„Když kdysi dávno před mnoha sty lety nebe zničehonic zčernalo, nastalo úplné zatmění měsíce, pak se strhla strašná bouře, jakou nikdo nepamatoval, blesky hrozivě křižovaly oblohu, která najednou vypadala, že celá hoří, a zdálo se, že nastal konec světa.“

 Touto větou začíná dílo Ivy Hlaváčkové s názvem Diamantová cesta.

Diamantová cestaKniha má velice pomalý začátek, ale až moc rychlý konec. Celý příběh se odehrává v Sedmihoří, které se skládá z Opsu (dobra) a Tartaru (zla). Vše začíná tím, že se narodí Vecchio, který se má v budoucnu stát vládce Tartaru a nahradit tak svého dědečka, který byl uvrhnut do nejhlubšího pekla. Učí ho mocný čaroděj, který stojí na straně dobra. I když si to vládce Sedmihoří nechce připustit, tak se zlo probudilo a chce ovládnout Vecchiovo tělo. A tak se Sedmihoří a tím i celý svět ocitá v nebezpečí. Hlavně i proto, že Vecchio (už v částečné moci zla) si odmítne vzít paní dobra, protože je moc hrdý a pyšný. Právě tím se začíná tento konflikt. A tak nezbývá nic jiného, než najít správného kandidáta na to, aby se mohl rozběhnout na záchranu dobra a čelil tak dobrodružství, kde bude zachraňovat svět. Jelikož máme štěstí a v Česku žije spousta statečných, na tuto misi jsou vybráni Sára a Ondra Hoffmanovi. A jak to vše pokračuje a dopadne? To si musíte přečíst sami.

Iva Hlaváčková je česká spisovatelka, která vystudovala FAMU, obor dramaturgie a scenáristika. Chvíli pracovala jako nezávislá novinářka a své spisovatelské dráze se začala věnovat od roku 1998. Mezi její další úspěšné tituly patří např. Lepší pozdě než nikdy nebo třeba Osudu neutečeš.

V knize se nachází ilustrace Jiřího Hlaváčka, které jsou opravdu krásné, ale někdy bych ocenila, aby člověk zapojil spíš svou vlastní fantazii.

Mou nejoblíbenější postavou byla hlavní hrdinka Sára, která se na svých patnáct chovala velmi vyspěle. Líbilo se mi, že v lidském světě tak trochu vyčnívala. I když si v některých chvílích nevěřila, tak na konci měla odvahy na rozdávání. A hlavně kdyby nebylo jí, tak by celé Sedmihoří a svět byl v pěkné kaši. Kdyby tato dívka opravdu existovala, tak mi věřte, že bych byla ráda, kdyby byla mou kamarádkou, protože ve svém snu zachraňovala psa. Už tímto mi byla strašně sympatická.

Asi největší problém vnímám u Diamantové cesty roztahaný děj, do kterého se čtenář musí ze začátku trochu nutit. Když už se začte naplno, tak kniha nečekaně končí. Další komplikací je dlouhý seznam jmen a kvůli tomu docela trvá, než se ve všem vlastně zorientujete. Jména pohoří, hor, živočichů, obyvatel Sedmihoří a plno dalších se tady naštěstí opakují, takže na konci knihy už máte ten správný přehled.

Diamantová cesta je velmi dlouhá kniha, která je přeplněná jmény a názvy, ale ani to mi nakonec nebránilo tomu, abych si tuto knihu užila. Ale malé upozornění. Kniha rozhodně není pro začínající čtenáře, protože by se mohlo stát, že množství stránek začátečníka odpudí už na začátku. Zato si myslím, že se hodí pro pokročilejší čtenáře, kteří by jí dokázali plně ocenit stejně jako já.

 

Vydal: Fragment; 2014
Autor: Iva Hlaváčková
EAN: 9788025321683
ISBN: 978-80-253-2168-3
Počet stran: 360