Netradiční upírská trilogie Andrewa Fukudy budí po celém světě rozporuplné reakce. Jedni ji zbožňují pro její netradičnost, druzí nechápavě kývají hlavou, co to zase kdo vymyslel. Právě tato rozdílnost v názorech mě k Honu přivedla, a je to právě ona, která se ukazuje být nejlepším tahounem.

 

Nebezpečí číhá všude…
I tam, kde by ho nikdo nečekal.
Jak přežít ve světě, kde už není pro lidi místo?

 

fukudaAndrew Fukuda je americký spisovatel, který se narodil v Manhattanu, ale své dětství prožil v Hong Kongu. Je z jedné poloviny Japonec a z druhé Číňan. Po získání bakalářského titulu v oboru Historie na Cornellově univerzitě začal pracovat v manhattonském Chinatown s dospívajícími přistěhovalci. Tato zkušenost jej přivedla k napsání jeho debutového románu Crossing. Jeho nejnovější knihou vydanou v České republice je druhý díl trilogie Hon s názvem Kořist. V současné době žije autor s rodinou v New Yorku.

Málokterá vícedílná knižní série dokáže překonat prokletí druhých dílů a být ve svém pokračování stejně dobrá (anebo ještě lepší) než její první část. U Kořisti jsem nabyla dojmu, že konečně se opět našla ta očekávaná výjimka. Mé vnitřní já zajásalo – konečně!

koristPříběh začíná, kde skončil. Gen a jeho pět lidských společníků unikají po řece Soumračníkům, aby uprchli před jistou smrtí do země mléka a medu. Z nejistého cíle se k úlevě všech nakonec stává skutečné místo. Je vůbec něco takového po letech utrpení a boje o život možné? Genovi a Sisi se na tom něco nezdá. Mají mnoho pochybností, které potřebují ověřit. A jejich zjištění je ještě horší, než se původně domnívali.

Jde vidět, že autor má svůj nejnovější počin velice dobře promyšlený. Informace, které nám nastínil v Honu, jsou nyní doplňovány o spoustu dalších detailů. A právě ony jsou nyní rozhodující – díky nim si čtenář uceluje příběh a objevuje jeho tajná zákoutí. Dostává se s nimi pod povrch něčeho, co se hluboko skrývá pod domnělou realitou.

Druhý díl je prostoupen přiměřeným napětím. Nenajdete v něm příliš mnoho přebytečných částí, protože děj je svižný a stránky ubíhají pod rukama jako stanice při cestě rychlovlakem. Autor se v Kořisti už nemusel zaměřovat na detaily spojené s ukrytím lidství ve světě upírů, ale nyní se vrhnul zručně na probouzení emocí u naší hlavní postavy – Gena – mladíka, který vyrůstal v utajení mezi upíry a nyní se rozhodl pro útěk s příslušníky své rasy. Bylo zajímavé pozorovat jeho proměnu, kdy se z na povrch bezcitné kopie upíra pomalu stává člověk, který projevuje své emoce.

Jako čtenář, který zkoumá knihu doslova ze všech stran, mi neunikly ani velice povedené české obálky všech tří dílů trilogie. Musím se přiznat, že se mi líbí mnohem více než ty původní – ačkoliv se liší jen v drobnostech. Ale právě v těch je to samotné kouzlo.

V trilogii Hon jsem našla jisté zaujetí a nyní se nemohu dočkat dubnového vydání závěrečného dílu. Myslím, že Fukuda se svými překvapeními a záludnostmi, které nám ukázal v Kořisti, ještě neskončil. Proto bude pro čtenáře zajisté napínavé, jak svůj příběh dovede do konce v Pasti.

 

Vydal: Fragment; 2014
Autor: Andrew Fukuda
Překladatel: Jakub Kalina
ISBN: 978-80-253-2053-2
EAN: 9788025320532
Počet stran: 344

Martina Ryšková

Čtení zdar!

About The Author

Čtení zdar!