Jason je Anitin a Nathanielův dobrý přítel, vlkodlak z Richardovy smečky, Jean Claudův pomme de sang (jeho pravidelný a oblíbený přísun krve), striptér, vysokoškolák a prostě taková věčně optimistická holka pro všechno, která dokáže tu tvrdou slečnu ze St. Louise – Anitu Blake – vždycky vyvést z míry přesně zacílenou poznámkou či otázkou. Tenhle sotva dospělý „kluk“ se právě rozešel s mořskou pannou, protože byla příliš žárlivá. A jelikož špatné zprávy chodí vždy ve skupinách, dozvěděl se také, že jeho otec umírá. Naneštěstí se nesmí vrátit do rodného města, dokud nebude připraven svému octi dokázat, že není gay. To jsou v tom životě ale náhody, že se něco takového přihodí právě v okamžiku, kdy věčný proutník Jason nemá žádnou milenku. Samozřejmě jediná přijatelná holka v dosahu, která by si navíc mohla hrát na jeho přítelkyni, je Anita Blake.

anita16Celá zápletka knihy poté spočívá v nepřirozené (tedy přirozeně genetickou výbavou zaviněné) podobnosti Jasona s jeho bratranci. Záměna by byla vhodná do situační komedie, ale pravda je taková, že už si ani nepamatuji, kdy jsem se naposledy u série o Anitě Blake zasmála.

Takže co v knize najdeme?

  1. Samozřejmě sex – bohužel se poměrně zábavné a emocionální pasáže kamsi vytratily. Možná je to autorčin úmysl způsobený faktem, že Jason není jedním z Anitiných „zlatíček“?
  2. Rvačku s lykantropem, která se samozřejmě promění v metafyzický souboj vůlí.
  3. Předsvatební večírek, což je super věc, pokud Vás baví sledovat štěbetání kamarádek, které nejsou nadšené ani tak svatbou, jako přítomností dlouho neviděného muže ve městě. Pokud Vás něco takového baví stejně jako Anitu, alespoň budete mít možnost pocítit s ní souznění.
  4. Rychlou přestřelku, která byla příjemným osvěžením děje. Konečně Anita opět vytáhla zbraň a dokonce někoho zabila!
  5. Jasona! – Ano, samozřejmě. Všechny čtenářky série se na díl s Jasonem zákonitě musely těšit. Vždyť Jason se svým nadhledem, humorem a ironií patří k těm nejpomilováníhodnějším mužům v sérii.

Autorka píše tak, že se kniha pořád čte dobře. Píše svižně a srozumitelně, ale své hrdince vzala obrazně řečeno „koule“. Z naprosto nepoddajné, zásadové a přespříliš mravné ženy stvořila kličkující a ohýbající se sexuální stroj.

Temná krev pro mě, i přes Jasona, kterého mám opravdu ráda, patří z knih ze série k těm nejslabším. Příběh je postavený na nepříliš dobré a provařené zápletce, kterou by mohla zachránit jen vlna Anitina osobitého humoru, který se naneštěstí nedostavil. Ale i přesto jsem stále zvědavá, co do dalších dílů přinese proměna, kterou v tomto díle prošli někteří hrdinové.

A na závěr mám otázku pro znalce série… Pamatujete si scénu (z dávné minulosti), kdy se Jeane-Claude opil Anitinou krví?

 

Vydal: Epocha; 2014
Autor: Laurell K. Hamiltonová
ISBN: 978-80-7425-230-3
EAN: 9788074252303
Počet stran: 336