Dost bylo krve! Přece jen přes všechno její kouzlo je to jen fádní tekutina, s kterou po hektolitrech nakládá každý pisálek, jako by se nechumelilo. To takové sperma a jiné kopulační tekutiny… Ty dokážou literaturu okořenit úplně jinak.  A nakonec i s tou krví to půjde smíchat, že?

Doktor Tomáš Kosek je odborníkem na magické rituály. Tedy odborníkem teoretickým, přednášejícím tuto problematiku chtivým studentům vysoké školy. Když je však osloven úřadem vlády s žádostí o pomoc a obratem poslán do Afriky na pomoc českým vojákům, dostává jeho život směr poněkud odlišný, než si ho představoval. Při řešení zapeklitého problému, při němž zjistí, že co teoreticky vyučuje i prakticky funguje, se setkává s právníkem Koudou a bouchači Gibsonem a Hortem. S nimi nejen vyřeší první případ, ale pouští se do dalších a dalších, ve kterých hrají prim nadpřirozené síly a taky trocha toho sexu.

swingersDalší kniha českého fenoménu Františka Kotlety tentokrát není dobrodružstvím na pokračování, jak je jeho dobrým zvykem, ale souborem pěti povídek. I když se jedná o jednotlivé příběhy, ty jsou provázány jednak hlavními hrdiny, ale i časovou sousledností, takže je lepší (a vlastně jedinou dobrou volbou) číst je pěkně po pořádku. Dva kousky navíc už můžete znát odjinud, Boží tango vyšlo v Pevnosti a Příliš dlouhá swingers party byla publikována ve sborníku Temné časy. Až zde jsou ale zasazeny do kontextu a čtenář si tak příběhy užije o to víc.

Hlavním hrdinou tentokrát není nesmrtelný upír a ani veterán z Afghánistánu, ale obyčejný vysokoškolský profesor jménem Tomáš Kosek. Nicméně vysokoškolský profesor, který nejprve zlehka a později stále zkušeněji užívá magie k potlačení démonů, na jejichž existenci ještě pár týdnů zpátky nevěřil. Svaly mu pak dělají zmínění pánové Horth a Gibson. Ti by sice dřívějším Kotletovým hrdinům ani neostříhali nehty na nohou, ale na udržení Koska naživu to stačí.

Paranormální případy dostává kancelář na starost od spojky na úřadě vlády. A i když banda originální je, zápletky se točí většinou stále kolem toho jednoho. Někdo vyvolal démona, aby na něm nebo s ním vydělal, popř. se pomstil. I když je řešení v drtivé většině na bedrech Tomáše, nejednou přijdou ke slovu i pistole a pěsti jeho sekundantů, takže milovníci akce si přijdou také na své. O dost míň než v předchozích „kotletovkách“, ale k vybranému tématu tak akorát.

Nebyl by to Kotleta, aby menší množství krve nedorovnal jinými tekutinami na jeho obvyklou hladinu. A tentokrát padla volba na tekutiny kopulační. Ano, sex hraje v této knize první housle. V některých případech je hlavní zápletkou nebo dokonce způsobem vyřešení, v jiných minimálně děj komplikuje. A není to sex náznakový, ale pořádné několika hodinové bušení. Co se musí autorovi nechat je to, že to nesklouzlo k nějakému explicitnímu porno popisu, a i když na hraně balancuje, vždy to nakonec ukočíruje.

Kotleta zraje jako víno. Nebo je to možná rozsahem. Vždyť předimenzované Bratrstvo krve se topilo samo v sobě a i osvěžující a originální Perunova krev měla určitá slabá místa. Formát provázaných povídek autorovi sedí asi nejlépe, protože něco tak čtivého jsem již dlouho před sebou neměl.

 

Autor: František Kotleta
Obálka: Lukáš Tuma
Počet stran: 288
Vazba: brožovaná
Vydavatelství: Epocha; 2014