Svět Ellie Boswellové dokázal spojit příběh prastaré magie s příhodami hodných holek z internátu a druhý díl na sebe nedal dlouho čekat. Se Sophií a Katy se vracíme do Turlinghamu a zjišťujeme, že i Magie v utajení v sobě nese příslib dalších tajuplných dívčích dobrodružství.

 

Příběh pokračuje přesně tam, kde Čarodějka z Turlinghamu skončila. Sophie a Katy se staly nejlepšími kamarádkami, školní rok začíná, na akademii se vytváří správná holčičí parta… A kouzla by se podle jejich názoru mohla zredukovat na pomyslné páté kolo u vozu, bonus, který sice může zpříjemnit život, ale není radno si s ním zahrávat. Už kvůli lovcům čarodějnic číhajícím na sebemenší chybu. Tentokrát si na holky autorka nachystala školní projekt sestavování rodokmenů, slušnou dávku zapomenuté minulosti a první lásku.

magievutajeniBoswellová umí psát. Že píše velice jednoduše, nenechá příběh se rozvětvovat a nijak se nebrání předvídatelnosti, v jejím případě neznamená nedostatek, ale dobře zrealizovaný záměr. Cokoli z toho jí vytýkat by dávalo stejný smysl, jako třeba kritizovat Jaroslava Foglara za to, že nepíše vančurovskou češtinou, že se Rychlé šípy nezajímají o holky a celá zápletka s ježkem v kleci (o létajícím kole nemluvě) působí krajně přitaženě za vlasy. No a navrch po něm chtít vysvětlení, jakže to vlastně přesně fungují Vontové…

Jejími zamýšlenými čtenáři jsou děvčata sotva odrostlá slabikářům, která ještě nepřekonala práh puberty. Těm nabízí dobrodružství, sympatické hrdinky, holčičí záležitosti a sem tam i nějaké to výchovné mrknutí mezi řádky – to když vypráví o síle pravého dívčího přátelství.

Čarodějka z Turlinghamu je zamýšlena jako série. Po této stránce funguje na jedničku. Ne s hvězdičkou, na to přináší na můj vkus příliš iritujících skutečností a rozstřílet autorčin vesmír na kousky bude pro zkušeného čtenáře s přibývajícími díly stále snadnější. Formálně je to brilantní, obsahově… Pokud se obsahu týká, vzpomínám na sarkastické komentáře mé matky nad Správnou pětkou a mlčím. V osmi letech bych byla spokojená.

Boswellová naporcovala reálie tak, aby jejich postupným servírováním vzbuzovala pocit narůstajícího napětí. Stále další a další dílky puzzlí “událostí za scénou” připomínají jízdu tobogánem. Všichni ví, že na konci bude bazén plný vody, ale stejně (nebo právě proto) si to užívají. Autorka sice tvrdí, že se inspiruje historickými událostmi a snaží se je svými příběhy “dešifrovat”, český čtenář však nemá nejmenší šanci posoudit, do jaké míry se jí to daří – a vlastně jestli se do podobných kousků skutečně pouští. Místo toho si může bez jakýchkoli pochybností užít knížku, jejíž místo v knihovničce je vedle Enid Blytonové, Thomase Breziny, “foglarovek” a dalších titulů, provázejících na prvních krůčcích v báječném světě písmenek.

 

Vydal: CooBoo; 2014
Autorka: Ellie Boswellová
ISBN: 978-80-7447-551-1
EAN: 9788074475511
Počet stran: 208