book_243Člověk má v tom svém životě jen pár jistot. To, že ráno vyjde slunce, aby večer zase zapadlo, že chleba spadne na zem namazanou stranou a že stát daně nikdy nesníží. Pokud ale čtete žánrovou literaturu, máte jednu jistotu navíc. A to, že každý rok vyjde sborník ze soutěže Žoldnéři fantasie.

Je to téměř neuvěřitelné, jak ten čas letí. Letošní sborník je v pořadí již pátý. Když k tomu připočteme předchozí sérii Drakobijci, což byly sborníky soutěže O železnou rukavici lorda Trollslayera, dostaneme se k několika tisícům stran textu. Ne nadarmo se Michaelu Broncovi z nakladatelství Straky na vrbě říká průkopník české fantastiky (rozuměj: blázen). Nejenom že vydává knihy začínajících autorů, které jsou často prodělečné, ale s železnou pravidelností je každý rok vyhlašována soutěž s hlavní myšlenkou nalézat nové tváře české fantastiky. Je pak trochu smutné, když se na předních místech umisťují stále ta stejná jména.

Celý sborník otvírá hostující povídka Martina D. Antonína s názvem Šampión. Příběh o zkušeném starém vojevůdci, v jehož rukou se ocitne osud celého království, je řemeslně, kvalitně zpracovaný a celkově tvoří úvod do sborníku, který je staven na leitmotivu osamělých hrdinů stojících proti přesile.

Dana Rusková je pravidelnou finalistkou soutěže. Povídka vypráví o staré čarodějnici, která již po staletí ochraňuje svoji vesnici. Jak ale obstojí proti zbohatlíkovi, který chce celou vesnici přetvořit v rekreační středisko? Nejen tématem, ale i zpracováním je tato povídka tím nejlepším, co jsem od autorky četl. Její zhodnocení podnikatelských postupů, lhaní, vydírání a útoků bokem jako jiné formy magie, je nápad hodný Neila Gaimana. Konec je pak stejně slibující, jako mrazivý.

Dalším veteránem Žoldnéřů fantasie, stejně jako jiných soutěží, je Ludmila Mullerová, která se se svojí povídkou Pohádka o bílém drakovi umístila na druhém místě. Příběh v příběhu, který žije vlastním životem a kdy ani sama vypravěčka neví, jak dopadne.

Třetí místo obsadila Viviana Stellata, která v příběhu Louže a kameny vypráví o holčičce, u které se náhle objevily magické schopnosti. Kdyby to nebylo uprostřed probíhající občanské války, kde obě strany hledají takové lidi, aby je prachsprostě využili ke svým cílům. Příběh je i oproti ostatním textům dost krátký, ale téma, velmi dobře vybudovaná atmosféra a hlavně otevřený konec – to vše volá po pokračování. Takové vyprávění jen o malé holčičce by vydalo nejen na jednu knihu. Když vezmeme v potaz, že je to autorčino první umístění v této soutěži, myslím, že o ní ještě uslyšíme.

Václava Molcarová se naproti tomu řadí opět k veteránské gardě. Bílé zdi Safta-Dan staví na jednu stranu otrokyni bubenici a na stranu druhou vojáka v jejich společné touze opustit město, ke kterému se blíží nepřátelská armáda. Jejich osudy se protnou, spojí a zase rozdělí s osudovou samozřejmostí.

Daniel Tučka opět nezklamal. Stejně jako každý rok se i letos umístil, a hlavně je jeho povídka Blackstone park jiná než všechny jeho ostatní. Vypráví příběh českého dobrodruha, který za severním kruhem na Sibiři narazí na staré obyvatelstvo. Hádám, že kdo by mu před jeho cestou vyprávěl o trollovi stavícím most přes bažinu, tomu by se vysmál.

Hadí nervy se jmenuje povídka dalšího matadora literárních soutěží, Jana Žlebka. Osamělý voják s upraveným nervovým systémem objevuje kouzlo znovuzískaných schopností. Bohužel pro své okolí.

Dálný východ, to je doména spisovatelky Lucie Lukačovičové. I v Měděné cikádě dokazuje, že reálie má v malíčku a silný příběh podbarvený fantazií v ostatních prstech.

Vendula Výstrková se Žoldnéřů fantasie zúčastnila poprvé. A hned z toho bylo pěkné osmé místo. Není se čemu divit, když přišla s osobitým příběhem, který vzdává hold městské fantasy. Podivuhodné dámy ve výloze navždy změní váš pohled na panny ve výkladních skříních.

Sborník uzavírá Lukáš Herma s dystopickou povídkou Ztráty a nálezy. Atmosféra totalitní společnosti semílající osudy jednotlivých lidí je stejně mrazivá v budoucnosti, jako je tomu dnes.

Knihu uzavírá velmi krátký doslov z pera Miroslva Žambocha, nazvaný podle knihy Osamělý válečníci. Až překvapivě u tohoto autora se ničeho nového nedočkáme. Jeho přítomnost je v knize asi jediným velkým otazníkem. Obzvlášť pak, když ne všechna díla spojoval ústřední motiv.

Sborník povídek soutěže Žoldnéři fantasie se i roku 2014 vydařil. Prakticky nejde najít slabých kusů. Jsou tam méně silné povídky, ale jinak jsem si každou z nich užil. Několik nových jmen mezi starými veterány navíc opět zdůrazňuje významnost této soutěže pro domácí fantastiku.

 

Vydavatelství: Straky na vrbě; 2014
Název: Osamělí válečníci (Žoldnéři fantasie 2014)
Autor: kolektiv autorů
Obálka: Tomáš Kučerovský
Počet stran: 365
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-87364-46-8
Doporučená cena: 250 Kč