Bastien spolu s dalšími příznivci středověké kultury vyráží na několikadenní výlet do lesů. Sám by si tuto výpravu odpustil, avšak souhlasil kvůli své lásce Sandře. Celá skupina se vydává na cestu, nicméně místo, kde chtějí tábořit, bylo kdysi prokleto. Legenda říká, že kdo do lesa vstoupí, z něj už nikdy nevyjde. Nikdo však tuto pověru nebere vážně. Během první noci, kdy zároveň přišla bouře, zmizí jeden člen výpravy a na ráno jsou objeveny podivné vzkazy vyryté do kůry stromu. Pokusy ostatních najít chybějícího kamaráda jsou marné. A navíc se během hledání ztrácí další z nich…

 

„Uprostřed lesů začíná boj o život…“

 

Ursula Poznanski se narodila roku 1968 v Německu. Vystudovala žurnalistiku, japanistiku, právo a divadelní vědu. Po neúspěchu v roce 2000, kdy rakouská televize ORF vyhlásila soutěž, do které zaslala svůj scénář, poslala svůj rukopis několika nakladatelům, a dva roky poté jí kniha vyšla. Kromě knihy Saeculum mělo v České republice úspěch ještě její dílo Erebos – Hra, která zabíjí.

sys.phpSaeculum, v překladu století, je kniha, která mě nadchla a zklamala zároveň. Skoro až do samotného závěru jsem hltala stránku po stránce. Rozuzlení děje mě velice překvapilo, avšak kamenem úrazu byl právě samotný závěr, který mě dost zklamal. Možná by nebylo na škodu příběh utnout o trochu dříve a dodat tak na dramatičnosti.

V tomto díle se setkáme s partou mladých lidí, kteří jsou velikými nadšenci pro středověkou kulturu a jezdí na tzv. larpy. Ve zkratce by se dalo říci, že je to hra na hrdiny. Máte svou roli, musíte dodržovat pravidla, a to i ohledně oblečení, výzbroje a tak dále. Je dobré říct, že takovéto larpy doopravdy existují, a to dokonce i v České republice.

O hlavních hrdinech se popravdě toho moc nedozvíme, až na nejhlavnější postavu Bastiena, který je studentem lékařské fakulty. Kromě Bastiena, jsem si oblíbila ještě jednu postavu – Doru. Je velice výstřední, někdo by možná řekl, že skoro až šílená. Její role ve hře byla něco jako čarodějka a vědma. Ona jako jediná přemlouvala ostatní, ať vyberou jiné místo, než onen prokletý les a taky si jako první všimla divných věcí, které se okolo celé party začaly dít. Nicméně nikdo tomu nevěnoval pozornost, jelikož ji mají kvůli její excentričnosti za blázna.

Jednu z věcí, které jsem během čtení nepochopila, byly černě vytisknuté stránky, kterých se tam objevilo celkem pět. Byly na nich úryvky z rozhovorů dvou lidí – muže a ženy, ale nemám sebemenší tušení, o koho nebo o co by se mohlo jednat. Avšak to by také mohlo být mým dlouhým vedením.

Když shrnu celý děj knihy, tak se jedná o děti ztracené v lese. Což je, tedy alespoň pro mě, ohrané téma. Avšak Ursula Poznanski dokázala dílu dodat zajímavost a co je hlavní – napětí. Pokud opomenu mně nezáživný závěr, byla kniha dobrým počtením.

 

Vydal: Fragment;2014
Autorka: Ursula Poznanski
EAN: 9788025322260
ISBN: 978-80-253-2226-0
Počet stran: 478

Alena Glauderová

About The Author