Česká fantastika má široký záběr. Od military SF až po romantickou fantasy. V takovém prostředí se nejde divit, že i svěží vítr v ní může mít podobu suchého chuchvalce prérijních trav, ženoucího se vstříc „fučáku“. Stejně tak může vát z knihy, v které jsou fantastické prvky dávkovány jen po špetkách a jejíž děj není na žánrových kulisách ani trochu závislý.

Jindřich Rohlík není jméno ve fantastice neznámé. Kromě redakční práce pro herní časopisy Excalibur a Level se angažoval i v televizním pořadu Game Page. Je také hlavním autorem hry Brány Skledalu, prvního českého dungeonu, u kterého přívlastek „profesionální“ nepůsobil směšně. Člověk sledující českou fantastickou scénu podrobněji, si pak jeho jméno spojí s několika podařenými povídkami, které vyšly v různých sbornících (Drakobijci, Legendy Draci, Žoldnéři fantazie). I jeho knižní prvotina měla být pouze povídkou. Jak autor přiznává v doslovu, text, kterým chtěl jen představit jednu z postav připravované knihy, mu však pod rukama poněkud nabobtnal. Když už to nebylo jen na povídku, rozvedl ho ještě víc a poslal do nakladatelství Straky na vrbě. Michael Bronec, majitel a jediný zaměstnanec nakladatelství, pak zkušeným okem rozpoznal hodnotu textu a voalá, kniha je na pultech knihkupců.

Aby kniha neměla málo specifik, odlišuje se od typické momentální produkce mnohem víc. Autor v ní totiž míchá dva poněkud hůře kombinovatelné žánry. A to fantasy a western. Že něco takového jde, to již ve svých knihách předvedl Žamboch a Červenák, ale zatímco u nich se jednalo o inspiraci nebo vnesení fantastických prvků do westernového světa, Rohlík oba žánry kombinuje naplno. Pozemky se tak neskupují kvůli železnici, ale pro zdroje magických sil. Souboj na hlavní třídě nezačíná tasením koltů, ale mečů a místo drsných mexikánců má hlavní padouch po ruce dva půlobry. To, co by mohlo vyznít hodně trapně, tady ale působí naprosto přirozeným dojmem. Dobrá, dobrá, několik zrnek písku dře v soukolí, ale celkově to šlape na výbornou.

book_242Zápletka je ta nejtuctovější, jaká byla ve westernu kdy napsána. K městu, kterému prakticky vládne zlý a mocný velkostatkář Mohagan, přijíždí tajemný cizinec s mečem na zádech. Holohlavý svalovec má kůži pokrytou podivným tetováním a zprvu nejeví nejmenší zájem o cokoli, co se ve městě odehrává. Sotva ale vjede do města, je konfrontován s dvěma pochopy Mohagana. Tím je prakticky dáno, na kterou stranu barikády právě probíhajícího boje, se postaví. A že to bude boj na život a na smrt, to je jasné od začátku.

Kniha se čte jedním dechem. Jednak za to může chytré dělení do krátkých kapitol a jednak autorův styl. Ten je i přes omezené literární zkušenosti velmi vytříbený. Popisy nejsou zdlouhavé, ale zároveň jsou dost výstižné, takže atmosféra suchých prérií, kde se člověk lopotí pro krajíc chleba, je nastolena dokonale. Občas se objeví trochu kostrbatá formulace, nebo slovní spojení, které úplně nezapadá, ale na prvotinu je takových míst až překvapivě málo.

Hlavního hrdinu knihy, mlčenlivého bojovníka Wahargema, si zamiluje každý. Pod tlakem událostí se sice staví na stranu slabých a utiskovaných, ale typickým klaďasem rozhodně není. Z jeho konání je cítit taková ta živočišná morálka, která ho do role ochránce slabších bude stavět vždy. Tichý, smrtelný a s tajemstvím, které z něj dělá navíc časovanou bombu schopnou zničit celé město. Doslova.

Kde toho hlavní hrdina příliš nenamluví, tam to dohání osoby jiné. Autor s nimi nakládá s citem, takže honáci mluví jako honáci, statkáři jako statkáři a sedmnáctiletý kluk jako sedmnáctiletý kluk. A nejen mluví, ale jednají. U hlavních postav navíc autor nenásilnou formou nastíní jejich minulost, což jejich plastičnost jen zdůrazní. Nakonec i hlavní záporák tak dostává hloubku, která byť je černá až na samou dřeň, je svým způsobem jen logickým vyústěním jeho života.

Co říci závěrem? I přes určité dětské chyby se jedná o velmi kvalitní knihu, která by neměla upadnout v zapomnění. Naopak, Jindřich Rohlík s ní dokazuje, že na to má. Na jeho slibovaný román Brány Skeldalu se nezbývá nic jiného, než těšit. Jedna z nejlepších knih domácí fantastiky tohoto roku by však neměla chybět v knihovně žádného pravověrného žánrového čtenáře.

 

Vydal: Straky na vrbě; 2014
Autor: Jindřich Rohlík
Obálka: Lubomír Kupčík
ISBN: 978-80-87364-44-4
Počet stran: 263
Doporučená cena: 195 Kč