„Byl květen. A když už slunce svítilo nějakou tu chvíli na Japonsko, Rusko a Švédsko, vyšlo nad Oslem. Oslo je docela malé hlavní město v docela malé zemi, která se jmenuje Norsko. Slunce bez meškání ozářilo žlutý zámek, který není ani velký, ani malý, a kde bydlí jeden král, který toho zas tak moc nenakraluje.“

 

Právě takto začíná velmi zábavná kniha norského autora Jo Nesba. Líze se odstěhuje její nejlepší kamarádka až na jižní polokouli, další přátele nemá a v Dělové ulici žádné jiné děti nebydlí. Kromě dvojčat Trylse a Tryma Tránových, kteří mají strašlivého tatínka pana Trána, jenž jezdí ve velkém černém hamru. Jednoho dne se do domu její kamarádky nastěhuje jiná rodina. A zde bydlí nový Lízin kamarád Bulík, což je naprosto malilinký kluk se zrzavými vlasy a chytrý jako liška. Tito naši dva hrdinové chodí do zdejší základní školy, kde mají naoko přísnou paní učitelku Strobeovou, a po škole chodí k jednomu podivnému vynálezci – doktoru Proktorovi. Ten vynalezl prdicí prášek a to je pro děti strašná zábava…

a9f9de93Autorem je norský spisovatel Jo Nesbo, který se narodil v Oslu. Vystudoval ekonomiku a finanční analytiku, ale naštěstí se rozhodl pro psaní. Většina z nás ho zná spíše z detektivních románů s hlavním hrdinou Harrym Holem, ale také píše humorné knihy pro děti, ve kterých vystupuje doktor Proktor. Jeho díla jsou velmi úspěšná a získal cenu Rivertonprisen, která se uděluje za nejlepší literární nebo dramatické počiny s kriminální tématikou.

Ilustrace pro tuto knihu vytvořil Petr Dybvig a opravdu jsem je uvítala. Je to knížka pro děti, takže si myslím, že i ty je ocení. Velmi se mi líbí, že Dybvig se je nesnažil udělat nějak přehnaně nádherné, ale udělal je opravdu tak, jako kdyby je kreslilo dítě, což mi přišlo velmi sympatické. Také se mi kresba Bulíka hodila, protože tak malilinkatého kloučka bych si opravdu nedokázala představit, natož pak půlmetrový karamelový pudink.

Mou nejoblíbenější postavou se stal právě Bulík. Byl to takový uličník a hlava mazaná. Celou knížku mě opravdu bavil. Jeho přístup byl o to lepší – nic pro něho nebylo překážkou, rád experimentoval, byl všem možnostem otevřený a byl tak malinký, že se dokonce dal spláchnout do záchodu, když byli s doktorem Proktorem ve vězení. Tehdy dostal úžasný nápad, jak se dostat ze žaludku strašlivé anakondy, která se v kanalizaci Osla usadila. Ovšem ani Líza mě nezklamala, protože na konci knihy se ukázala velmi přemýšlivou holčičkou, která je před padouchy o jeden krok napřed a oni si tak zaslouží to, co jim patří.

Tato kniha pro mě představovala opravdu oddechovou záležitost, při které jsem se jako dospělá náramně pobavila. Myslím, že pro děti to bude zábava, protože kniha je plná vtipu a jenom čekáte na to, co se bude dít dále. A hlavně se tam dějí takové věci, kterým ani nechcete věřit. Možná že opravdu v Oslu v Dělostřelecké ulici bydlí Líza s Bulíkem a jenom čekají na to, až za nimi přijedete. Nebo jestli se Vám ta cesta do Norska bude zdát příliš drahá, tak si pořiďte tuto knihu a prožijte s nimi jejich dobrodružství. Věřte, že už na vás netrpělivě čekají, až s nimi půjdete do školy, až s nimi ochutnáte prdicí prášek a jak si dáte dokonce jeden a půl metrový karamel.

Proto velice doporučuji nejen dětem, ale také dospělým, kteří se chtějí do dětských let vrátit. A věřte mi, s touto knihou, kterou přečtete jedním dechem, se tím dítětem opravdu stanete.

 

Vydal: Jota; 2012
Autor: Jo Nesbø
Překladatel: Jiří Vyorálek
ISBN: 978-80-7462-011-9
EAN: 9788074620119
Počet stran: 200