V knize Smrt kouzelného džina se opět setkáváme s nevlastními sourozenci Vronovými. Hanka, Sváťa a Rafan si spolu s drakem Plamem odpykávají svůj trest v útulku pro nemocná magická zvířata. Prázdniny, ačkoliv bychom to někdy chtěli, netrvají věčně a tak i děti musely opustit své zvířecí kamarády a ošetřovatele, a vrátit se zpět do školy. Hanka se Sváťou navštěvují Školu kouzel v Santareně a Rafan má stejnou možnost, ale nevyužil ji až do teď. Vlastnění vzácného mazlíčka Tulíka donutí nakonec i jeho, aby se více věnoval svému sedmému smyslu a učil se ovládat magii. S profesorkou Ferinovou se o prázdninách vydají na závody v Supervlonu a tak musí být připraveni. Kromě toho je čeká výměnný pobyt u jednorožců. Rafanovi se velmi změní život. Hanka okusí, jaké to je žárlit. Sváťa čte a čte vše, co mu přijde pod ruce. K tomu všemu přičtěte velkého kamaráda draka. Mstící se spolužáci a Plamův bratr, který nikdy neodpouští. To vše se odehraje v druhém dílu sedmidílné série Sedmý smysl.

Oproti prvnímu dílu, který spíše popisoval, jak vypadají postavy a jakou mají povahu nebo například fungování školy, je v této knize více věnována pozornost mezilidským vztahům. Možná mě i trochu mrzelo, že jsem se opět nedozvěděla, co všechno děti studovaly. Vybavuji si jen jeden předmět, u kterého bylo napsáno, co se tam děti učily. Na druhou stranu budu mít vždy ráda části, které se odehrávají v útulku pro nemocné a zraněné kouzelné tvory. Ilka Pacovská mimo draky a jednorožce nevyužívá žádných známých kouzelných zvířat, proto mám tyto pasáže ráda. Mohu využít plně své představivosti a všechny kouzelné bytosti si představovat dle sebe. Všichni ošetřovatelé jsou dobří lidé a mám je opravdu ráda. Svou práci dělají s plným nasazením a pro zvířata v rezervaci udělají vše, co je možné.

„V neděli je vyzvedl Vron. Opět jim začala škola a spolu s ní i tréninky procházení bránou. ‚Trochu jsi mě v posledním týdnu zanedbávala,‘ vyčetl Hance Plam, když ho večer po prvním školním dnu zavolala. Pak si nechal vyprávět o dění v útulku pro magické tvory. ‚Mám pro tebe také malé překvapení,‘ řekl, když dovyprávěla, ‚přemluvil jsem bratra, aby se přihlásil na dračí závody v Polutě. Pojedu tam s ním a budu mu fandit. Co ty na to?‘ ‚Bratra? Myslíš zuřivého drápa?‘“

2e774e85f27bb813c8f8fbd49b6010b7Přiznám se, že i když byla vyřazovací kola sportu Supervlonu popsána zajímavě, tak mi nic nedala. Za to asi ani tak nemůže autorka, ale já. Proto ani tuto část nemůžu odsoudit. Ať už jde o Harryho Pottera a Famfrpál, který mi velmi silně připomíná Supervlon, nebo o jiný sport – jsem silně protisportovní typ. Nebaví mě koukat na sport, nebaví mě ho provozovat a číst o něm (i když smyšleném) mi dělá potíže při udržování pozornosti. Nicméně i Supervlon byl okořeněn intrikami mezi soutěžícími a neposlušnými bratry Pohromakovými – jen tak na okraj perfektní příjmení, které se na ně skvěle hodí.

Sváťa se i v tomto díle osvědčil jako ten smířlivý typ sourozence, který nepřipouští žádné hádky. Hanka mi tentokrát šla trošku na nervy, a to hlavně tím, že dělala mezi sourozenci dusno. Žárlí na Rafana a jeho novou kamarádku Pohromakovou a nehledí na city ostatních. Oblíbencem se tentokrát stal Rafan, možná ani tak pro jeho samotného, ale pro jeho mazlíčka Tulíka. Ten se naučil trošku mluvit a hrát šachy a je s ním mnoho legrace. Je to správné chlupaté ztřeštidlo. Mimo hlavní trojici přátel mám v oblibě také trpaslíka Zachariáše pro jeho laskavou povahu a léčbu všech problémů dobrým jídlem, což bych si také nechala líbit. O dračici, která dětem sponzoruje jejich studium a je zároveň matkou Plama, jsem si zatím nevytvořila názor. Možná ji odsuzuji za neřešení problémů, které měly za následek smrt jejího sluhy džina Vrona. Doufám, že se již brzy dozvím, proč má o děti takový zájem.

„Na závěr si vzal slovo opět B´hara: ‚Nyní pro naše mladé přátele ze santarenské školy otvírám bránu do kouzelné zahrady. Všechno si dobře prohlédněte. Najdete uvnitř nejrůznější krystaly. Vedle každého bude popis kouzla, které v sobě příslušný kámen nese. Hanka Vronová si může vybírat zcela bez omezení, pro ostatní budou s ohledem na získané bodové ohodnocení některá kouzla nepřístupná. Ale i tak je jich tam dostatek na to, aby každý pro sebe našel něco zajímavého. Nepospíchejte s výběrem, v klidu přemýšlejte, co vám bude nejvíc k užitku. Můžete se i poradit se svými kamarády či profesorem. Vybírejte opatrně a moudře.‘“

Největším trnem v oku mi je název knihy. Proč je už v názvu a poté i v anotaci tak velký spoiler? Kdybych to nevěděla už z názvu, možná bych byla šokovaná a je i docela možné, že by ukáplo pár slz.

Druhý díl se mi líbil v porovnání s prvním asi stejně. Ostrov zasvěcení jsem si oblíbila, protože byla popisována různá kouzla a hodiny, na které děti chodily. Smrt kouzelného džina je zase více citový, ať už jde o smrt opatrovníka Vrona, nebo o velký zásah do Rafanova života. To druhé mě šokovalo snad ještě více. Konec knihy zůstal díky tomu napínavý a tak zajímavě otevřený, že musím zjistit, co se s Rafanem bude teď dít v dalším pokračování knihy.

IMG_0784

Vydal: Albatros
Autorka: Ilka Pacovská
EAN: 9788000030272
ISBN: 978-80-00-03027-2
Počet stran: 336