One Last Time. Závěr trilogie dorazil a bohužel potvrzuje, že rozdělení na tři filmy nebylo až tak nutné, ale aspoň jsme ve Středozemi strávili pár minut navíc. Jednička byla příjemná nostalgie, dvojka bohužel byla poznamenána syndromem druhých dílů, kdy film nemá začátek a ani konec (pro mnohé byl konec druhé dílu nepěkné překvapení), a tak třetí díl měl potenciál být tím nejlepším, co tato trilogie mohla nabídnout. Výhodu měl navíc, podle mého názoru, film v tom, že se nikam necestovalo a vše se odehrávalo v jedné lokalitě.

41406

První i druhý díl měl společné jedno, začínalo se prologem. Ten tu není a do děje třetího filmu jsme vtaženi okamžitě. Drak Šmak vyrazil na obyvatele Jezerního města. Velkolepá sekvence plná ohně a bravurního voice-overu Benedicta Cumberbatche velmi potěší, ovšem malinko zamrzí délka. Poté se dostáváme k Thorinovi, kterému zlato zatemnilo mozek a odmítá vylézt z hory, natož někomu pomoci nebo se nedej bože rozdělit se zlatem. Raději chystá válku. Bohužel ani jedna ze stran netuší, co se k Osamělé hoře blíží.

Jackson je hračička a má hravost ve filmu rád, ale bohužel už mu schází to vyprávění, díky kterému byl Pán prstenů tak vynikající. V Hobitovi sice máme pár vážnějších scén, jenže pak přijde nečekaný okamžik a jsem jak na horské dráze, kterou vymetáme spolu s králičím spřežením. Takže i když má Hobit vynikající scény jako efektivní vymetení Saurona z Dol Guldur, epický nástup elfů v samotné bitvě, přílet orlů nebo Legolasova show, je tu bohužel i ta druhá stránka, která nám přináší uspěchané vztahy mezi postavami, až příliš efektů a pár lidí určitě zamrzí i pár nesrovnalostí s knihou (zdravím Azoga). Přes toto se dá přejít, ale pak začnou umírat postavy a mělo by dojít na emoce a dojetí… a bohužel ono vůbec nic. A když už, tak to není to pravé ořechové. I přesto je bitva velkolepá a Jackson moc dobře ví, co dělá a i když se bitva před horou nemůže rovnat rohanské jízdě nebo bitvě u Helmova žlebu, i tak tu je efektivní řežba, která je perfektně hudebně podkreslena Howardem Shorem. Pak přijde menší, ale vítané překvapení a důkaz, že velikosti bitvy si je Jackson moc dobře vědom a přesouváme se do bojiště okolo opuštěné hory. Zde se odehrávají sympatické duely tváří v tvář, a i když chybí emoce, funguje to. A to zejména u dvojce Bolg vs. Legolas.

41407

Opravdu ale zamrzí střih. Je sice hezké číst, že Jackson chtěl svižný film, kde se nebude moc povídat a bude to jedna velká jízda, ale je to až příliš ostré tempo a některé scény mají problém i s návazností. Jako u předchozích dílů bude prodloužená verze vítána a zde velmi!

Všichni z hlavních hrdinů herecky naplňují své kvality. Freeman jako Bilbo je stále vynikající bez ohledu na to, kolik dostal vlastně ve filmu prostoru. Gandalf je starý dobrý čaroděj, který ví co a jak, Evans jako Bard obstává na výbornou, a zejména jeho přeměna ve vůdce lidí je příjemná. Bloom aka Legolas ještě hravější než minule a Lee Pace je naprosto excelentní pyšný pán s notnou dávkou arogance!

41405

I přes určitá negativa, která s námi putují od prvního dílu, je třetí finální díl velkolepé a zábavné fantasy dobrodružství, které v Hollywoodu jen tak nikdo nenatočí, a i nadále nemá konkurenci. Potěší i odkazy na Pána prstenů (navštívení Gundabadu, devítka) a zároveň i napojení na onu trilogii je naprosto báječné a pohladí po srdci. Poslední návštěva Středozemě se tedy s pár zakopnutími podařila.

Moje hodnocení: 85%