,,Napsal obraz takové krásy a čistoty, až z toho přechází zrak.“

Publisher Weekly o Marku Helprinovi

 

Peter Lake je zloděj žijící v New Yorku, který při pokusu o vyloupení jednoho honosného domu potkává mladou ženu Beverly Pennovou. Okamžitě podléhá jejímu kouzlu. Avšak osud jejich lásce nepřeje. Beverly má tuberkulózu a nezbývá jí více než půl roku života. Zbývající čas tráví milenci spolu na panství u jezera Coheeries a po Beverlyině smrti se Peter vrací zpět do New Yorku. K jeho smůle tam na něj čeká gang lupičů pod vedením Pearlyho Soamese, Peterova někdejšího opatrovatele. Zoufalý Peter se vrhá z mostu do řeky. Probouzí se v nemocnici o sto let později…

Mark Helprin se narodil na Manhattenu v New Yorku roku 1947. Jeho otcem je Morris Helprin, prezident London films a jeho matka Elaenor Lynn Helprin byla herečkou na Broadwayi. Vystudoval Harvardskou univerzitu a Harvardskou školu umění a věd.  Chvíli také sloužil v izraelské armádě a to v jejích vzdušných silách. Nyní žije ve Virginii spolu se svou ženou Lisou a dvěma dcerami, kde se věnuje psaní.

big_zimni-pribeh-lSr-182296Helprinovi se podařilo napsat opravdu kouzelné dílo. Tragický příběh Petera Lakea a Beverly Pennové se mi vryl do paměti. Peter, přestože věděl, že jeho milá umírá, se nenechal odradit a miloval ji do jejího posledního výdechu. Objevuje se zde také druhá milenecká dvojice, Virginie a Hardesty. Jejich příběh nebyl také ničím veselým. Virginie je svobodná matka, která potkává Hardestyho, načež se do sebe zamilují. Osud jim však přichystal mnoho těžkostí, ale to bych již prozradila mnoho.

Příběh pokračuje dále, když se Peter přemístí z dvacátého století do jednadvacátého. Zjišťuje, že jeho životním posláním nebylo zachránit Beverly, ale jinou rusovlasou dívku. Tam také potká Virginii a její dceru Abbey.

Dílo je celkově hodně obsáhlé (762 stran) a není se čemu divit. Jeho propracovanost je dokonalá. Ze začátku jsem ani netušila, že by se příběhy Petera a Virginie mohly propojit, avšak stalo se.  Také onen záhadný mýtický bílý kůň, který je vlastně psem, který jako kůň pouze vypadá, zde hraje velkou roli. Nejenom že zachrání Petera před gangem krátkokabátníků, ale také i Hardestyho život.

Zimní příběh není jen knihou, ale má i filmové zpracování. Po jeho zhlédnutí jsem byla dosti zklamaná. Věděla jsem, že nemůže obsáhnout všechny informace z knihy, to by jeho stopáž musela být třikrát delší, ale vymazat celou postavu Hardestyho? To bylo příliš. Na druhou stranu mě potěšil výběr herců. Zvláště pak Russel Crowe, co by Pearly Soames jako vůdce krátkokabátníků. Role záporáka mu padla přímo na tělo. A speciálně pro dámy, v tom černém obleku mu to nesmírně sluší.

Doufejme, že Mark Helprin brzy vydá další knihu, která bude stejně poutavá jako Zimní příběh.

 

Vydal: Jota; 2014
Autor: Mark Helprin
ISBN: 978-80-7462-569-5
EAN: 9788074625695
Počet stran: 762

Alena Glauderová