Nový film Christophera Nolana znovu provázela velká očekávání a po dechberoucích trailerech nešlo říct nic proti. Podařilo se však velikánovi znova splnit ona očekávání a diváka ohromit velkolepou podívanou, která na velké plátně funguje perfektně a ospravedlňuje režisérovu posedlost technologií IMAX?

Příběh se odehrává v nedaleké budoucnosti, kdy si lidstvo odmítá připustit, že v dohledné době je čeká hladomor. Rezistentní plísně napadají jednu zemědělskou plodinu po druhé a jedinou dostatkovou potravou tak zůstává kukuřice. Na Zemi již nebude možné pobývat, a tak je nutné najít lidstvu nový domov. Hlavním hrdinou (Matthew McConaughey) je osamělý vdovec Cooper, jeden z posledních pilotů, který opouští své dvě děti kvůli výpravě s nejistým výsledkem.

1402230805

S myšlenkou co nechali na Zemi, s psychickým tlakem, který je na něj vyvíjen a komplikacemi, které na vestě budou se vydává skupina kosmonautů zachránit lidstvo. Cooperovi dělá společnost také Amelie (Anne Hathaway), dcera profesora, který celou průzkumnou misi řídí (Michael Caine).

Režisér Christopher Nolan se netají velkým obdivem ke Kubrickově snímku 2001: Vesmírná Odysea. Film má stopáž 169 minut a tak je tempo patřičně pomalé a Nolan nikam nespěchá a postupem času si buduje základ. Atmosféru konce světa, budování vztahu mezi postavami a beznaděj, která panuje u hlavních hrdinů. Navíc režisér dokáže zajímavým způsobem šokovat, v pravý čas se vytasí s trumfem, který ještě více zamotá příběh a až nezvykle na to jde Nolan civilně.

INTERSTELLAR

Hlavní trumf je ovšem technická stránka, která je brilantní a velmi tomu pomáhá natočení na klasický formát 70mm. Režisér velmi dobře vím, proč onen formát použít, a když je navíc snímek promítnut na plátno IMAX, jen stěží lze popsat zážitek, který to přináší. Nejvíce si divák užije vesmírné sekvence, kdy kameraman Hoyte van Hoytem se nebojí rotací s kamerou. A tady exceluje IMAXovské měřítko.

Průlety dírami = hypnotický zážitek. Precizní souhra „plného“ IMAXovského obrazu s vtahujícím zvukem, jenž doplňují Zimmerovy varhany. Zimmer znovu uvádí diváka do příjemného šoku a přichází s opulentním sountrackem.

INTERSTELLAR

U Nolana hraje také prim obsazení. A po Počátku a Temném rytíři nabízí i Interstellar skvostnou sestavu, které dominuje dokonalý Matthew McConaughey (jeho přerod nepřestává udivovat), jenž přesně vystihl dilema mezi záchranou světa a rodinou. Dynamika a živelnost, kterou snímku přináší, je ohromující. Do jeho postavy se dokážete velmi rychle vžít. Samotnou kapitolou jsou pak ostatní, jmenovitě Jessica Chastain jako poslední záchrana na Zemi a křehká Anne Hathaway. Kdo si ovšem zaslouží pozornost, je také Matt Damon a jeho postava Dr. Manna, která je zahrána s patřičným citem a je tím nejsmutnějším prvkem filmu.

Interstellar je grandiózním a opulentní sci-fi. Film, který se natočí jednou za pár let a divák si ho nejlépe vychutná v pražské IMAXu!

Moje hodnocení: 100%