Anita Blake, kdysi známá jako popravčí upírů a nekromantka, se představuje ve čtrnáctém díle série americké autorky Laurell K. Hamiltonové.

Anitin nástup na scénu je jako vždy ve velkém stylu, nečekejte ovšem ani oživování mrtvol a ani stříbrné kulky v srdcích upírů. Tentokrát je na řadě těhotenství a jedna dlouhá noc.

anita14Do St. Luise dorazili upíří vládcové z jiných měst, kde většinu z nich Anitin upíří pán Jean-Claude nazývá přáteli. To je samo o sobě mezi upíry velmi neobvyklé. Všichni se těší na velkolepé baletní vystoupení věhlasné upíří společnosti. Anitu nyní nečeká řešení jen záležitosti se dvěma proužky na těhotenském testu, ale také problém s nenasytností její ardeur – její moci sukuby. Anitini muži se totiž, samozřejmě s výjimkou Richarda, shodují na tom, že Anita potřebuje nového pomme de sang. Kdo by se Richardovi divil, že se mu nelíbí představa dalšího milence v jejich společném životě, který bude navíc vybírán z kandidátů přivezených z jiných měst. Nastává také problém s Anitinou lykantropií, která je stále skutečnější a zdá se, že je jen otázkou času, než si bude muset lovkyně upírů vybrat, ve které zvíře se promění. Během celé noci tak probíhá jeden sex za druhým a mezi tím sledujeme metafyzické, citové a mocenské boje.

„Nic proti tomu jen s někým nezávazně spát, ale nemůžete být něčí životní láska a zároveň s ním jen spát. To se vzájemně vylučuje.“

Nevím proč, ale tentokrát mi bylo ze všech těch Anitiných lásek smutno. Richard, vlkodlak a vůdce St. Luiské smečky, kterého Anita vidí jako v podstatě nepřizpůsobivého a zabedněného partnera, je vlastně velmi typickým příkladem toho, jak to ve skutečném životě často bývá. Zamiluje se do člověka a myslí si, že mají společné sny. Jeho protějšek, který si není jistý tím, co v životě opravdu chce, ho z jeho omylu nevyvede. Tak nějakou dobu kráčejí vedle sebe, až se rozdílnost jejich povah projeví v prvních neshodách. Neshody přerůstají v něco, co se nedá překonat, ale láska zůstává. Jak se má Richard vyrovnat s tím, že mu Anita nikdy nedá to, co by si v životě přál, když se jí zároveň nedokáže vzdát?

„Tolik jsem se snažil, abych tě vyhnal ze své mysli, ze svého srdce, a teď mám pocit, jako kdybych uvnitř sebe měl prázdnotu. Já hlupák jsem se snažil s tebou rozejít. Stejně bych se mohl snažit rozejít se se svou vlastní rukou. Můžeš bez ní žít, ale nejsi úplný.“

A jak reálné jsou ostatní Anitiny vztahy? Jean-Claude není s Anitou jen z lásky, ale také ze svých mocenských důvodů. Asher se cítí nešťastný, protože je mezi všemi těmi muži přehlížený. Jak je možné, že Micah a Nathaniel se cítí šťastní ve vztahu se ženou, která jim nikdy nebude schopná věnovat svou plnou pozornost? Správným vysvětlením je zjevně magie…

Celá série se už dávno změnila v nadpřirozené porno, ale pořád má i něco navíc. Detektivní ani akční linii už v ní nenajdete. Vztahové drama má však svou sílu i překvapivou moudrost, pokud jste na něco takového zvědaví. V upířích romancích dnes asi nečekáte to, co k lásce doopravdy patří – odmítání, bolest, závislost. Stále také platí, že je Anita velmi čtivá a poměrně dobře napsaná, takže řádky rychle ubíhají pod očima.

Anitu stále stojí za to číst, alespoň pro ty z nás, které nemusíme mít na sex zhasnuto a dokážeme si uvědomit, jak dospělé jsou Anitiny starosti. Ovšem úmyslně píši „které z nás“, protože si nedovedu představit muže, který by se dokázal v tom všem vztahovém balastu (to jsou hrdinčina slova) orientovat. Takže dámy, ať už jste milovnice sexy bledých krvesajů nebo „hot chlupáčků“, klidně znovu sáhněte po další z knih o drsné slečně popravčí, nebudete litovat.

 

Vydal: Epocha; 2013
Autorka: Laurell K. Hamiltonová
ISBN: 978-80-7425-190-0
EAN: 9788074251900
Počet stran: 536