Stalo se, nestalo a Robert Lawrence Stine vydal další knihu. Tentokrát pod názvem Děsivé storky: Kletba egyptské mumie a upřímně jsem byla zvědavá na to, jak se mi bude nový příběh číst, jaký z toho budu mít pocit a budu-li mít představu, jako bych se opravdu dostala do Egypta.

Stine je původem z Ameriky a na svém kontě už nějakých pár knih má. Proslavila ho hlavně série Fear Street. Ale jak on sám říká – v hororech si jako mladý moc neholdoval a ani neměl potřebu vyvolávat duchy s kamarády. Hlavní inspirací mu byly vždy hrůzostrašné komiksy.

Děsivé storky: Kletba egyptské mumieNa začátku se seznámíme s dvanáctiletým Gabem, který je s rodiči na dovolené v Egyptě. Dívají se na pyramidy, ve kterých pracuje Gabeho strýček Ben. Ten tady nalezl novou kobku, což je ve světě archeologie docela podstatný objev. Už se dokonce blíží den, kdy se má Gabe se strýčkem sejít, ale jelikož jsou jeho rodiče obchodníci, tak musí nečekaně odjet. Naštěstí se ale se strýčkem domluví a Gabe se s ním a s pyramidami seznámí o trochu dříve. Radost ho trochu přejde, když se bude muset setkat se svou sestřenkou Sari, která je podle jeho slov jedna z nejsoutěživějších lidí na světě. Seznámí se zde také s dělníky a se studentem, který se jmenuje Ahmed, ale hned od začátku jim je nesympatický. Tím začíná Gabeho dobrodružství, kde se setká s fanatickým vyznavačem bohyně Kálí, který bude usilovat o život nejenom jeho, ale také i příbuzných.

Musím se vám přiznat, že nejlepším protagonistou pro mě byl Ahmed. Možná proto, že to byla jediná postava záporná a já záporáky můžu, pokud jsou dobře zpracovaní. Tady byl dobře popsaným fanatikem, který pro tisíciletou tradici zabíjí i lidi v současnosti a vůbec mu není proti srsti stvořit mumii.

Mně osobně se moc líbilo, že v této knize nikdo neumřel. Ale je to nejspíš dané i tím, že kniha je pro čtenáře mnohem mladší, než jsem já, takže si ji mohou číst i děti od desíti let. Ani rodiče mladších dětí by neudělali chybu, kdyby si knihu pořídili a předčítali ji potomkům. V knize se nevyskytuje příliš mnoho násilí a tak nemusí mít strach o to, že dětičky budou mít noční můry.

Také mě mile překvapilo to, že oživlé mumie se neobjevily, aby ohrožovaly hlavního hrdinu, ale spíše mu pomohly. Taky Gabe jako hlavní postava byl velmi sympatický, protože na mě udělal dojem rozumného dvanáctiletého kluka. Být v jeho kůži, tak bych jeho nemožnou sestřenku už dávno propleskla, protože lidi, kteří všechno znají a všude byli, moc nemusím.

Kniha mi dodala takovou naději v tom, že když je nejhůř, tak i věc, o které si myslíme, že je naprosto zbytečná, může mít magický účinek, pokud v ni věříme.

Tuto knihu doporučuji, protože pokud ji budete hltat stejně tak jako já, tak ji máte za dvě hodinky přečtenou. Příběh je velice krátký (má jen 128 stran), takže je vhodný i pro začínající čtenáře. Za mě tedy nezklamala, i když jsem nikdy nic podobného nečetla. Jsem ráda, že si ji můžu přiřadit do knihovničky a určitě se mi teď budou zdát sny jen o Egyptě…

 

Vydal: Fragment; 2014
Autor: R. L. Stine
EAN: 9788025321249
ISBN: 978-80-253-2124-9
Počet stran: 128

Komentáře

komentářů