Lota už je zase v průšvihu. Jako kdyby nestačilo, že spí s upírem – teď ještě zabila jeho vzdálenou příbuznou a na její hlavu se snáší pomsta černější než život strávený v rakvi. A navíc jí starosti dělají vlkodlaci, kteří se přemnožili hůř než králíci v Austrálii. Tahle zima bude setsakramentsky bolet – a kdo ví, jestli vůbec přijde nějaké jaro…

psiPetra Neomillnerová je známou českou autorkou fantasy, přičemž příběhy o zaklínačce Lotě jsou opravdovým lamborghini v její garáži. V centru autorčiny pozornosti obvykle stojí silné, nezávislé ženy připravené bojovat s nepřízní osudu – a právě taková je i Lota.

V minulém díle, nazvaném Zaklínačka Lota, jsme se seznámili s hrdinkou, jejíž příběh nyní pokračuje. Škola zaklínačů je v krizi. Ubývá žáků i mistrů, nejsou peníze. Snad právě proto nemá zaklínač Volmar pochopení pro svou svěřenkyni, která zcela bezostyšně obcuje s nepřítelem, s vampýrem. Lota je za trest vybrána, aby vydělala škole peníze lovem lykantropů. Ale co vypadá jako rutinní řezničina, může se pěkně zkomplikovat.

Psí zima není sbírkou povídek jako předchozí díl, ale samostatným navazujícím románem. Pozitivní zpráva – všechno dobré, co jsme tolik milovali, je zpět a v plné parádě! Mistr Ingolf se svým nosem prosmrkaným až na kost, Torge, kterého zajímají jen ti lidé, kteří mají vaginu a puls (a jak se ukáže, to druhé může být až trapně diskriminující faktor), distingovaný vampýr Uriáš, který se štítí špinavé postele, ale jednou rukou urazí člověku hlavu, a především Lota. Lota, která chce milovat, která chce zabíjet, která chce žít!

Všechny tři hlavní postavy utváří milostný trojúhelník, jehož hrany jsou ale pořádně zaoblené, hlavně když se v posteli sejdou úplně všichni a pokoj ještě druhý den smrdí stříbrem spálenou kůží. Vytváří dohromady společenstvo, jež je více než trojicí sexuálních maniaků, které se nevadí podělit o partnera. Tvoří maják bezpečí a jistoty – a když ani jedno nevyjde, tak alespoň pomsty.

A když zrovna není v centru zájmu koitus, nabídne autorčino vyprávění fantasy – suchou jako Gobi a depresivní jako vyhlídky na důchod v roce 2040. Nádhernou čistou fantasy, kde se střetávají meče i magie a kde není potřeba zachránit svět, protože stačí zachránit sám sebe. Když zabíjíte monstra, dřív nebo později se možná stanete jedním z nich, a pak teprve zjistíte, jestli ještě žije člověk uvnitř vás, který už měl být dávno mrtvý.

Neomillnerová je jakousi „femme fatale“ české fantasy. Magická moc jejího talentu vás přikurtuje k posteli spolehlivěji než pevné řemeny záchytné stanice. Pokud bylo na začátku slovo, pak to slovo znělo žena. A jestli se Psí zima stane součástí vaší knihovničky, což bych vám více než doporučil, pak se k téhle ženě budete velmi, velmi rádi vracet.

 

Vydal: Motto, 2014
Autor: Petra Neomillnerová
ISBN: 978-80-267-0131-6
EAN: 9788026701316
Počet stran: 336

Komentáře

komentářů