdravotnictví jako arteterapeutka, je členkou České arteterapeutické asociace.

Věnovala se také pedagogické činnosti v ZUŠ jako učitelka výtvarného oboru a na Ostravské univerzitě, kde externě vyučovala arteterapii. Od roku 2014 je členkou Obce spisovatelů České republiky. Žije a pracuje v Opavě.

 

Informace o knize:

Vydal: Nakladatelství Kruh; 2014
Autorka: Mgr. Jana Richterová
ISBN: 978-80-905628-4-4
EAN: 9788090562844
Počet stran: 304

Knihu můžete zakoupit na mimo jiné také na oficiální stránkách autorky!