Životy nezletilých čarodějek přináší nezbytné poznání: Čáry a tajemství nejdou dohromady. Ne, když člověk chodí na internátní střední školu, je neustále obklopen kamarádkami a kolem krouží sexy lovec čarodějnic z vyššího ročníku, který udělá vše pro to, aby vás dostal.

Ellie Boswellová už potřetí otvírá brány Turlinghamské akademie, do níž před dvěma měsíci nastoupili sourozenci Gibsonovi s jediným úmyslem: najít a zastavit místní čarodějku předtím, než provede něco strašného. Plány jim poněkud nevyšly – z ředitelčiny dcery Sophie se vyklubala správná holka jako z knížek Enid Blytonové, spřátelila se s Katy Gibsonovou a Ashton netuší, jestli jí jít po krku, nebo se ji radši snažit pozvat na rande. Většinou dělá to první, protože je to prostě jednodušší. Cílové čtenářky nechápou, ty starší s nadhledem se pobaveně šklebí.

caryČáry a tajemství se nicméně nesoustředí pouze na soukromý život mladistvých obdařených nadpřirozených schopnostmi. Dojde na nějaká ta šokující odhalení, menší zemětřesení ve společnosti lovců čarodějnic a temná minulost příbuzenstva si sem tam povystrčí růžky. Autorka se zároveň snaží o vyprávění velkého, vskutku epického příběhu, který každým dílem graduje… A nad jehož zákruty zůstává rozum stát pro změnu starším čtenářkám, ty cílové hltají každou stránku a ani je nenapadne klást jízlivé otázky.

Smutnou skutečností zůstává, že v předchozích dílech měly zvraty svůj smysl a logiku – tady nejvíc ze všeho působí, jako by je poháněla nutnost čtenáře ohromit a šokovat za každou cenu. Nebo o opravdu důkladnou čistku karet v ruce před dalšími pokračováními, protože příběhy Sophie a Katy se ani zdaleka nechýlí k závěru.

Série o čarodějce z Turlinghamu nezastírá, že se snaží být pouze oddechovkou pro mládež, respektive pro dívky. Odklon civilnějších pasáží k (s nadsázkou psanému) holčičímu čtivu jí svědčí. Boswellová umí vystihnout komiku situace a způsob, jímž spojuje sladkost nesmělého vodění se za tlapky a zděšení, že vztahy znamenají především komunikaci a překonávání problémů.

Když jsou její hrdinové ponecháni sami sobě, jsou neodolatelně sympatičtí. Je snadné podlehnout jejich kouzlu a užívat si puberťácké pasáže bez ohledu na to, že bude následovat tuna záhad, nevěrohodné chování dospělých (a teoreticky odpovědných) a další dílky z puzzle o nelehkém soužití čarodějnic s jejich nelítostnými pronásledovateli. Dílky, které vedou ke dvěma jednoduchým otázkám:

Kde je mezi nimi, do háje zeleného, zásadní rozdíl?

A kde se vzalo nepřátelství ze strany lovců?

Odpovědi lze očekávat, snad brzy, v zbývajících dílech.

 

Vydal: CooBoo; 2014
Autor: Ellie Boswellová
ISBN: 978-80-7447-692-1
EAN: 9788074476921
Počet stran: 216